Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rynek pracy w polsce
11.10.2016 08:27

Wpływ 500+ na rynek pracy. Policzyli, ile osób naprawdę może się zwolnić

Wśród beneficjentów programu 500+ aż 3 na 4 mówi, że w ogóle nie zastanawiało się nad rezygnacją z pracy w związku z otrzymywaniem świadczenia, natomiast co piąty deklaruje, że to zbyt mała kwota, by zachęcała do porzucania pracodawcy

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)

Jedynie 1,5 proc. pracowników rozważa rezygnację z pracy ze względu na świadczenia z programu 500+ - wynika z badania zrealizowanego przez Millward Brown na zlecenie Work Service. Pracodawcy obawiają się jednak gorszej dostępności pracowników.

Z badania wynika, że wśród beneficjentów programu 500+ aż 3 na 4 mówi, że w ogóle nie zastanawiało się nad rezygnacją z pracy w związku z otrzymywaniem świadczenia, natomiast co piąty deklaruje, że to zbyt mała kwota, by zachęcała do porzucania pracodawcy. Rezygnację z pracy wśród beneficjentów rozważa tylko 4,3 proc. osób. Wśród nich dominują młodzi pracownicy - 9,9 proc. osób w wieku od 18 do 34 roku życia, w porównaniu do zaledwie 1,1 proc. osób od 35-44 lat, oraz zarabiający 2-3 tys. zł (21,3 proc. rozważających rezygnację pracy).

Jak podaje Work Service, zaledwie 1,5 proc. pracujących Polaków rozważa rezygnację z pracy w związku z otrzymywaniem świadczenia 500+. Oznacza to, że skoro na koniec pierwszego kwartału br. w Polsce było ponad 16 mln aktywnych zawodowo osób, rezygnację z pracy dopuszcza ponad 240 tysięcy pracowników.

- Jak się okazuje, jedynie 1,5 proc. pracowników rozważa rezygnację z pracy w związku z otrzymywaniem 500+. Na poziomie procentowym jest to bardzo niskie wskazanie, ale w przeliczeniu na liczbę pracowników daje ponad 240 tysięcy osób, co może być odczuwalne w poszczególnych regionach kraju - zauważa prezes Work Service Maciej Witucki.

Witucki podkreśla, że nie można pomijać nastrojów pracodawców. Millward Brown policzyło, że 32,8 proc. badanych pracodawców obawia się negatywnego wpływu świadczenia na dostępność pracowników. Największe obawy co do możliwości rekrutacji pracowników występują w firmach średnich (39 proc. obawiających się) oraz w produkcji i handlu - odpowiednio 42 proc. i 41 proc. obawiających się.

- To może oznaczać, że część osób po prostu nie przyznała się w badaniu, że dodatkowe pieniądze są impulsem do rezygnacji z pracy. Natomiast pracodawcy, którzy są najbliżej pracowników, dostrzegają inną skalę zjawiska - dodał Witucki.

Krzysztof Inglot z zarządu Work Service zwraca uwagę, że istnieje związek między odsetkiem pracowników deklarujących chęć odejścia z pracy w związku z programem 500+ zarabiających 2-3 tys. zł, a niepewnością pracodawców w branży produkcyjnej i handlu. - To właśnie w tych sektorach mediana zarobków kształtuje się na tym poziomie, co może uzasadniać obawy pracodawców. Co więcej, właśnie w tych branżach widoczne są dziś wzmożone trudności z pozyskaniem kandydatów - podkreślił.

Badanie Millward Brown, którego wyniki zostały opublikowane przez Work Service we wtorek, przeprowadzono za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych w czerwcu i lipcu 2016 roku. Badania pracowników zrealizowano na próbie 498 osób pracujących dobranej z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby dorosłych Polaków.

Badanie pracodawców zrealizowano na próbie 300 pracodawców; po 100 wywiadów dla firm małych (10-49 pracowników), średnich (50-249 pracowników) oraz dużych (250+ pracowników), z uwzględnieniem województwa - miejsca prowadzenia działalności oraz branży firmy.

Tagi: rynek pracy w polsce, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-10-2016

ElaPo raz pierwszy mówi się,że pracownik to człowiek.Zaczął się rynek pracownika i powinniśmy się cieszyć,że mamy wybór.Skąd w Polakach tyle zazdrości,i … Czytaj całość

11-10-2016

maćJełopy, jeśli rodzina bierze taki zasiłek 500plus, że jest to wielkości poborów to znaczy ,że jest kupa dzieci więc pracy wystarczy w domu i nie … Czytaj całość

11-10-2016

romana gdzie pieniadze dla innych dzieci mialy byc dla wszystkich

Rozwiń komentarze (78)