Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budżet mon
08.04.2014 06:24

Samoloty dla VIP-ów. "Przetarg nieważny"

Inspektorat Uzbrojenia unieważni rozpisany na początku marca przetarg na czarter małych samolotów do przewozu osób na najwyższych stanowiskach w państwie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Krupa/East News)
Tomasz Siemoniak, szef MON

Do konkursu stanęły dwie firmy, a w postępowanie wymagano udziału co najmniej trzech.

W poniedziałek upłynął termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu na usługę czarteru małych samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie. _ Z uwagi na fakt, że wnioski złożyły tylko dwie firmy, a wymaganie postępowania zakładało udział co najmniej trzech, rozpoczęto procedurę unieważnienia postępowania _ - poinformował PAP rzecznik MON Jacek Sońta.

Z informacji PAP wynika, że MON zastanowi się teraz, czy np. powtórzyć postępowanie, ale na zmienionych warunkach.

Postępowanie dotyczyło czarteru dwóch samolotów zabierających 12-19 pasażerów. Samoloty, napędzane co najmniej dwoma silnikami turboodrzutowymi, miały umożliwić loty transatlantyckie bez międzylądowania z co najmniej ośmioma pasażerami i bagażem; wymagany zasięg to minimum 5 tys. km, a prędkość przelotowa - co najmniej 800 km/h. Data produkcji samolotów nie mogła być wcześniejsza niż 1 czerwca 2004. Samoloty miały zapewniać w części pasażerskiej łączność satelitarną na każdym etapie lotu, postoju, startu i lądowania.

IU planował rozstrzygnąć postępowanie do września, a samoloty miały być do dyspozycji uprawnionych instytucji od przyszłego roku. Umowa miała zostać zawarta na cztery lata, z możliwością jej skrócenia lub przedłużenia. Inspektorat Uzbrojenia podkreślał, że okres obowiązywania umowy czarteru, jako rozwiązania tymczasowego, zależy od realizacji procedury wyposażenia sił zbrojnych RP w samoloty do przewozu osób pełniących najwyższe funkcje w państwie.

W grudniu 2013 r. została podpisana kolejna umowa czarteru dwóch samolotów Embraer 170 na potrzeby VIP. Przetarg w części dotyczącej dwóch małych samolotów został wcześniej unieważniony, uznano bowiem, że jedyna oferta jest za droga.

Po katastrofie smoleńskiej i rozformowaniu pułku specjalnego, który przewoził VIP-y, w gestii wojska pozostaje transport osób na najwyższych stanowiskach w państwie śmigłowcami. Należą one do 1. Bazy Lotnictwa Transportowego, utworzonej w miejsce 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego.

Transport na większe odległości odbywa się dwoma samolotami Embraer czarterowanymi od PLL Lot. Tam, gdzie niemożliwe jest użycie transportu cywilnego (np. w rejonie działań wojennych, jak w Afganistanie), wojsko przewozi oficjalne delegacje swoimi samolotami transportowymi.

Docelowo potrzeby transportu powietrznego najwyższych władz mają zaspokajać samoloty będące własnością wojska i mogące służyć - dzięki specjalnym systemom łączności - jako latające centra kierowania państwem w razie kryzysu. Zdaniem prezydenta Bronisława Komorowskiego decyzja o zakupie powinna zapaść po najbliższych wyborach parlamentarnych i prezydenckich.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: budżet mon, mon, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz