Notowania

samochody elektryczne
06.12.2016 16:40

Samochody elektryczne bez akcyzy? Rząd rozważa ulgi

Za kilka tygodni rząd ma zdecydować, czy zlikwidować akcyzę na auta elektryczne - zapowiada wiceminister energii Michał Kurtyka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS)

Rząd w ciągu kilku tygodni zdecyduje, czy zlikwidować akcyzę na auta elektryczne - zapowiada wiceminister energii Michał Kurtyka. Rozważane jest też zniesienie podatku VAT. Odciążenie kierowców wybierających samochody na prąd ma pomóc w popularyzacji tych pojazdów, bo z tą jak na razie jest w Polsce źle.

We wtorek rozpoczęła się budowa pierwszej ogólnopolskiej sieci szybkiego ładowania aut elektrycznych. Docelowo ma powstać 75 punktów całym kraju, a "tankowanie" prądu potrwa jedynie 30 minut. W samo południe pierwszą stację otwarto na parkingu w jednej z warszawskich galerii handlowych.

Obecny podczas uroczystości wiceminister energii Michał Kurtyka przekonywał, że wkrótce popularność aut elektrycznych może wzrosnąć także dzięki zachętom podatkowym ze strony rządu.

- Już zaproponowaliśmy dosyć kompleksowy zestaw działań podatkowych, w tym m.in. likwidację akcyzy na auta elektryczne. W tym momencie jesteśmy na etapie prac nad tym programem. Mam nadzieję, że w najbliższych tygodniach zostanie on sfinalizowany na poziomie rządu - deklaruje wiceminister.

Michał Kurtyka dodaje, że jedną z propozycji jest również zniesienie podatku VAT od takich aut. Minister zaznacza, że w tym wypadku decyzje zapadają na szczeblu unijnym. Kurtyka zwraca uwagę, że w tym momencie jest jeszcze dość ograniczony wybór modeli aut elektrycznych. Na razie - jak wynika z opracowania resortu energii - cena elektrycznego samochodu w Polsce jest dużo wyższa niż auta o napędzie tradycyjnym - waha się od 80 do 220 tysięcy złotych.

Koszt jednego ładowania w nowych szybkich stacjach ma wynieść około 8 złotych. Realizacja projektu, który finansowany jest przy wsparciu funduszy europejskich, potrwa dwa lata.

Po ukończeniu instalacji, sieć tworzona przez Greenway połączy Polskę z istniejącymi szlakami ładowania pojazdów elektrycznych w całej Europie.

opracował Tomasz Sąsiada

Tagi: samochody elektryczne, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-12-2016

MA czego się mozna spodziewać po rządzie bezmyślnie mściwych, małostkowych, paranoicznych nieudaczników? Po tym jak się skończy to ich niszczenie … Czytaj całość

07-12-2016

pollNaprawa takiego auta do wyzwanie. Ale ogarnie to górnik który po 15 latach pod ziemią zaplanował karierę i w czasie fedrowania nauczył się mechaniki … Czytaj całość

06-12-2016

EllisPrzecież to się kupy nie trzyma - elektrownie węglowe i samochody elektryczne. Sztuka dla sztuki.

Rozwiń komentarze (11)