Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rząd szykuje autobusową rewolucję

7
Podziel się

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB) przedstawiło nową wersję projektu ustawy o transporcie publicznym. Jej celem jest uregulowanie rynku przewozów, zwłaszcza drogowych (oprócz międzywojewódzkich).

Rząd szykuje autobusową rewolucję
(Andrzej Hulimka/REPORTER)
bDBlcGFx

Koniec wolnoamerykanki. Pasażerów będą wozić tylko przewoźnicy wybrani przez lokalnych organizatorów transportu - informuje wtorkowy "Puls Biznesu".

Na rynku przewozów autobusowych konieczna jest reforma. Obecnie samorządy, jako organizatorzy transportu, zawierają z przewoźnikami krótkoterminowe umowy, które nie motywują do inwestycji w nowy tabor i dobrych ofert dla pasażerów czy atrakcyjnych propozycji pracy dla kierowców, o których zresztą coraz trudniej. Na komercyjnym rynku przewoźnicy chcą obsługiwać tylko najbardziej dochodowe trasy i kursy w godzinach szczytu, czasem łamiąc przepisy, by jako pierwsi dojechać na przystanek i zabrać pasażerów konkurencji. Na mniej uczęszczanych trasach natomiast pasażerowie maja niewielkie szanse na dobrą ofertę - zaznacza gazeta.

Wkrótce sporo może się zmienić - Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB) przedstawiło nową wersję projektu ustawy o transporcie publicznym. Jej celem jest uregulowanie rynku przewozów, zwłaszcza drogowych (oprócz międzywojewódzkich).

bDBlcGFz

Ubiegłoroczne projekty budziły wiele kontrowersji. Obecny jest dobrze oceniany przez przewoźników, choć nie ukrywają, że kilka kwestii wymaga dopracowania. Zgodnie z projektem wszyscy organizatorzy przewozów będą musieli opracować plany transportowe (teraz robią to tylko niektóre samorządy), określając linie, po których będą mogli się poruszać jedynie wybrani przewoźnicy - czytamy w artykule.

bDBlcGGa
gospodarka
prawo
Źródło:
KOMENTARZE
(7)
xyz
4 lata temu
Czyli pozbycie się konkurencji na najbardziej dochodowych trasach. Ciekawe na czyjej kieszeni to się odbije...
Gość
4 lata temu
jeszcze tego nie spieprzyli ...
Witek
4 lata temu
Oby coś się zmieniło u nas na wsi autobusy kursują ty tylko od poniedziałku do piątku w sobotę dwa kursy do miasta a w niedzielę nie jeździ nic
bDBlcGGb
xc
4 lata temu
pomysł dobry, ale powinien być raczej rozwiązany za pomoca dotacji na nierentownych trasach. Co się zaś tyczy złego stanu taboru, to przypilić stacje kontroli, żeby nie wypuszczały złomu na ulicę. Oj, za dużo tego centralnego sterowania.
jerry
4 lata temu
brawo PIS....