Notowania

czechy
06.06.2011 10:56

Rząd Neczasa narazi się 80 proc. Czechów?

Taki odsetek Czechów sprzeciwia się reformom centroprawicowego rządu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Taki odsetek Czechów sprzeciwia się reformom centroprawicowego rządu Petra Neczasa - wynika z sondażu opublikowanego przez dziennik _ Lidove noviny _, dzień przed rozpoczęciem decydującej dla zmian w ustawodawstwie sesji czeskiego parlamentu.

Na zdjęciu premier Czech Petr Neczas

Badanym przede wszystkim nie podobają się: plany ujednolicenia stawki podatku VAT, zmian w systemie emerytalnym, służbie zdrowia i opiece socjalnej.

_ Zdecydowanie przeciwnych _ i _ raczej przeciwnych _ reformie podatkowej jest 79 proc. respondentów, reformy emerytalnej nie życzy sobie 72 proc. badanych, a reformie służby zdrowia sprzeciwia się 52 proc. Czechów - wskazują wyniki sondażu.

Jedynie w przypadku reformy systemu opieki socjalnej liczba zwolenników i przeciwników względnie się wyrównuje: za zmianami opowiada się 45 proc. respondentów, przeciw jest 43 proc. badanych. Pozostali nie byli w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

*Dużym poparciem pytanych Czechów *cieszą się próby walki z korupcją - te poparło 65 proc. uczestników sondażu.

Jutro w czeskiej Izbie Poselskiej, niższej izbie parlamentu, rozpoczyna się seria kluczowych głosowań w sprawie wspomnianych reform. Choć rządząca centroprawicowa koalicja ma poparcie 118 posłów, dyskusji nad zmianami towarzyszą wewnątrz koalicji spory w sprawie obsady stanowisk w gabinecie.

W niedzielę wieczorem fiaskiem zakończyło się kolejne posiedzenie trzech partii koalicji, mające na celu wypracowanie kompromisu. _ Na razie nie ma porozumienia. Sytuacja jest poważna _ - oświadczył Radek John, szef Spraw Publicznych (VV), najmniejszego ugrupowania rządzącej centroprawicy.

Zgodnie z powyborczą umową koalicyjną VV powinny mieć w rządzie czterech reprezentantów. Tymczasem po aferze korupcyjnej z kwietnia, w której rekrutujący się z tej partii minister transportu Vit Barta został posądzony o płacenie posłom Spraw Publicznych za lojalność i milczenie o sposobach finansowania partii, zostało jej tylko dwóch ministrów. Stąd też VV waha się, czy reformy poprzeć.

Liderzy czeskiej koalicji postanowili się spotkać jeszcze raz tuż przed rozpoczęciem wtorkowej sesji parlamentarnej.

| Sondaż na zlecenie _ Lidovych novin _ przeprowadził na przełomie maja i czerwca ośrodek Millward Brown. Wzięło w nim udział 540 respondentów, nie podano wielkości błędu statystycznego. |
| --- |

Tagi: czechy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz