Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rybiński: Nowy kryzys. Granica globu blisko

0
Podziel się:

Według wyliczeń ONZ liczba ludności na Ziemi ma dziś sięgnąć 7 miliardów.

Rybiński: Nowy kryzys. Granica globu blisko
(Maszewski/REPORTER)

Według wyliczeń ONZ liczba ludności na Ziemi ma dziś sięgnąć 7 miliardów. Demografowie nie potrafią jednak dokładnie ocenić daty i miejsca narodzin siedmiomiliardowego mieszkańca naszego globu.

Ekonomista profesor Krzysztof Rybiński ocenia, że siedmiomiliardowy człowiek sygnalizuje, iż docieramy do granic wytrzymałości globu na gatunek ludzki.

- _ Przy obecnym stylu życia, czyli bardzo brudnym, człowiek staje się zagrożeniem dla globu. Z pewnością 9 miliardów nas nie będzie, bo każdy ekosystem, gdy jeden z gatunków za bardzo się rozmnaża i zaczyna mu zagrażać, wytwarza mechanizmy obronne. W tym przypadku będą to wirusy i bakterie _ - mówi Rybiński.

POSŁUCHAJ KRZYSZTOFA RYBIŃSKIEGO:

Profesor Rybiński podkreśla, że zapewne ludzie będą w stanie wyprodukować coraz większą ilość jedzenia by zaspokoić potrzeby zwiększającej się liczby ludzi ale będzie ono z biegiem lat coraz gorszej jakości.

Zwiększająca się liczba ludzi, zdaniem ekonomisty, spowoduje też coraz większe dysproporcje ekonomiczne. - _ Mieliśmy wyciągnąć z ubóstwa duże grupy ludzi. Tak szybki przyrost naturalny powoduje jednak, że te cele milenijne nie będą osiągnięte. Duża liczba ludzi powoduje, że rynki będą rosły, więc coraz więcej osób stanie się bardziej bogatych, zaczną powiększać się różnice dochodowe, zwiększy się rozwarstwienie społeczeństwa _ - mówi Rybiński.

POSŁUCHAJ KRZYSZTOFA RYBIŃSKIEGO:

Dwanaście lat temu na świat przyszedł sześciomiliardowy człowiek. Prawdopodobnie siedmiomiliardowy człowiek narodzi się w którymś w najliczniej zaludnionych krajów azjatyckich.

O kłopotach demograficznych czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t161238.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/indiom;zagraza;bomba;demograficzna,81,0,937041.html) Indiom grozi kryzys, ale inny niż całemu światu Indie muszą w ciągu dekady wykształcić zawodowo 500 mln osób.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/t136473.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;indiach;zyje;juz;okolo;1;2;miliarda;ludzi,95,0,803679.html) W Indiach żyje już około 1,2 miliarda ludzi To siedemnaście procent światowej populacji. Stopa przyrostu naturalnego jednak malej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/176/t93360.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/znow;przybylo;chinczykow;6;milionow;w;rok,174,0,785582.html) Przybyło Chińczyków. 6 milionów w rok Pod koniec ubiegłego roku w Państwie Środka mieszkało 1,34 miliarda ludzi.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)