Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

GUS:
Przemysł w górę najszybciej w tym roku

Pogoda dla bogaczy na rynku mieszkań. Jest popyt na luksusowe nieruchomości

Pogoda dla bogaczy na rynku mieszkań. Jest popyt na luksusowe nieruchomości

Popyt na dobra luksusowe rośnie wraz z bogaceniem się najbogatszych, a tych przybywa. Fot. Potr Kamionka/REPORTER
Popyt na dobra luksusowe rośnie wraz z bogaceniem się najbogatszych, a tych przybywa.

Oferta luksusowych apartamentów, penthouse'ów i rezydencji od 2016 do 2020 roku ma wzrosnąć prawie o jedną czwartą - podaje wtorkowy "Puls Biznesu".

Według ekspertów KPMG (Raport Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Edycja 2016) wartość rynku nieruchomości w 2016 była równa około 1,2 mld zł. Z prognoz firmy doradczej wynika, ze w 2020 roku wartość segmentu może sięgnąć prawie 1,5 mld zł, co oznaczałoby wzrost o 22 proc. Na pozytywne statystyki w dużej mierze wpłynęły wyniki sprzedaży w warszawskich apartamentowcach, jak również kamienicach i małych budynkach - analizuje gazeta.

Zobacz także: Mafia mieszkaniowa. Tak działają lichwiarze

Jarosław Skoczeń z zarządu firmy Emmerson ocenia, że w większość apartamentów i drogich mieszkań jest kupowana pod wynajem (70-80 proc.) przez wyspecjalizowane firmy i osoby prywatne. Pozostałe 20-30 proc. to zakupy na użytek własny. Ale i tu widać nowe trendy. "Dotychczas większość nieruchomości luksusowych była w rękach prywatnych właścicieli, czy to nabywających je na użytek własny, czy na wynajem. Obecnie udział klientów instytucjonalnych zaczyna się zwiększać. Na przykład w 2016 roku fundusz Catella Wohnen Europa kupił 72 apartamenty w wieżowcu Złota 44" - mówi "Pulsowi Biznesu" Tomasz Kołodziejczyk z redNet Property Group.

Popyt na dobra luksusowe rośnie wraz z bogaceniem się najbogatszych, a tych według KPMG przybywa. Do grupy osób zamożnych i bogatych w 2016 roku należało nieco ponad milion Polaków, a do 2020 roku może być ich ponad 1,25 mln. Ponad 40 tys. z nich to najbogatsi - dysponujący majątkiem przekraczającym milion dolarów w aktywach płynnych. To właśnie oni kupują luksusowe samochody, biżuterię i właśnie nieruchomości.

 

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
TOM
2017-09-13 11:53
Tak, u nas w kraju dostatek bogaczy ale na kredyt (szczególnie w Warszawie i okolicach)..ludzie popatrzcie na licytacje komornicze ile jest tego i jakie domy
pisiorek
2017-09-13 08:18
to efekt 500+, ze naród się wzbogacił tak bardzo i wyższej płacy minimalnej (ku**ź***wa jak żyć za 1260 zł netto wie tylko potłuczone szydło i socjopata kurdupel kaczyński).`
123
2017-09-12 15:53
Obrastają bo kradna a nawet mordują. Mają cudze kamienice bo podpalają ludzi żywcem a policja mowi ze to samobójstwo. Obrastają bandyci ktorymi są np. prezydenci duzych miast mozecie sobie poczytać o Gronkowcu i współmałzonku a takich bandytów jest w Polsce duuuuużo.
Pokaż wszystkie komentarze (4)