Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Rząd doprowadzi do upadku szpitali"

0
Podziel się:

PiS protestuje przeciw rządowemu pakietowi ustaw zdrowotnych.

"Rząd doprowadzi do upadku szpitali"
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bECLrQXp

PiS protestuje przeciw omawianym przez Sejm rządowym projektom ustaw zdrowotnych. Zdaniem posłów z partii Jarosława Kaczyńskiego, otwierają one drzwi do prywatyzacji szpitali oraz mogą skutkować wypływem kilku miliardów złotych z systemu ochrony zdrowia. Przeciwko protestują też pielęgniarki.

Sejm przystąpił do rozpatrywania projektów ustaw: o działalności leczniczej, o refundacji leków, o systemie informacji w ochronie zdrowia, a także propozycji zmian w ustawach: o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Propozycje dotyczą m.in. przekształceń szpitali, skrócenia czasu dochodzenia odszkodowań przez pacjentów, zmian systemu kształcenia lekarzy.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t85796.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bez;ulg;dodatkowe;polisy;nie;wypala,111,0,788847.html) Bez ulg dodatkowe polisy nie wypalą
Posłowie PiS ostrzegli, że projekty prowadzą do komercjalizacji, a - w rezultacie - do prywatyzacji i upadku szpitali. W efekcie ich wprowadzenia, leki wcale nie będą tańsze, a za odszkodowania dla pacjentów zapłacimy wszyscy - uważają politycy PiS.

bECLrQXr

_ - W tym siermiężnym systemie zdrowia wypłynie dodatkowo kilka miliardów zł, które będą przeznaczone na zysk, odszkodowania, obsługę systemów informatycznych _ - powiedział b. minister zdrowia Bolesław Piecha.

_ - Nie chcemy również, aby za pół roku, za rok - kiedy ustawy zaczną wchodzić w życie - na tych schodach odbyła się krótka konferencja PO, pani minister Ewy Kopacz, pani posłanki Joanny Muchy, czy pani posłanki Beaty Małeckiej-Libery (z sejmowej komisji zdrowia), które stwierdzą, że to uroczy agent Tomek wmieszał je w te sprawy, jak to było w przypadku posłanki Beaty Sawickiej _ - zaznaczył Piecha.

Rzecznik PiS Adam Hofman podkreślił natomiast, że jego partia jest za likwidacją Narodowego Funduszu Zdrowia i wzięciu przez resort zdrowia pełnej odpowiedzialności za leczenie pacjentów.

_ - PO jest za pozbyciem się odpowiedzialności, przekazaniem tego obowiązku skomercjalizowanym instytucjom, co naszym zdaniem otwiera drzwi do prywatyzacji szpitali i tutaj mówimy nie. Odwołujemy się do ogólnokrajowego referendum, czy Polacy chcą komercjalizacji i prywatyzacji, czy nie _ - zaznaczył Hofman.

bECLrQXx

Prezes PiS Jarosław Kaczyński już w lutym mówił, że jego partia rozpocznie akcję społeczną zmierzającą do przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum w sprawie zmian własnościowych w służbie zdrowia.

Propozycje zawarte w projektach, nad którymi pracują posłowie, dotyczą m.in. przekształceń szpitali, skrócenia czasu dochodzenia odszkodowań przez pacjentów, zmian systemu kształcenia lekarzy i informatyzacji służby zdrowia. Zakładają m.in., że samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą musiały pokrywać ich długi. Nowe przepisy mają umożliwić pacjentom dochodzenie odszkodowań za błędy medyczne bez postępowania sądowego. Przewidują one również wprowadzenie urzędowych cen i marż leków refundowanych i likwidację stażu medycznego.

Obok PiS przeciwko pakietowi protestują pielęgniarki

Pielęgniarki i położne są przeciwne zapisom ustawy o działalności leczniczej, które zmieniają formę ich zatrudnienia w szpitalach. Ustawa pozwala zmienić umowy o pracę, na których są zatrudnione pielęgniarki i położne na umowy cywilno-prawne.

