Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rynek usług domowych to 200 tysięcy miejsc pracy

Rynek usług domowych to 200 tysięcy miejsc pracy

Fot. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Wiceminister pracy Jacek Męcina (na zdjęciu) uważa, że na nowo tworzącym się rynku usług domowych i osobistych jest ok. 200 tys. miejsc pracy - to m.in. sprzątanie, opieka nad dziećmi i osobami starszymi, niesamodzielnymi. - Ten rynek jest dziś głównie w szarej strefie - dodał.

Męcina uczestniczył w konferencji "Nowy zawód opiekun osób niesamodzielnych", zorganizowanej w Warszawskim Centrum EXPO. Jak mówił, resort pracy z zainteresowaniem patrzy na rynek usług osobistych i domowych, bo dla państwa jest korzystne, by był on uregulowany, a praca legalna. W jego przekonaniu wsparcie rozwoju tej branży decyduje o całej gospodarce, bo pracujące dzieci będą musiały podjąć decyzję czy zrezygnować z zatrudnienia i samodzielnie zajmować się starzejącymi rodzicami, czy raczej pozostać na rynku pracy i płacić innym osobom za opiekę nad bliskimi.

Według Męciny, świadczenie usług domowych i osobistych powinno być regulowane w sposób rynkowy, przy wsparciu państwa. Podkreślił, że inwestowanie w opiekę nad seniorami jest nie tylko opłacalne z punktu widzenia finansowego, bo osoby wychodzące z szarej strefy płacą podatki, ale też jest to kwestia solidarności pokoleniowej.

Wiceminister wskazał, że po trzech latach prac przygotowany został projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym, autorstwa senatora Mieczysława Augustyna (PO). Według założeń projektu osoby takie otrzymywałyby czek na usługi opiekuńcze - jego kwota byłaby uzależniona od stopnia niesamodzielności, który oceniałyby powiatowe komisje orzekające obecnie o niepełnosprawności. Dla osób z pierwszym stopniem czek byłby wart tysiąc złotych, z drugim z umiarkowanym - 850 zł, a z trzecim - 650 zł. Czekiem płaciłoby się za usługi opiekuńczo-pielęgnacyjne, sprzęt i środki potrzebne do zapewniania godnych warunków życia.

Męcina poinformował, że ciekawy system funkcjonuje w Belgii, gdzie szacowaniem kosztów pracy opiekunów osób niesamodzielnych zajmują się urzędy pracy. Potem oferują one bony na usługi z tego zakresu. Osoba zainteresowana może wykupić w urzędzie bon na opłacenie potrzebnej opieki.

Podczas konferencji Jolanta Sergot-Kowalska z firmy Cleaning Consulting mówiła, że w opiekę nad osobami niesamodzielnymi chciałyby się włączyć firmy z sektora usług sprzątających. Wyjaśniła, że wielu seniorów potrzebuje nie tylko opieki ale i fachowej pomocy w domu, posprzątania, zrobienia sprawunków, wyjścia na spacer z psem. Jej zdaniem powierzenie opieki legalnie działającym firmom daje pewność, że usługa będzie wykonana, a jej jakość wyższa.

Według ekspertów, 80 proc. osób niesamodzielnych w Polsce - głównie z powodu wieku i stanu zdrowia - korzysta z pomocy rodziny.

W Polsce od kilkunastu lat obserwowany jest proces zmiany struktury demograficznej i rosnący udział osób starszych w populacji. Według danych GUS już teraz osoby powyżej 65. roku życia stanowią ok. 15 proc. ludności kraju. Dane Eurostatu wskazują, że w 2060 r. co trzeci mieszkaniec Unii Europejskiej będzie miał 65 lat i więcej.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest praca. Przedsiębiorcy chcą zwiększać zatrudnienie
Pozytywny trend widać w branżach: transport/logistyka/komunikacja oraz handel detaliczny i hurtowy. Gdzie jeszcze?
Najlepsze prognozy dla rynku pracy od lat
Zobacz najnowszy sondaż Centrum Badania Opinii Społecznej.
Oto prawdziwe przyczyny bezrobocia. Raport
Na całym świecie poszukuje się około 8,4 miliona pracowników.
praca, zatrudnienie, bezrobocie, opieka
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Kopaczka601
95.40.135.* 2015-06-02 08:57
Opodatkuję wam to 19% podatkiem bo nie mam na obiadki u Sowy....... I tak mnie wybierzecie bo PiS jest zły a nie możecie zawieść rudego młodzieńca z Brukseli.
2015
81.190.148.* 2015-05-26 15:27
Pytam z czego mają płacić dzieci na utrzymanie chorych rodziców ,jak pracują za miskę ryżu ,a z czego maja płacić chorzy na swoje utrzymanie ,którzy nie otrzymali renty albo ich pozbawiono renty a są samotni i zostali
bez żadnych środków do życia .Rząd się cieszy że mu statystka rencistów spadła ,a ci ludzie pozbawieni zostali środków na życie i leczenie i to jakoś do nich nie dochodzi ,ze ci ludzie chorują i że cierpią z bólu i że ani oni nie dają rady pracować ,ani że ich nikt nie przyjmie do żadnej pracy ,w końcu nie wytrzymują i odbierają sobie życie,czy w końcu ktoś zauważy tych ludzi samotnych ,chorych i opuszczonych .którzy nie umieją żebrać o zasiłek 529 zł ,ale nie tak powinno wyglądać ich życie .
wojtasek
31.63.179.* 2015-05-03 13:58
Polski już nie ma przecież to czego chcecie POLACY ???? popatrzcie i posłuchajcie na YouTube ''TO JA POLKA A JA OLIGARCHA '' i teraz wiecie dlaczego pracujecie za półdarmo ale za trzech ??? a pracujecie z trzech i dlatego jest bezrobocie . A macie zarabiać malutko by inni żyli sobie w przepychu . Tak jest w każdym kraju bezprawia nie tylko w Polsce .
Zobacz więcej komentarzy (20)