Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wskaźnik bezrobocia po raz pierwszy jest niższy u kobiet niż u mężczyzn

Wskaźnik bezrobocia po raz pierwszy jest niższy u kobiet niż u mężczyzn

Fot. imago stock&people/EASTNEWS

Pierwszy raz w historii bezrobocie kobiet spadło poniżej bezrobocia mężczyzn. Powody? Więcej urodzeń i starzenie się społeczeństwa - pisze w czwartek "Puls Biznesu".

Stopa bezrobocia wśród kobiet w Polsce praktycznie od zawsze była wyższa niż wśród mężczyzn. Od stycznia 1997 roku, od kiedy dostępne są porównywalne dane Eurostatu, obserwowaliśmy taką zależność w każdym miesiącu - aż do tego roku - podaje "PB".

W styczniu było jeszcze po staremu, ale w lutym poziom bezrobocia wśród kobiet i mężczyzn się wyrównał. Był to jednak tylko przedsmak trendu, który wyraźnie widać od maja.

Niższe bezrobocie płci pięknej utrzymało się co najmniej do sierpnia, czyli ostatniego miesiąca, za który dostępne są dane.

Wideo: kobiety zarabiają w Polsce średnio o 19 proc. mniej niż mężczyźni

Głównym powodem obniżenia bezrobocia wśród kobiet w stosunku do mężczyzn jest wzrost zatrudnienia kobiet. To tylko pozorna oczywistość.

Stopa bezrobocia to relacja liczby bezrobotnych do ludności aktywnej zawodowo (czyli sumy zatrudnionych i pracujących). Za jej zmiany odpowiada czynnik popytowy, czyli zatrudnienie, i podażowy - liczba dostępnych rąk do pracy.

Krajowe bezrobocie od dłuższego czasu ciągnęła w dół stopa popytowa. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn, ale w przypadku kobiet efekt jest mocniejszy.

W ciągu ostatnich trzech lat czynniki popytowe obniżyły stopę bezrobocia wśród kobiet o 6,6 pkt. proc., podczas gdy strona podażowa podniosła ją 1,6 pkt. proc. Analogiczne wartości dla mężczyzn to 4,8 i 1,4 pkt. proc. - analizuje gazeta.

pap, gospodarka, praca, przegląd prasy, "puls biznesu"
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
lxx
2017-10-24 18:50
a lemingi darli sie,że bedą się zwalniać hurtowo i żyć za 500+
wio Baśka, wio
2017-10-12 10:03
I pomyśleć, że poprzednie pokolenia uważały za śmieszne jak ruskie kobitki targały worki z cementem na budowie. Tamte miały wytłumaczenie, bo mężczyźni albo w pierdlu, albo w wojsku byli.:)))
edc
2017-10-12 08:09
Nie pracuje coraz więcej kobiet. Ich rozumowanie jest proste, zdążą się napracować. Tymczasem nawet do stonki nie przyjmują po 50-tce.
Ciekawe kiedy panie zdążą wypracować emeryturę?
Pokaż wszystkie komentarze (4)