Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rynek nieruchomości. Bubel prawny blokuje sprzedaż mieszkań w budynkach bez dokumentacji

28
Podziel się:

- Tak się nie powinno uchwalać prawa. Przepisy się różnią. Oznacza to, że będzie się stosować normy kolizyjne, czyli że przepisy szczegółowe będą mieć pierwszeństwo przed ogólnymi albo nowe przed starszymi - mówi "Rzeczpospolitej" prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista.

Rządowy projekt od poselskiego z pozoru niewiele się różni, ale w praktyce wprowadza zamieszanie.
Rządowy projekt od poselskiego z pozoru niewiele się różni, ale w praktyce wprowadza zamieszanie. (Bartosz Wawryszuk)
bFdESyGd

Sejm uchwalił dwie różne nowele dotyczące badania odrębnej własności lokalu, co ma bardzo skomplikować życie zwykłym ludziom. W tej sytuacji notariusze nie będą mogli sporządzać umów przenoszących własność lokalu.

Jak wyjaśnia "Rzeczpospolita", z jednej strony jest zgłoszona przez posłów PiS nowelizacja ustawy o własności lokali, a z drugiej rządowa specustawa mieszkaniowa. Obie ustawy zostały podpisane przez prezydenta i wejdą w życie.

Projekt poselski miał wyprostować przepisy, które blokują sprzedaż mieszkań w budynkach, które nie mają w archiwach pozwoleń na budowę i użytkowanie. Teraz to starostowie, a nie notariusze będą badać, czy ustanowienie odrębnej własności lokali następuje zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

bFdESyGf
Zobacz także: Wideo: wysypisko śmieci w domu. Tak wyglądają niektóre mieszkania komunalne po odbiorze

Rządowy projekt z pozoru niewiele się różni, ale w praktyce wprowadza zamieszanie. Przepisy te stanowią, że bowiem, że badanie będzie obejmowało zgodność wyłącznie lokali mieszkalnych, co pozostawia niewiadomą, co z pozostałymi typami lokali. Kolizyjnych przepisów jest więcej.

- Tak się nie powinno uchwalać prawa. Przepisy się różnią. Oznacza to, że będzie się stosować normy kolizyjne, czyli że przepisy szczegółowe będą mieć pierwszeństwo przed ogólnymi albo nowe przed starszymi - mówi "Rzeczpospolitej" prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista. - W tym konkretnym wypadku wszystko wskazuje na to, że pierwsza nowela zacznie obowiązywać szybciej, bo wcześniej trafiła na biurko prezydenta - dodaje.

bFdESyGl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bFdESyGG
prawo
wiadomości
KOMENTARZE
(28)
wietnam
3 lata temu
żadnej ulgi za rządu PiSu,same pułapki,ustawy,dzienniki
wietnam
3 lata temu
za rządu służb bezpieczeństwa,z miejsca zwolniony z 2 podatków ,mieszkanie , pozostałym lokatorom bloku za kwotę 15tys z notariuszem i ziemią,te same warunki spełnione, ZALEWANIA.Tak zachowuje się rząd honoru,czyli prawy,sprawiedliwy
wietnam
3 lata temu
dlaczego OGROMNY GRZYB wisi,następne mieszkanie,stad zlekceważone zostało rozliczenie z urzędem skarbowym,z szacunkiem do urzędu,oczekuję wyjaśnienia
bFdESyGH
wietnam
3 lata temu
dlaczego mieszkanie komunalne,zakładając współwłaściciela w akcie notarialnym, nie podlega uldze remontowej urzędu skarbowego,pułapek więcej
deweloper
3 lata temu
Ustawy pisu to gorzej nią szambo
...
Następna strona