Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
03.06.2009 07:20

Rząd chce ratować budżet przez podniesienie podatków

Ministerstwo finansów szacuje, że z podwyżek uzyskałoby 35 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Kula)

Rząd planuje podnieść stawki podatkowe, żeby poprawić sytuację budżetu - dowiedział się się dziennik _ Polska _. Z planowanych przez ministerstwo finansów podwyżek wynika, że do budżetu może wpłynąć około 35 miliardów złotych.

Rząd zamierza podnieść 22-procentową składkę VAT o jeden procent, co ma dać budżetowi w tym roku dodatkowe 9 miliardów złotych. Ministerstwo finansów rozważa też podwyższenie stawek VAT na usługi hotelarskie i transportowe z 7 do 22 procent, co przyniosłoby kolejne 6-6 miliardów. Niewykluczone jest również podniesienie składki rentowej, a to - jak wylicza dziennik _ Polska _- następne 20 miliardów złotych w kasie państwa.

Podwyżki miałyby wejść w życie we wrześniu. W ten sposób minister finansów chce uratować budżet przed zwiększeniem deficytu powyżej planowanych 18,2 miliardów złotych. Jacek Rostowski twierdzi, że wzrost deficytu byłby katastrofą, ponieważ powiększyłby koszt obsługi zadłużenia zagranicznego. Minister finansów argumentuje, że konsekwencją tego byłoby podniesienie podatków bezpośrednich, za co zapłacilibyśmy wszyscy.

Tagi: podatki, podniesienie, rostowski, rząd, deficyt, budżet, dziura, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz