Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
27.02.2017 06:23

Kilka rekordów na rynku pracy

W IV kwartale zeszłego roku wśród osób pracujących w Polsce blisko 13 mln było zatrudnionych na umowy o pracę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MICHAL DYJUK/REPORTER)

Od lat nie było tak dużej liczby zatrudnionych, tak niskiego bezrobocia, tak wielu ofert dla Ukraińców i takiego spadku liczby umów terminowych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

W IV kwartale zeszłego roku wśród osób pracujących w Polsce blisko 13 mln było zatrudnionych na umowy o pracę. To najwięcej w tym okresie od co najmniej 2000 r., od kiedy dostępne są takie dane - pisze "DGP", powołując się na badania aktywności ekonomicznej ludności prowadzone przez GUS.

W porównaniu z rokiem poprzednim liczba zatrudnionych wzrosła o 109 tys. Głównie dlatego, że gospodarka rozwija się w dość szybkim tempie, co zwiększa popyt na pracę - zauważa dziennik.

Przy rosnącym zatrudnieniu spadło również bezrobocie. Uwzględniając szafą strefę gospodarki, liczba osób bez zajęcia skurczyła się w ciągu roku o 253 tys., do rekordowo niskiego poziomu zaledwie 957 tys. Także stopa bezrobocia spadła do nienotowanego wcześniej poziomu - do 5,5 proc.

Przy tak małej liczbie osób bez zajęcia pracodawcy mają coraz większe problemy ze znalezieniem kandydatów do pracy. Dlatego część z nich przekształcała pracownikom umowy na czas określony na stałe umowy o pracę, aby ich nie stracić. W rezultacie liczba umów terminowych była w IV kwartale ub.r. o 3,2 proc. mniejsza niż przed rokiem.

Tagi: gospodarka, praca, pap, "dziennik gazeta prawna", przegląd prasy, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-02-2017

BacaByłem na wschodzie polski i pochodziłem sobie po ulicach i zauważyłem że wiecej ludzi mówi po Ukraińsku a nie po Polsku czyżby sie coś zmieniło o czym … Czytaj całość

27-02-2017

OjciecProblemem jest stan naszego państwa, rok temu mało brakowało by moja firma zbankrutowała przez złych pracowników, tylko tacy byli do wzięcia. Obecnie … Czytaj całość

28-02-2017

sirennanaA gorszy sort placze tacy juz sa menele z PO N PLS KOPU niech donosik palna do UE na tyle ich stac

Rozwiń komentarze (6)