Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Samorządy będą spłacały długi szpitali? Eksperci ostrzegają

Samorządy będą spłacały długi szpitali? Eksperci ostrzegają

Fot. Chema Hernández / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0)
Ministerstwo zdrowia przekazało projekt założeń do ustawy o działalności leczniczej do konsultacji. - Wynika z niego, że jeśli szpitale odnotują ujemny wynik finansowy to ich właściciele – samorządy, ministrowie - będą mogli podejmować działania naprawcze jedynie w postaci pokrycia długu z własnego budżetu. Tym samym pieniądze przeznaczane na inne cele będą musiały być przekazane do placówek medycznych. A to oznacza, że nierentowne szpitale będą finansowane z naszych składek i podatków – zauważa Konfederacja Lewiatan.

- Projekt przekazany przez Ministerstwo Zdrowia do konsultacji społecznych rozczarowuje. Brakuje w nim analizy i uzasadnienia proponowanych zmian. Wprowadzenie rozwiązania w zakresie "zahamowania" prywatyzacji publicznych placówek medycznych, oprócz zdawkowych stwierdzeń, że państwo musi mieć nad tym kontrolę, zupełnie nie wyjaśnia, jak to wpłynie na funkcjonowanie SPZOZ-ów – przekonuje mec. Dobrawa Biadun, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Z danych zamieszczonych w Teście Regulacyjnym, będącym załącznikiem do projektu wskazano, że w 2014 r. kwota zadłużenia placówek medycznych wynosiła 198 mln zł. Natomiast według danych Ministerstwa Zdrowia, za III kwartał 2015 r. zobowiązania SPZOZ-ów ogółem wyniosły 10,9 mld zł, a zobowiązania wymagalne osiągnęły w tym czasie wartość ponad 2 mld zł.

Dotychczasowe działania okazały się nieskuteczne, a flagowa w tym zakresie ustawa poprzedniego rządu nie zmieniła tej sytuacji.

- "Niestety projekt zmian zupełnie pomija tą kwestię i skupia się wyłącznie na zachowaniu zarządu właścicielskiego przez państwo. Nie wyjaśniono również co się będzie działo w sytuacji, gdy np. powiat sam jest zadłużony i nie będzie miał funduszy na pokrycie długu swojej placówki - alarmuje Konfederacja Lewiatan.

Tu potrzeba dużo głębszych zmian, które muszą być powiązane z dwoma aspektami. Po pierwsze z określeniem roli poszczególnych placówek medycznych w ochronie zdrowia i wyraźnego wskazania jakie zakresy świadczeń powinny te placówki wykonywać, (przy zawieraniu kontraktów z NFZ w żaden sposób nie wyodrębnia się roli szpitali klinicznych, szpitali wojewódzkich czy szpitali powiatowych). A po drugie, z koniecznością szybkiego urealnienia taryfikacji (wyceny) świadczeń - pisze w analizie Dobrawa Biadun z Lewiatana.

- Z niepokojem podchodzimy do kolejnej próby usuwania przepisów, które dają możliwość prowadzenia kontroli w placówkach medycznych z poszanowaniem praw obu stron. Od dłuższego czasu spotykamy się ze stwierdzeniami, że działalność lecznicza musi podlegać odrębnym zasadom kontroli. Jednakże oprócz wyłączania przepisów, Ministerstwo Zdrowia nie przedstawiło nigdy alternatywnych rozwiązań – dodaje mecenas.

Warto wspomnieć, że dla pacjentów nie ma znaczenia ani forma, ani struktura właścicielska placówki, ale przede wszystkim jakość udzielanej opieki.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
eee930
193.41.170.* 2016-02-01 11:35
pod sąd tych prowadzących szpitale co zadłużają je na potęgę. - co innego zapewnienie funkcjonowania a co innego kupienie tomografu za 10 mln$, schowanie go w piwnicy a samemu cyk - na wycieczkę. tak w ogóle zaciąganie jakichkolwiek zobowiązań bez zgody właściciela (w tym przypadku samorządu) to przekroczenie uprawnień. Zaciąganie pożyczek przez samorządy bez zgody właściciela (w tym przypadku rządu) - to przekroczenie uprawnień. W końcu to trzeba kontrolować. A nie tragedia dopiero jak w prasie się pojawi, że gmina jest zadłużona w parabankach.
miki 22
5.172.235.* 2016-02-01 10:32
nareszcie trochę będzie normalności w Polsce ,święta i niedziele bez handlu -tak powinno być ,a straszeniem cenami to dzieci w przedszkolu .
Xxx606
159.205.100.* 2016-02-01 07:27
To jakis ku......a zart juz raz placimy ze skladek i jeszcze raz ma miasto to samo oplacac a i tak prywatnie musze isc , bo lekarza mam za 8 lat . PRYWATYZACJA TEJ niby panstwowej pralni i moze bedzie lepiej .......
Zobacz więcej komentarzy (16)