Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sądy administracyjne dostaną nowe uprawnienia. Sejm wprowadził zmiany

0
Podziel się:

Sejm przegłosował nowelizację, która pozwoli sądom administracyjnym lepiej kontrolować urzędy.

Sądy administracyjne dostaną nowe uprawnienia. Sejm wprowadził zmiany
(Adam Guz/REPORTER)

Sądy administracyjne będą mogły nakazywać urzędom zmianę zaskarżonej przez obywatela decyzji. Dziś mogą tylko polecać urzędom ponowne zbadanie sprawy. To najważniejsza zmiana, którą przegłosował dziś Sejm.

Za zmianami w ustawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi było w piątek w Sejmie 276 posłów. Przeciw głosowało, a 91 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Projekt reformujący sądy administracyjne wpłynął do Sejmu w lipcu 2013 r. Został przygotowany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. - _ Obywatel oczekuje coraz łatwiejszego dostępu do sądu administracyjnego oraz szybkiego uzyskania finalnego rozstrzygnięcia. I choć w tym zakresie dokonał się istotny postęp, to oczekiwania obywateli ciągle rosną. Nie mogą więc pozostać niezauważone _ - głosiło uzasadnienie zmian.

Zgodnie z nowelą, sądy administracyjne uzyskają prawo do zobowiązania urzędu, by wydał wskazaną w wyroku decyzję lub postanowienie. Sąd będzie też mógł wyznaczyć urzędowi termin, a ten będzie musiał zawiadomić sąd o wykonaniu wyroku. - _ Będzie to oznaczać bezpośredni wpływ sądu na zmianę niektórych decyzji administracyjnych _ - mówi prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Roman Hauser, który uważa tę zmianę za jedną z najistotniejszych i znacznie usprawniających postępowanie.

Po zmianach zwiększona ma także zostać ochrona obywateli przed przewlekłością ze strony urzędów. Obecnie, jeżeli po wniesieniu skargi na przewlekłość, a jeszcze przed początkiem procesu w WSA, urząd wydał decyzję, to sąd umarza postępowanie, nawet jeśli uprzednio organ przez kilka lat przewlekle prowadził tę sprawę.

Ponadto ma być wprowadzona możliwość zmiany wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych przez Naczelny Sąd Administracyjny, czyli tzw. reformatoryjnego orzekania przez NSA. Chodzi o to, aby w przypadkach, w których NSA uzna zasadność kasacji, sprawa nie wracała ponownie do WSA.

Czytaj więcej w Money.pl
Opóźnienie rządowego projektu za 50 mln zł Platforma Usług Administracji Państwowej EPUAP2, która miała wystartować w styczniu, ruszy w czerwcu, ale wcześniej zyska wiele dodatkowych opcji - powiedział wiceszef MAC Roman Dmowski. Wina za opóźnienie uruchomienia systemu, który pochłonął dotąd ok. 50 mln zł, spoczywa na wykonawcy - tłumaczy.
Ważna zmiana od nowego roku. Małe sądy... Od 1 stycznia wznowi działalność 41 małych sądów, zlikwidowanych wcześniej w ramach tzw. reformy Gowina - zapowiada minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk.
Informatyzacja urzędów. PiS żąda wyjaśnień Gazeta Polska napisała, że spółka Unizeto, której prezesem jest Andrzej Bendiga-Wielowiejski, od 2007 r. konsul honorowy Federacji Rosyjskiej, zdobyła we wrześniu 2014 r. kontrakt na obsługę systemów informatycznych dla KRUS-u.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)