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Dorota Gardias argumentuje, że takie rozwiązania są niezgodne z kodeksem pracy.

bECLrQXy

*POSŁUCHAJ SZEFOWEJ ZWIĄZKU: *

Zaznaczyła, że taka zmiana stwarza zagrożenie dla pacjenta ciężko chorego, który przebywa w szpitalu. Chodzi o to, że obecnie pielęgniarki miesięcznie pracują od 168 do 172 godzin, natomiast na umowach cywilno-prawnych- od 220 do 300 godzin.

Dorota Gardias podkreśliła, że takie zmiany w zatrudnieniu pielęgniarek i położnych spowodują dużo mniejsze wpływy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast szpitale zaoszczędzą na płaceniu składki ubezpieczenia społecznego.

bECLrQXz

Na leczenie wydajemy coraz więcej

Tegoroczny budżet NFZ wynosi ponad 56 mld zł i w ciągu minionych pięciu lat wzrósł niemal dwukrotnie. Jednak to nie wszystko co wydajemy na leczenie. Coraz więcej pacjentów płaci z własnej kieszeni. Od 2006 roku wartość prywatnego rynku medycznego wzrosła o 50 procent.

Według firmy badawczej PMR w tym roku wyniesie ona 30 mld zł, a w kolejnym 33 mld zł. Z kwoty prawie 28 mld zł wydanych w 2009 roku przez Polaków z własnej kieszeni na opiekę zdrowotną, około 60 procent przeznaczonych zostało na leki i sprzęt medyczny. Kolejna pozycja (około 20 proc.), to wydatki związane z usługami rehabilitacyjnymi oraz prywatnymi wizytami lekarskimi. Pozostałą część przeznaczyli m.in. na abonamenty medyczne czy ubezpieczenia zdrowotne.

bECLrQXA

źródło: PMR,* prognoza

Średni wydatek na leczenie jednego pacjenta w Polsce wynosi nieco ponad tysiąc złotych rocznie. Jednak koszty leczenia rozkładają się bardzo nierównomiernie. W przypadku połowy pacjentów w Polsce nie kosztuje więcej niż 148 zł na osobę, a co trzeci ubezpieczony kosztuje budżet NFZ mniej niż 50 zł.

Z drugiej strony na leczenie 1 procenta najciężej chorych NFZ wydaje rocznie aż 28 procent swojego budżetu. Oznacza to, że na ponad 260 tysięcy pacjentów wydanych zostało 7,7 mld złotych. Najdroższe procedury kosztowały ponad 250 tysięcy złotych.

Jak oszacowała Polska Izba Ubezpieczeń, by zniwelować kolejki do szpitali, a co za tym idzie do zabiegów i operacji, rocznie dodatkowo trzeba by wydać 3 mld złotych. Taka kwota - według PIU - wystarczyłaby do zakontraktowania przez NFZ brakujących zabiegów. Zdaniem ekspertów miejsc w szpitalach i specjalistów jest pod dostatkiem.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t129584.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kopacz;nie;chce;placic;za;leczenie;za;granica,224,0,757216.html) Kopacz nie chce płacić za leczenie za granicą Polska odwołać się od zapisów dyrektywy UE o zwrocie kosztów za leczenie w innych krajach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t134429.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kopacz;zachwala;dodatkowe;ubezpieczenia;zdrowotne;kusi;ulgami,203,0,788683.html) Kopacz zachwala dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne. Kusi ulgami _ To szansa dla tych, którzy nie mają pieniędzy, a są wyprzedzani w kolejkach przez tych, którzy je mają _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t85811.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szpitale;przekroczyly;kontrakty;o;miliard,64,0,789568.html) Szpitale przekroczyły kontrakty o miliard W tym roku placówki znów czeka batalia z NFZ o zapłatę nadwykonań.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t111604.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bez;zachet;polacy;nie;kupia;ubezpieczen;zdrowotnych,194,0,681154.html) Bez zachęt Polacy nie kupią ubezpieczeń zdrowotnych Aż 68 procent internautów Money.pl twierdzi, że są zainteresowani dodatkowymi polisami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/174/t86446.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/dwa;lata;czekania;na;operacje;zacmy;w;2011;roku;kolejki;nie;znikna,109,0,732781.html) Dwa lata czekania na operację zaćmy. W 2011 roku kolejki nie znikną Miliard złotych to za mało. W kolejkach na operacje czeka 650 tysięcy pacjentów.
bECLrQXS
projekty
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)