Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Rzeczpospolita" - Byliśmy wolni, choć biedni

0
Podziel się:

Polacy uważają, że z postulatów stoczniowców z sierpnia 1980 roku zrealizowano żądania polityczne, ale nie społeczne. Takie są wyniku sondażu, które publikuje "Rzeczpospolita".

Słynnych postulatów strajkujących robotników było 21. Pierwszym z nich była rejestracja związków zawodowych niezależnych od komunistycznych władz. 57 procent Polaków uważa - zgodnie z prawdą - że został on spełniony. "Rzeczpospolita" pisze, że jednak 14 procent badanych sądzi, że wolne związki nie powstały, a 5 procent sądzi, że nie ma ich do dziś. Podobnie układają się nasze oceny dotyczące drugiego postulatu - czyli prawa do strajku. 58 procent Polaków sądzi, że został on zrealizowany. Dziennik zauważa, że najbardziej pamiętamy jednak, iż zostało spełnione trzecie rządanie - wolność słowa. Jest o tym przekonanych 65 procent Polaków.
Według "Rzeczpospolitej", takiego zdecydowania nie ma już jednak w przypadku pozostałych postulatów. Za niespełnione, Polacy uważają natomiast te socjalne. Badanie pokazało, że zdajemy sobie sprawę, między innymi, z tego, że nie zmieniły się zasady naliczania rent i emerytur oraz, że władze nie były w stanie podnosić zarobków w miarę wzrostu cen. 44 procent Polaków pamięta też, że nie poprawiła się sytuacja w służbie zdrowia oraz 40 procent, że nie skróciło się oczekiwanie na mieszkanie.

Dziennik pisze również, że na część pytań badani nie znali odpowiedzi albo udzielali takiej, która nie była zgodna z prawdą historyczną. Największa grupa - 37 procent - twierdzi chociażby, że władzom udało się doprowadzić do pełnego zaopatrzenia w żywność.

Badanie przeprowadzono w dniach 5 - 7 sierpnia na 1000-osobowej reprezentaywnej próbie dorosłych Polaków. Więcej na ten temat w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

IAR/Rzeczpospolita/mb/dyd

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.