Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rzecznik Finansowy apeluje o uregulowanie finansowych technologii

Rzecznik Finansowy apeluje o uregulowanie finansowych technologii

Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy, apeluje do rządu o uregulowanie działalności firm finansowych, takich jak internetowe kantory czy giełdy wirtualnych walut. Wiktorow chce też przyjrzeć się sektorowi pożyczek społecznościowych.

Wiktorow powiedziała IAR, że jej instytucja dostrzega zarówno szanse jak i zagrożenia stosowania nowych technologii. Jej urząd zwrócił się w styczniu do Ministerstwa Finansów, które wydaje przepisy w tej dziedzinie. Rzecznik Finansowy chce, żeby resort rozważył konieczność uregulowania rynku kantorów internetowych czy giełd kryptowalut, które stają się coraz bardziej popularne. Aleksandra Wiktorow przypomina, że te podmioty nie są obecnie w żaden sposób uregulowane.

Czytaj także: Klienci polskiej giełdy bitcoin stracili miliony złotych. Z dnia na dzień zniknęła z sieci

Według rzecznika, regulacji wymaga także sektor pożyczek społecznościowych. Zdaniem Aleksandry Wiktorow trzeba przejrzeć przepisy, które regulują podobną działalność w innych krajach. Te najlepsze powinny być zastosowane w Polsce.

Aleksandra Wiktorow zastrzega, że regulacje nie powinny być nadmierne. Nie powinny też przeszkadzać w rozwoju branży firm technologii finansowych. Pod koniec drugiego kwartału tego roku Rzecznik Finansowy opublikuje raport. Będzie on poświęcony między innymi nowoczesnym technologiom w finansach czy tak zwanym platformom inwestycyjny forex.

Czytaj także reportaż money.pl: Łowcy frajerów. W tej branży nikt nie podaje swojego prawdziwego nazwiska

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego od stycznia koordynuje pracę zespołu roboczego do spraw tak zwanych fintechów. W jego skład wchodzą miedzy innymi przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rozwoju, Narodowego Banku Polskiego czy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

IAR, Karol Tokarczyk

IAR
Czytaj także
Polecane galerie
ja
2017-02-16 17:53
By uniknąć problemów finansowych, naciągaczy i oszustów, potrafić wykryć wszelkie pułapki potrzebna jest finansowa wiedza. Z choćby podstawami tejże wiedzy i zdrowym rozsądkiem można uniknąć czegoś takiego jak AmberGold czy kredyt frankowy. Tego raczej w szkole się nie uczy. Dlatego też powstała książka "Emeryytura nie jset Ci potrezbna", by tę edukację szerzyć , aby ludzie potrafili budować swoje majątki
Patriota
2017-02-16 17:36
Pani Wiktorow jest świetnie wykształconym w PRL fachowcem, wspaniale rządziła ZUS'em, a teraz jest niesamowitym Rzecznikiem Finansowym. Polska potrzebuje więcej takich specjalistów. Dzięki Bogu podatki i składki płacę już w innym kraju, więc jedynie dopóki będę mógł to będę wspierał rozwój Polski głosując na populistów, żeby wam się w kraju żyło coraz lepiej.
g
2017-02-15 15:38
A co ma do tego rząd?! (Jakikolwiek - nie tylko ten obecny.) Cwaniaczki chcą ciągnąć zyski na ryzykownych transakcjach w wirtualnej rzeczywistości? Proszę bardzo - na własną odpowiedzialność i ryzyko. Rząd mógłby coś działać, gdyby był emitentem lub poręczycielem tych kryptowalut. Jeśli nie jest, to nie ma nic do gadania - w końcu wartość tych wszystkich "elektronicznych walut" jest tylko czysto umowna.
Pokaż wszystkie komentarze (18)