Notowania

kryzys euro
15.05.2010 16:45

Rynki finansowe w największych tarapatach od 45. roku

Prezes EBC: Przechodzimy przez naprawdę trudne czasy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Monika Flueckiger/CC/<br>World Economic Forum)

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet ocenił, że obecna sytuacja na rynkach finansowych w Europie jest najtrudniejsza od II wojny światowej, _ a być może nawet od czasu I wojny światowej _.

_ - Przeżyliśmy i przeżywamy naprawdę dramatyczne czasy _ - powiedział Trichet w rozmowie z niemieckim tygodnikiem _ Der Spiegel _. Wywiad ukaże się w najnowszym numerze tygodnika, który trafi do kiosków w poniedziałek.

Szef EBC porównał obecną sytuację w strefie euro do kryzysu upadku amerykańskiego banku Lehman Brothers we wrześniu 2008 r., który wywołał międzynarodowy kryzys finansowy.

Zdaniem szefa EBC nadal istnieje ryzyko, że kolejne państwa _ zarażą się _ kryzysem. _ _

_ - Może to nastąpić radykalnie szybko, czasem w ciągu kilku godzin _ - powiedział.

Jak dodał, UE musi dokonać _ kwantowego skoku _ w kwestii nadzoru nad polityką gospodarczą państw. _ - Potrzebne są skuteczne sankcje za naruszanie Paktu Stabilności i Wzrostu _ - ocenił Trichet.

W jego opinii to raczej rządy państw europejskich z ich wysokimi długami ponoszą odpowiedzialność za spadek wartości wspólnej waluty euro, a nie rynki finansowe.

Zaprzeczył również, by zapowiedź skupowania przez EBC obligacji państw UE, które znajdą się w kryzysie zadłużenia, była naruszeniem niezależności tej instytucji.

_ - nie ulegliśmy szefom państw i rządów. Na naszą decyzję wpłynęła wyłącznie nasza własna ocena sytuacji _ - zapewnił, dodając, że EBC nie postępuje według zaleceń rządów czy rynków.

Oświadczył też, że EBC nie dopuści, by podjęte działania doprowadziły do inflacji.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Kryzys zablokuje rozszerzenie strefy euro ]( http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kryzys;zablokuje;rozszerzenia;strefy;euro,129,0,617601.html )
* [ Timothy Geithner wyklucza rozpad strefy euro ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/timothy;geithner;wyklucza;rozpad;strefy;euro,120,0,620664.html )
* [ Tusk: Wejdziemy do strefy euro, gdy będziemy gotowi ]( http://news.money.pl/artykul/tusk;wejdziemy;do;strefy;euro;gdy;bedziemy;gotowi,43,0,620331.html )
* [ Euro dopiero za pięć lat? ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/euro;dopiero;za;piec;lat,178,0,566194.html )
* [ Polska nie spełnia żadnego kryterium przyjęcia euro ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;nie;spelnia;zadnego;kryterium;przyjecia;euro,121,0,595065.html )
* [ O planie konsolidacji finansów publicznych w Money.pl ]( http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/plan;konwergencji.html )
Tagi: kryzys euro, trichet, rynki, finansowe, kryzys, 45 rok, II wojna światowa, euro, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz