Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd pomoże firmom dotkniętym rosyjskim embargiem

0
Podziel się:

Wsparcie będą mogli otrzymać przedsiębiorcy, którzy m.in. na skutek rosyjskich sankcji, ponieśli duże straty.

Rząd pomoże firmom dotkniętym rosyjskim embargiem
(Maciej Śmiarowski / KPRM)

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. Na tej podstawie wsparcie będą mogli otrzymać przedsiębiorcy, którzy ucierpieli m.in. na skutek rosyjskiego embarga - czytamy w komunikacie opublikowanym po posiedzeniu rządu. Środki na tę pomoc, w wysokości 500 mln zł, będą pochodziły z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Podstawowym celem proponowanych rozwiązań jest wspieranie przedsiębiorców, a dokładnie ochrona miejsc pracy w zakładach, w których nastąpiło przejściowe pogorszenie warunków prowadzenia działalności gospodarczej, zwłaszcza w wyniku wprowadzenia rosyjskiego embarga. Przygotowanie takich regulacji zapowiedziała premier E. Kopacz w expose. Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 lutego 2015 r.

Zgodnie z projektem noweli, wsparcie będą mogli otrzymać przedsiębiorcy, którzy m.in. na skutek rosyjskiego embarga, ponieśli straty w działalności gospodarczej i usługowej związanej z handlem, przetwórstwem, transportem, uprawami rolnymi lub chowem i hodowlą zwierząt. Chodzi o dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników zagrożonych zwolnieniami.

Z tych rozwiązań będą mogły skorzystać firmy, których obroty gospodarcze spadną o co najmniej 15 proc., liczone jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 3 kolejnych miesięcy kalendarzowych. Przy czym chodzi o miesiące przypadające po 6 sierpnia 2014 r. i poprzedzające dzień złożenia wniosku o przyznanie świadczeń w porównaniu do tych samych 3 miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego.

Przedsiębiorca, który będzie chciał otrzymać takie wsparcie, nie może mieć zaległości w opłacaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Pracy. Ustawodawca przewiduje jednak wyjątki od tego zapisu. Jednym z nich jest np. sytuacja, gdy zadłużony przedsiębiorca zawarł umowę z ZUS lub otrzymał decyzję urzędu skarbowego w sprawie spłaty zadłużenia i terminowo opłaca raty lub korzysta z odroczenia terminu płatności.

Zgodnie z projektem noweli, przedsiębiorca będzie mógł wystąpić z wnioskiem do marszałka województwa o wypłatę środków na:

świadczenia na częściowe zaspokojenie wynagrodzeń pracowników za czas przestoju ekonomicznego; świadczenia na częściowe zrekompensowanie wynagrodzeń pracowników z tytułu obniżenia wymiaru czasu pracy;opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne pracowników należnych od pracodawcy od wypłaconych świadczeń;dofinansowanie kosztów szkoleń pracowników organizowanych przez pracodawców (chodzi o to, żeby przedsiębiorcy inwestowali w podnoszenie kwalifikacji pracowników w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy).

Środki na tę pomoc, w wysokości 500 mln zł, będą pochodziły z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Zaplanowano, że w 2015 r. będzie można wypłacić 250 mln zł i w 2016 r. kolejne 250 mln zł.

Rząd ocenia, że dzięki nowym rozwiązaniom zostaną obniżone koszty pracy w przedsiębiorstwach, a w efekcie poprawi się ich sytuacja finansowa. Firmy będą też mogły utrzymać poziom zatrudnienia, co zapewni im gotowość do wznowienia działalności w przypadku poprawy koniunktury.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosyjskie embargo szkodzi polskiej żywności Nie ma realnej poprawy w eksporcie polskiego jedzenia.
Łukaszenka skrytykował działania Rosji Prezydent Białorusi oświadczył, że zachowanie Rosji wywołuje przygnębienie i jeśli sytuacja nie zmieni się, Mińsk będzie musiał zareagować.
Zakaz uboju rytualnego kosztował nas miliardy, ale... Trybunał Konstytucyjny przerwał spiralę strat polskiej gospodarki.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)