Notowania

Rusza Regionalny System Ostrzegania

Uruchomiona zostanie aplikacja alarmowa, dzięki której komunikaty o potencjalnych zagrożeniach i klęskach żywiołowych pojawią się na ekranach telewizorów w kanałach TVP Regionalnej. RSO obejmie także powiadamianie SMS-owe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

Od 1 stycznia 2015 r. rusza Regionalny System Ostrzegania. Jest to aplikacja alarmowa, dzięki której komunikaty o potencjalnych zagrożeniach i klęskach żywiołowych pojawią się na ekranach telewizorów w kanałach TVP Regionalnej. Od lipca RSO obejmie także powiadamianie SMS-owe.

Stworzenie i rozpowszechnienie Regionalnego Systemu Ostrzegania jest jednym z priorytetów ministra administracji i cyfryzacji Andrzeja Halickiego. _ Zakończyliśmy etap testowy, który wprowadzi RSO na antenę TVP Regionalnej. W przyszłym roku wprowadzimy go na cały MUX 3, czyli do wszystkich kanałów telewizji publicznej. Jest już gotowa i dostępna bezpłatna aplikacja na urządzenia mobilne, która na razie w formie testów jest sukcesywnie uzupełniana _ - mówił niedawno Halicki.

_ - Do tych dwóch usług chcemy także włączyć alarmowy system ostrzegania oparty na systemie SMS-owym. Kiedy w przyszłym roku zespolimy ze sobą te trzy elementy, będziemy dysponować naprawdę potężnym narzędziem służącym do ostrzegania ludzi przed niebezpieczeństwami _ - dodał szef MAC.

Przed świętami o RSO Halicki rozmawiał z dyrektorami Wydziałów Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego urzędów wojewódzkich.

Na mocy dwuletniej umowy między MAC i TVP, system zostanie uruchomiony 1 stycznia 2015 r. w kanałach TVP Regionalnej. Pół roku później, od 1 lipca, RSO obejmie wszystkie kanały TVP nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej, a także powiadamianie SMS-owe. W tym drugim przypadku usługa będzie dostępna po zgłoszeniu swojego numeru telefonu do baz wojewódzkich centrów zarzadzania kryzysowego.

Informacje, np. o nadchodzących burzach, trąbach powietrznych czy zagrożeniu powodziowym będzie można zobaczyć na ekranach telewizorów. Warunkiem ich odbioru jest włączenie w telewizorach lub dekoderach funkcji wyświetlania napisów DVB-T lub posiadanie odbiornika z funkcją HbbTV (telewizja hybrydowa). Komunikaty i ostrzeżenia rozpowszechniane w ramach RSO obejmują kilka kategorii m.in. meteorologiczne oraz hydrologiczne.

W przypadku wystąpienia zagrożenia na ekranie telewizora pojawi się krótki komunikat. Jego pełna treść będzie dostępna w telegazecie. W poprawnie zainstalowanych, podłączonych do internetu telewizorach hybrydowych komunikat pojawi się automatycznie. Posiadacze telewizorów z dostępem do sieci będą mieli dodatkowo dostęp m.in. do filmów instruktażowych, map i dróg ewakuacji.

Ponadto, RSO zawiera informacje drogowe oraz poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Bezpłatna aplikacja RSO jest dostępna w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Można ją wyszukać w sklepach po słowach kluczowych _ RSO _ oraz _ Regionalny System Ostrzegania _.

Oprócz tego w części dla kierowców pojawiają się informacje drogowe.

Aplikacja telefoniczna zaopatrzona została również w część zawierającą poradniki postepowania w sytuacjach kryzysowych. Poradniki opracowane przez MAC i RCB pogrupowane zostały w następujące kategorie:

  • Poradnik obywatela;
  • Alarmowanie i ostrzeganie;
  • Ewakuacja;
  • Pożary;
  • Powodzie i podtopienia;
  • Skażenia, epidemie, zatrucia;
  • Pogodowe zjawiska ekstremalne;
  • Terror;
  • Bezpieczny wypoczynek;
  • Zagrożenia naturalne i techniczne.

Aktualnie trwają prace nad uruchomieniem systemu wysyłania ostrzeżeń za pomocą SMS-ów.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: regionalny system ostrzegania, ostrzeżenie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości, e-biznes
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz