Wiceminister pracy Jacek Męcina (na zdjęciu) uważa, że na nowo tworzącym się rynku usług domowych i osobistych jest ok. 200 tys. miejsc pracy - to m.in. sprzątanie, opieka nad dziećmi i osobami starszymi, niesamodzielnymi. - Ten rynek jest dziś głównie w szarej strefie - dodał.
Męcina uczestniczył w konferencji "Nowy zawód opiekun osób niesamodzielnych", zorganizowanej w Warszawskim Centrum EXPO. Jak mówił, resort pracy z zainteresowaniem patrzy na rynek usług osobistych i domowych, bo dla państwa jest korzystne, by był on uregulowany, a praca legalna. W jego przekonaniu wsparcie rozwoju tej branży decyduje o całej gospodarce, bo pracujące dzieci będą musiały podjąć decyzję czy zrezygnować z zatrudnienia i samodzielnie zajmować się starzejącymi rodzicami, czy raczej pozostać na rynku pracy i płacić innym osobom za opiekę nad bliskimi.
Według Męciny, świadczenie usług domowych i osobistych powinno być regulowane w sposób rynkowy, przy wsparciu państwa. Podkreślił, że inwestowanie w opiekę nad seniorami jest nie tylko opłacalne z punktu widzenia finansowego, bo osoby wychodzące z szarej strefy płacą podatki, ale też jest to kwestia solidarności pokoleniowej.
Wiceminister wskazał, że po trzech latach prac przygotowany został projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym, autorstwa senatora Mieczysława Augustyna (PO). Według założeń projektu osoby takie otrzymywałyby czek na usługi opiekuńcze - jego kwota byłaby uzależniona od stopnia niesamodzielności, który oceniałyby powiatowe komisje orzekające obecnie o niepełnosprawności. Dla osób z pierwszym stopniem czek byłby wart tysiąc złotych, z drugim z umiarkowanym - 850 zł, a z trzecim - 650 zł. Czekiem płaciłoby się za usługi opiekuńczo-pielęgnacyjne, sprzęt i środki potrzebne do zapewniania godnych warunków życia.
Męcina poinformował, że ciekawy system funkcjonuje w Belgii, gdzie szacowaniem kosztów pracy opiekunów osób niesamodzielnych zajmują się urzędy pracy. Potem oferują one bony na usługi z tego zakresu. Osoba zainteresowana może wykupić w urzędzie bon na opłacenie potrzebnej opieki.
Podczas konferencji Jolanta Sergot-Kowalska z firmy Cleaning Consulting mówiła, że w opiekę nad osobami niesamodzielnymi chciałyby się włączyć firmy z sektora usług sprzątających. Wyjaśniła, że wielu seniorów potrzebuje nie tylko opieki ale i fachowej pomocy w domu, posprzątania, zrobienia sprawunków, wyjścia na spacer z psem. Jej zdaniem powierzenie opieki legalnie działającym firmom daje pewność, że usługa będzie wykonana, a jej jakość wyższa.
Według ekspertów, 80 proc. osób niesamodzielnych w Polsce - głównie z powodu wieku i stanu zdrowia - korzysta z pomocy rodziny.
W Polsce od kilkunastu lat obserwowany jest proces zmiany struktury demograficznej i rosnący udział osób starszych w populacji. Według danych GUS już teraz osoby powyżej 65. roku życia stanowią ok. 15 proc. ludności kraju. Dane Eurostatu wskazują, że w 2060 r. co trzeci mieszkaniec Unii Europejskiej będzie miał 65 lat i więcej.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Jest praca. Przedsiębiorcy chcą zwiększać zatrudnienie Pozytywny trend widać w branżach: transport/logistyka/komunikacja oraz handel detaliczny i hurtowy. Gdzie jeszcze? | |
Najlepsze prognozy dla rynku pracy od lat Zobacz najnowszy sondaż Centrum Badania Opinii Społecznej. | |
Oto prawdziwe przyczyny bezrobocia. Raport Na całym świecie poszukuje się około 8,4 miliona pracowników. |