Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Łukasz Pałka
|

Rząd Rumunii ugiął się pod naciskiem tłumów. Nie będzie legalizacji korupcji

121
Podziel się:

Władze Rumunii chciały wyznaczyć kwotę, do poziomu której łapówkarstwo nie będzie karane.

Rząd Rumunii ugiął się pod naciskiem tłumów. Nie będzie legalizacji korupcji
(Rumunia protesty)

Korupcja w Rumunii pozostanie nielegalna. To wcale nie takie oczywiste, bo jeszcze kilka dni temu tamtejszy rząd rozważał zniesienie kar za to przestępstwo.

Rumuński rząd wycofał rozporządzenie dotyczące przestępstw korupcyjnych. Tym samym zrealizował sobotnią zapowiedź premiera Sorina Grindeanu. Decyzja zapadła podczas zwołanego nadzwyczajnego posiedzenia rządu. Jak donosi Reuters, wkrótce gabinet wyda oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

Wczoraj premier Sorin Grindeanu zapewniał, że nie chce dzielić Rumunów. Zapowiedział także konsultacje społeczne w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości.

Mimo zapewnień, protestujący od kilku dni Rumuni nie wierzyli, że rząd odstąpi od wprowadzenia w życie nowelizacji prawa dotyczącego przestępstw korupcyjnych. Zapowiadali kontynuację demonstracji, by wymusić na gabinecie tę decyzje. Dzisiejsza, na Placu Zwycięstwa w Bukareszcie, miała być rekordowo liczna.

Rozporządzenie wprowadzone w zeszłym tygodniu przez rządzącą koalicję socjaldemokratyczną znosiło kary za niektóre przestępstwa korupcyjne, między innymi za wręczenie funkcjonariuszom publicznym łapówki do wysokości 200 tysięcy lei, czyli około 48 tysięcy euro.

Taka zmiana prawa uchroniłaby przed postawieniem przed wymiarem sprawiedliwości między innymi Liviu Dragnea, szefa koalicyjnej postkomunistycznej Partii Socjaldemokratycznej. Dragnea jest oskarżony o zdefraudowanie 24 tysięcy euro.

Wprowadzenie rozporządzenia wywołało w Rumunii największe protesty od czasów upadku komunizmu w 1989 roku. W piątek na ulicach Bukaresztu przeciwko ustawie demonstrowało ćwierć miliona ludzi.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(121)
glos_rozsadku
7 lat temu
a jam głupi myślał, że prawo nie działa wstecz...
Wojtek
7 lat temu
A gdzie ci eksperci byli przez 8lat jak widać wiedzieli jak okradane było państwo i co pozwolili ma miliardy krasc
wedkarz123
7 lat temu
A ja myślałem, że Polsza to skorumpowany kraj - na szczęście są też inni
jack
7 lat temu
ja nie chce straszyc Rumunow ,ale to nie koniec ,ich elity biora a raczej sa uczone przez elity unijne jak to sie robi,zaraz wprowadza poprawki w przepisach ,wejdzie ustawa o informacji publicznej jak to ma miejsce w kazdym kraju unijnym i nawet nie beda wiedzieli czy sa okradani,rzad wycofujac sie na razie daje sobie czas na zastraszenie lub przekupienie ludzi ktorzy sa w stanie zmobilizowac spoleczenstwo do walki o swoje prawa,scenariusz kazdy ten sam w kadym kraju postkomunistycznym ,przeciwnicy dostaja wzystko czego chca i staja sie sojusznikami,przyklad POLSKA ,
Kelo
7 lat temu
kaczyński - nagraj to sobie gnomie i oglądaj co wieczór, ciebie czeka to samo
...
Następna strona