Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd Portugalii zaostrza reżim budżetowy na 2012 r.

0
Podziel się:

Nowy gabinet zamierza uzyskać 4 mld euro poprzez likwidację niektórych instytutów i agend rządowych oraz zwolnienia w ministerstwach.

Rząd Portugalii zaostrza reżim budżetowy na 2012 r.
(PAP/EPA)

Rząd Pedro Passosa Coelho zaprezentował program maksymalnych limitów budżetowych na 2012 r. Nowy gabinet zamierza uzyskać 4 mld euro poprzez likwidację niektórych instytutów i agend rządowych oraz zwolnienia w ministerstwach.

Na zdjęciu minister finansów Vitor Gaspar i premier Pedro Passosa Coelho

_ - W nadchodzącym roku wydatki państwowe nie przekroczą 36,2 mld euro. Aby to osiągnąć przewidujemy drastyczne obniżenie liczby jednostek sektora publicznego _, powiedział Vitor Gaspar, minister finansów Portugalii.

Rząd Passosa Coelho zapowiedział równocześnie zamrożenie w 2012 r. zarobków pracowników administracji państwowej, samorządowej oraz innych jednostek sektora publicznego.

Planowane redukcje mają ograniczyć wydatki centralnej administracji Portugalii o 10 proc. w stosunku do założeń budżetowych na 2011 r., zbliżając się do poziomu z 2007 r.

Vitor Gaspar zapowiedział, że program oszczędności wydatków budżetowych może być jednak ambitniejszy niż warunki zawartego z UE i MFW porozumienia o pomocy kredytowej w wysokości 78 mld euro, jakie Portugalia podpisała w maju.

Memorandum o pomocy zewnętrznej przewidywało 15-procentowe zwolnienia pracowników w każdym z ministerstw. _ - Chcemy iść dalej niż to wynika z naszych zobowiązań wobec UE i MFW _ - poinformował portugalski minister finansów.

Centroprawicowy rząd Portugalii, który przed miesiącem rozpoczął pracę, jest mniejszy niż dotychczasowy gabinet socjalistów kierowany przez Jose Socratesa. Pedro Passos Coelho zmniejszył liczbę ministerstw z 16 do 11.

W połowie lipca premier poinformował, że także liczba portugalskich gmin ulegnie _ znacznemu _ ograniczeniu. Łączenie jednostek terytorialnych i redukcje samorządowych etatów mają przynieść Portugalii 1,2 mld euro oszczędności.

W porozumieniu zawartym z UE i MFW Portugalia zobowiązała się do obniżenia do końca tego roku swojego deficytu budżetowego z 8,9 proc. do 5,9 proc. W 2012 r. ma on wynieść 4,5 proc, a rok później 3 proc.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/140/t116620.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/pozyczki;dla;portugalii;i;irlandii;beda;nizej;oprocentowane,111,0,878959.html) Pomoc jednak nie tylko dla Grecji. "Dzięki Bogu" Także niektóre inne kraje skorzystają z obniżonego oprocentowania pożyczek otrzymywanych przez nie z funduszu pomocowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/t92234.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/prywatyzacja;w;portugalii;niepokoi;swiat,99,0,877155.html) Ratując gospodarkę korumpują kraj? Organizacje pozarządowe w kraju domagają się zwiększonego nadzoru ze strony władz i partnerów społecznych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)