Notowania

Rząd Rumunii ugiął się pod naciskiem tłumów. Nie będzie legalizacji korupcji

Władze Rumunii chciały wyznaczyć kwotę, do poziomu której łapówkarstwo nie będzie karane.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Rumunia protesty)

Korupcja w Rumunii pozostanie nielegalna. To wcale nie takie oczywiste, bo jeszcze kilka dni temu tamtejszy rząd rozważał zniesienie kar za to przestępstwo.

Rumuński rząd wycofał rozporządzenie dotyczące przestępstw korupcyjnych. Tym samym zrealizował sobotnią zapowiedź premiera Sorina Grindeanu. Decyzja zapadła podczas zwołanego nadzwyczajnego posiedzenia rządu. Jak donosi Reuters, wkrótce gabinet wyda oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

Wczoraj premier Sorin Grindeanu zapewniał, że nie chce dzielić Rumunów. Zapowiedział także konsultacje społeczne w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości.

Mimo zapewnień, protestujący od kilku dni Rumuni nie wierzyli, że rząd odstąpi od wprowadzenia w życie nowelizacji prawa dotyczącego przestępstw korupcyjnych. Zapowiadali kontynuację demonstracji, by wymusić na gabinecie tę decyzje. Dzisiejsza, na Placu Zwycięstwa w Bukareszcie, miała być rekordowo liczna.

Rozporządzenie wprowadzone w zeszłym tygodniu przez rządzącą koalicję socjaldemokratyczną znosiło kary za niektóre przestępstwa korupcyjne, między innymi za wręczenie funkcjonariuszom publicznym łapówki do wysokości 200 tysięcy lei, czyli około 48 tysięcy euro.

Taka zmiana prawa uchroniłaby przed postawieniem przed wymiarem sprawiedliwości między innymi Liviu Dragnea, szefa koalicyjnej postkomunistycznej Partii Socjaldemokratycznej. Dragnea jest oskarżony o zdefraudowanie 24 tysięcy euro.

Wprowadzenie rozporządzenia wywołało w Rumunii największe protesty od czasów upadku komunizmu w 1989 roku. W piątek na ulicach Bukaresztu przeciwko ustawie demonstrowało ćwierć miliona ludzi.

Tagi: korupcja w rumunii, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-02-2017

egon emerytPolacy nawet Rumunom nie dorastają do pięt !!! Tam wiedzą jak sobie poradzić u nas nie potrafimy rozliczyć zbrodniarzy komunistycznych , kodu i po ( … Czytaj całość

05-02-2017

PoalkA u nas wychodzą i manifestują w obronie oszustów i złodziei.Jednak Rumunia to jest normalny kraj.

05-02-2017

halinato do dzieła kochani Polacy,ruszymy ze sprzeciwem wobec polityki pisu.

Rozwiń komentarze (121)