Notowania

prawo
24.07.2018 09:10

Rynek nieruchomości. Bubel prawny blokuje sprzedaż mieszkań w budynkach bez dokumentacji

- Tak się nie powinno uchwalać prawa. Przepisy się różnią. Oznacza to, że będzie się stosować normy kolizyjne, czyli że przepisy szczegółowe będą mieć pierwszeństwo przed ogólnymi albo nowe przed starszymi - mówi "Rzeczpospolitej" prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Wawryszuk)
Rządowy projekt od poselskiego z pozoru niewiele się różni, ale w praktyce wprowadza zamieszanie.

Sejm uchwalił dwie różne nowele dotyczące badania odrębnej własności lokalu, co ma bardzo skomplikować życie zwykłym ludziom. W tej sytuacji notariusze nie będą mogli sporządzać umów przenoszących własność lokalu.

Jak wyjaśnia "Rzeczpospolita", z jednej strony jest zgłoszona przez posłów PiS nowelizacja ustawy o własności lokali, a z drugiej rządowa specustawa mieszkaniowa. Obie ustawy zostały podpisane przez prezydenta i wejdą w życie.

Projekt poselski miał wyprostować przepisy, które blokują sprzedaż mieszkań w budynkach, które nie mają w archiwach pozwoleń na budowę i użytkowanie. Teraz to starostowie, a nie notariusze będą badać, czy ustanowienie odrębnej własności lokali następuje zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Wideo: wysypisko śmieci w domu. Tak wyglądają niektóre mieszkania komunalne po odbiorze

Rządowy projekt z pozoru niewiele się różni, ale w praktyce wprowadza zamieszanie. Przepisy te stanowią, że bowiem, że badanie będzie obejmowało zgodność wyłącznie lokali mieszkalnych, co pozostawia niewiadomą, co z pozostałymi typami lokali. Kolizyjnych przepisów jest więcej.

- Tak się nie powinno uchwalać prawa. Przepisy się różnią. Oznacza to, że będzie się stosować normy kolizyjne, czyli że przepisy szczegółowe będą mieć pierwszeństwo przed ogólnymi albo nowe przed starszymi - mówi "Rzeczpospolitej" prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista. - W tym konkretnym wypadku wszystko wskazuje na to, że pierwsza nowela zacznie obowiązywać szybciej, bo wcześniej trafiła na biurko prezydenta - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: prawo, rynek nieruchomości, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-07-2018

AntypisCzy pisy zrobiły jakąkolwiek ustawę tak aby nie była bublem prawnym? Dojna zmiana,bez mózgów dorwała się do władzy i miesza

24-07-2018

jarekPolacy podzielili się na dwa plemiona. Polacy i Pisopatole

24-07-2018

OolaAle czy kogoś jeszcze dziwi to, że wszystko co przygotowuje "dobra zmiana" to buble??

Rozwiń komentarze (28)