Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd nie boi się o dług: ryzyko znikome

0
Podziel się:

Wiceminister finansów wierzy w to, że kryzysowy, czarny scenariusz się nie ziści.

Rząd nie boi się o dług: ryzyko znikome
(bot.pl)

**- _ Ryzyko przekroczenia przez dług publiczny poziomu 55 proc. PKB w tym roku, pomimo ostatniego osłabienia kursu złotego, jest znikome _- powiedział wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.

Radziwiłł udzielał posłom informacji na temat wpływu wzrostu zadłużenia Polski i osłabienia kursu złotówki na sytuację polskich rodzin.

_ - Jeśli chodzi o zadłużenie sektora finansów publicznych, to w strategii zarządzania długiem na lata 2011-2014 założyliśmy, że stosunek długu publicznego do PKB w tym roku wyniesie ok. 53 proc. Pomimo tego obserwowanego ostatnio osłabienia złotego, ryzyko przekroczenia 55 proc. jest znikome _ - mówił Radziwiłł.

_ - Sądzimy, że ze względu na siłę polskiej gospodarki złoty będzie miał tendencję raczej do umacniania. Oczywiście będą momenty, kiedy złoty będzie tracił, ale generalna tendencja będzie taka, że złoty będzie się umacniał _ - powiedział. _ Od dwóch dni złoty ponownie się umacnia, wrócił do poprzedniego poziomu _ - dodał.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t117141.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/powazne;oslabienie;zlotego;przez;klopoty;eurolandu,95,0,715871.html) Poważne osłabienie złotego? Przez kłopoty eurolandu

Radziwiłł podkreślił, że wzrost długu publicznego w Polsce w ostatnich czterech latach (2007-2010) na tle innych krajów Europy nie był duży i wyniósł 10,2 proc. Podobny poziom przyrostu długu miały Niemcy i Austria. _ - Irlandia miała ten przyrost siedem razy większy od nas - 77 proc. _ - podał.

_ - Przyrastanie długu jest problemem, ale trzeba pamiętać, że jest ono w Polsce stosunkowo ograniczone i jak dotąd jesteśmy wśród czterech czy pięciu najlepiej radzących sobie z tym krajów w Unii _ - powiedział.

Wiceminister zapewnił, że rząd stara się nie dopuścić do przekroczenia bezpiecznych poziomów długu publicznego. Ma temu służyć m.in. projekt zmian w ustawie o finansach publicznych, nad którym obecnie pracuje Sejm. _ _

_ - Chodzi o konsolidację długu, wprowadzenie dodatkowej reguły dyscyplinującej i dodatkowych procedur ostrożnościowych, gdy dług przekroczyłby próg 55 proc. _ - powiedział.

Zauważył, że nie wzrastają w nagły sposób zobowiązania gospodarstw domowych. - _ Tutaj nie ma jakiegoś drastycznego wzrostu. Samo zadłużanie należy oceniać pozytywnie, bo pozwala dokonać zakupu własnego mieszkania, bo na ten wzrost składają się głównie kredyty mieszkaniowe _ - tłumaczył.

Nie rośnie też udział kredytów mieszkaniowych, których spłata jest zagrożona - powiedział. Od stycznia 2010 r. odsetek należności zagrożonych wzrósł zaledwie o 0,4 proc. - do poziomu 1,8 proc. we wrześniu - poinformował._ - Nie rośnie też pula zagrożonych kredytów we frankach szwajcarskich _ - dodał Radziwiłł.

_ - Nie jest prawdą, że 30 proc. pracowników nie otrzymuje należnego wynagrodzenia, jak mówiła pani poseł Szydło _ - zaznaczył Radziwiłł.

- _ W 2009 r. pracodawcy zalegali z wypłatą 114 mln zł dla 121 tys. pracowników, a w tym roku kwota zaległości wzrosła do 144 mln zł _ - podał wiceminister finansów, powołując się na dane Państwowej Inspekcji Pracy. _ - Według PiP 32 proc. pracodawców naruszyło przepisy dotyczące wynagrodzenia, ale nie oznacza to, że 30 proc. zatrudnionych w polskiej gospodarce nie otrzymuje wynagrodzenia _ - podkreślił. - _ Ten odsetek, przy 9 mln zatrudnionych, wynosi ponad 1 pro _c. - dodał

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t86632.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/znow;walczymy;o;papierowa;redukcje;dlugu;publicznego,168,0,726184.html) Znów walczymy o papierową redukcję długu publicznego Minister Rostowski spotka się z komisarzem Ollim Rehnem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/204/t87500.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sztuczka;ksiegowa;pozwoli;zmniejszyc;polski;dlug,143,0,725391.html) Sztuczka księgowa pozwoli zmniejszyć polski dług? Dominik Radziwiłł nie wyklucza, że rząd wymieni waluty.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)