Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sądy administracyjne dostaną nowe uprawnienia. Sejm wprowadził zmiany

0
0
0
Podziel się

Sejm przegłosował nowelizację, która pozwoli sądom administracyjnym lepiej kontrolować urzędy.

Sądy administracyjne dostaną nowe uprawnienia. Sejm wprowadził zmiany
(Adam Guz/REPORTER)
bCOxUjkl

Sądy administracyjne będą mogły nakazywać urzędom zmianę zaskarżonej przez obywatela decyzji. Dziś mogą tylko polecać urzędom ponowne zbadanie sprawy. To najważniejsza zmiana, którą przegłosował dziś Sejm.

Za zmianami w ustawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi było w piątek w Sejmie 276 posłów. Przeciw głosowało, a 91 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Projekt reformujący sądy administracyjne wpłynął do Sejmu w lipcu 2013 r. Został przygotowany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. - _ Obywatel oczekuje coraz łatwiejszego dostępu do sądu administracyjnego oraz szybkiego uzyskania finalnego rozstrzygnięcia. I choć w tym zakresie dokonał się istotny postęp, to oczekiwania obywateli ciągle rosną. Nie mogą więc pozostać niezauważone _ - głosiło uzasadnienie zmian.

bCOxUjkn

Zgodnie z nowelą, sądy administracyjne uzyskają prawo do zobowiązania urzędu, by wydał wskazaną w wyroku decyzję lub postanowienie. Sąd będzie też mógł wyznaczyć urzędowi termin, a ten będzie musiał zawiadomić sąd o wykonaniu wyroku. - _ Będzie to oznaczać bezpośredni wpływ sądu na zmianę niektórych decyzji administracyjnych _ - mówi prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Roman Hauser, który uważa tę zmianę za jedną z najistotniejszych i znacznie usprawniających postępowanie.

Po zmianach zwiększona ma także zostać ochrona obywateli przed przewlekłością ze strony urzędów. Obecnie, jeżeli po wniesieniu skargi na przewlekłość, a jeszcze przed początkiem procesu w WSA, urząd wydał decyzję, to sąd umarza postępowanie, nawet jeśli uprzednio organ przez kilka lat przewlekle prowadził tę sprawę.

Ponadto ma być wprowadzona możliwość zmiany wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych przez Naczelny Sąd Administracyjny, czyli tzw. reformatoryjnego orzekania przez NSA. Chodzi o to, aby w przypadkach, w których NSA uzna zasadność kasacji, sprawa nie wracała ponownie do WSA.

bCOxUjkO
sądy
wiadomości
wiadmomości
kraj
gospodarka
porady
prawo administracyjne
prawo
gospodarka polska
wiadmości
najważniejsze
czołówki
0
0
0
0
0
0
0
KOMENTARZE
(0)