Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rusza emisja obligacji Banku Pocztowego dla inwestorów indywidualnych

0
Podziel się:

Obligacje o niskim ryzyku, chronione przed nadmiernymi redukcjami, kierowane głównie do inwestorów indywidualnych - to nowa propozycja Banku Pocztowego. Wartość pierwszej serii wyniesie maksymalnie 50 mln; zapisy na obligacje potrwają od 23 maja do 3 czerwca br.

Rusza emisja obligacji Banku Pocztowego dla inwestorów indywidualnych
(Jacek Bereźnicki)

- W środowisku niskich stóp procentowych inwestorzy indywidualni poszukują atrakcyjnych inwestycji o stosunkowo niskim ryzyku. Oferowane przez nas obligacje to tego typu inwestycja. W związku z tym planowaną emisję obligacji zdecydowaliśmy się skierować właśnie do inwestorów detalicznych i zachęcić ich do inwestycji - mówił we wtorek na konferencji prasowej na Giełdzie Papierów Wartościowych prezes zarządu Banku Pocztowego Szymon Midera.

Zatwierdzony przez Komisję Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny Programu Publicznych Emisji Obligacji Banku Pocztowego opiewa na kwotę maksymalną 1 mld zł. Wartość pierwszej serii obligacji wyniesie maksymalnie 50 mln zł. Bank wyemituje obligacje 10-letnie o stałym oprocentowaniu - w pierwszym okresie odsetkowym wyniesie ono 4,5 procent w skali roku, a w kolejnych okresach będzie ustalane na podstawie WIBOR 6M plus 2,8 punktu procentowego marży. Odsetki mają być wypłacane co pół roku.

- Emitujemy obligacje podporządkowane, które po zgodzie ze strony KNF-u zostaną zaliczone do naszych funduszy własnych - powiedział Midera. Bank będzie mógł swobodnie dysponować tymi środkami i przeznaczyć je np. na finansowanie bieżącej działalności. Prezes ocenił, że pozyskany kapitał pozwoli zwiększyć akcję kredytową Banku Pocztowego.

Bank Pocztowy oferuje nowy sposób przyjmowania zapisów na obligacje, które mają uchronić inwestorów przed nadmiernymi redukcjami.

- Zdecydowaliśmy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom inwestorów indywidualnych, którzy narzekają na zbyt wysokie redukcje zapisów. Chcemy szczególnie skupić się na mniejszych inwestorach - tłumaczył Midera.

Zasady redukcji będą miały zastosowanie tylko w przypadku złożenia łącznych zapisów na kwotę powyżej 50 mln zł (tj. powyżej wartości nominalnej obligacji serii P1). Jeżeli klient zapisze się na nie więcej niż 300 obligacji, a pula całkowitego pokrycia obligacji nie przekroczy 30 mln zł, to zapis nie będzie podlegał redukcji. Gdy zapisze się na więcej niż 300 obligacji, jednak pula 30 mln nadal nie zostanie pokryta, to jedynie nadwyżka zapisów będzie podlegała redukcji proporcjonalnej. Po przekroczeniu puli wszystkie zapisy będą podlegały redukcji proporcjonalnej.

Zapisy na obligacje będą przyjmowane od 23 maja do 3 czerwca br. bezpośrednio w siedzibie Domu Maklerskiego Ipopema Securities oraz w oddziałach firmy Expander, która jest Agentem Firmy Inwestycyjnej Ipopema.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)