Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rywale w wyborach podpisali porozumienie o podziale władzy

0
Podziel się:

Porozumienie ma oddać prezydenturę w ręce Ghaniego i zakończyć trwający ponad trzy miesiące spór o wyniki drugiej tury wyborów szefa państwa.

Rywale w wyborach podpisali porozumienie o podziale władzy
(USAID Afghanistan/CC/Flickr)
bECcLnIl

Rywale do urzędu prezydenta Afganistanu, były minister finansów Aszraf Ghani i były szef dyplomacji Abdullah Abdullah, podpisali dziś długo oczekiwane porozumienie o podziale władzy.

Ceremonia podpisania porozumienia, parafowanego w sobotę, odbyła się w pałacu prezydenckim w Kabulu.

Jak podają zachodnie agencje, porozumienie ma oddać prezydenturę w ręce Ghaniego i zakończyć trwający ponad trzy miesiące spór o wyniki drugiej tury wyborów szefa państwa. Jeszcze w niedzielę ma być ogłoszony ostateczny wynik ponownego liczenia głosów, jednak powinien on - jak twierdzą źródła cytowane przez AFP - przyznać zwycięstwo Ghaniemu.

bECcLnIn

Obaj rywale objęli się i uścisnęli sobie dłonie po podpisaniu porozumienia w trakcie ceremonii transmitowanej na żywo w telewizji. Na uroczystości obecny był ustępujący prezydent Hamid Karzaj. _ Jestem dziś bardzo szczęśliwy, że obydwaj moi bracia - Aszraf Ghani i Abdullah Abdullah, w afgańskim porozumieniu z korzyścią dla kraju, na rzecz jego postępu i rozwoju, zgodzili się w sprawie struktury nowego rządu Afganistanu _ - powiedział Karzaj.

Jego rzecznik przekazał, że zaprzysiężenie Ghaniego ma się odbyć w ciągu tygodnia. Zapowiedział też, że jednym z pierwszych działań nowego prezydenta będzie podpisanie porozumienia z USA dotyczącego pozostawienia w Afganistanie blisko 10-tysięcznego kontyngentu.

Według znanych od lipca wstępnych wyników drugiej tury wyborów prezydenckich zwyciężył w niej Ghani, jednak Abdullah zakwestionował ten rezultat, oskarżając komisję wyborczą o oszustwa.

Zawierając porozumienie o podziale władzy obaj politycy obiecali, że uznają wyniki ponownego liczenia głosów i utworzą rząd jedności narodowej; zwycięzca ma objąć urząd prezydenta, a pokonany zostanie _ szefem władzy wykonawczej _, bądź owego szefa mianuje. Zakres władzy tego ostatniego był głównym punktem spornym w rozmowach na temat podziału władzy.

bECcLnIt

Przedłużający się kryzys powyborczy pogłębiał destabilizację w kraju w czasie, kiedy siły międzynarodowej koalicji pod dowództwem USA przygotowują się do opuszczenia Afganistanu z końcem roku, pozostawiając armii afgańskiej walkę z talibami.

Czytaj więcej w Money.pl

bECcLnIO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)