Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kilka rekordów na rynku pracy

6
Podziel się:

W IV kwartale zeszłego roku wśród osób pracujących w Polsce blisko 13 mln było zatrudnionych na umowy o pracę.

Kilka rekordów na rynku pracy
(MICHAL DYJUK/REPORTER)
bEDkvEAB

Od lat nie było tak dużej liczby zatrudnionych, tak niskiego bezrobocia, tak wielu ofert dla Ukraińców i takiego spadku liczby umów terminowych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

W IV kwartale zeszłego roku wśród osób pracujących w Polsce blisko 13 mln było zatrudnionych na umowy o pracę. To najwięcej w tym okresie od co najmniej 2000 r., od kiedy dostępne są takie dane - pisze "DGP", powołując się na badania aktywności ekonomicznej ludności prowadzone przez GUS.

W porównaniu z rokiem poprzednim liczba zatrudnionych wzrosła o 109 tys. Głównie dlatego, że gospodarka rozwija się w dość szybkim tempie, co zwiększa popyt na pracę - zauważa dziennik.

bEDkvEAD

Przy rosnącym zatrudnieniu spadło również bezrobocie. Uwzględniając szafą strefę gospodarki, liczba osób bez zajęcia skurczyła się w ciągu roku o 253 tys., do rekordowo niskiego poziomu zaledwie 957 tys. Także stopa bezrobocia spadła do nienotowanego wcześniej poziomu - do 5,5 proc.

Przy tak małej liczbie osób bez zajęcia pracodawcy mają coraz większe problemy ze znalezieniem kandydatów do pracy. Dlatego część z nich przekształcała pracownikom umowy na czas określony na stałe umowy o pracę, aby ich nie stracić. W rezultacie liczba umów terminowych była w IV kwartale ub.r. o 3,2 proc. mniejsza niż przed rokiem.

bEDkvEBe
gospodarka
praca
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
sirennana
5 lata temu
A gorszy sort placze tacy juz sa menele z PO N PLS KOPU niech donosik palna do UE na tyle ich stac
Głos
5 lata temu
Ha,ha,ha to dobre! Ile jest ludzi w tym kraju na działalności jednoosobowej? Pracy nie brakuje tylko ile trzeba mieć etatów żeby godnie żyć 3 ? Bo z jednej pensji to jest możliwe tylko w przypadku nielicznych zawodów.
qqq
5 lata temu
Za jaki czas napiszecie, że przez 500+ Polki rezygnują z pracy, żeby przypodobać się poprawnym politycznie?
bEDkvEBf
Toms
5 lata temu
Ale i tak mamy 8 czy tam 6 % bezrobocia zależnie czy liczy Eurostat czy GUS. Dalej co lepsza robota to po znajomości. Dalej bo pracy biurowej (także tej w call center) nawet gorzej płatnej zgłaszają się tłumy. Tak więc nie wiem z czego się tak cieszyć. Radość to by była jakby było 3% bezrobocia i jakby wszystkim pracodawcom brakowało rąk do pracy a nie tylko marketom, budowlańcom i McDonaldsom.
Ojciec
5 lata temu
Problemem jest stan naszego państwa, rok temu mało brakowało by moja firma zbankrutowała przez złych pracowników, tylko tacy byli do wzięcia. Obecnie zatrudniam Ukraińców i jestem zadowolony. A co robią moi byli dobrzy pracownicy? pracują w Anglii, Norwegii... Jak nie zmieni się kosztów pracy, wszyscy dobrzy fachowcy wyjadą - tez sie nad tym zastanawiałem!