Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sankcje wobec Rosji. Nowych nie będzie, europosłowie chcą respektowania już obowiązujacych

0
Podziel się:

Na razie Komisja Europejska i Europarlament walczy, by żaden kraj z sankcji się nie wyłamywał.

Sankcje wobec Rosji. Nowych nie będzie, europosłowie chcą respektowania już obowiązujacych
(Flickr/ Komisja Europejska)

Unia Europejska chce utrzymać sankcje dla Rosji i jest to element jej strategii - mówi wiceszef KE Frans Timmermans. Europosłowie chcą zmusić poszczególne kraje, by kar dla Moskwy nie starały się omijać. Na razie nie ma jednak mowy o nowych sankcjach.

Dyskusja, która toczyła się podczas sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu dotyczyła przygotowań do marcowego szczytu UE. W przyszłym tygodniu przywódcy unijni zajmą się m.in. kwestią strategii unii energetycznej, także sytuacją na wschodniej Ukrainie.

_ - Trzeba będzie podsumować realizację ostatniego porozumienia z Mińska, a także wypracować strategię, która zachęci wszystkie zaangażowane strony do poszanowania tego, co zostało uzgodnione. Sankcje wobec Rosji będą nadal częścią naszej strategii _ - powiedział Timmermans.

Wprawdzie od czasu wejścia w życie porozumienia pokojowego z Mińska intensywność walk między ukraińskimi siłami rządowymi a wspieranymi przez Rosję separatystami zmalała, to wciąż jednak dochodzi do starć zbrojnych. Obie strony oskarżają się wzajemnie o naruszanie zawieszenia broni.

Szef Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w PE Manfred Weber mówił, że EPL uważa, iż porozumienie z Mińska może zapewnić pokój na Ukrainie. _ - To jest dla nas sprawa kluczowa. Trzeba tu zachować zdecydowanie _ - zaznaczył. Przypomniał jednocześnie, że Ukraina jest w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej. Jego zdaniem UE robi wiele, żeby jej pomóc, ale jest to wciąż niewystarczające. _ Trzeba zrobić więcej, aby pomóc Ukrainie stanąć na nogi w sensie gospodarczym _ - ocenił Weber.

Wypowiadający się w imieniu Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Andrzej Duda (PiS) mówił, że trzeba ze wszystkich sił zmierzać do tego, by porozumienie mińskie było przestrzegane. - _ Nie można mówić o tym, że porozumienie przestrzegane jest tylko w części. To nie może nas zaspokajać. Nie dalej jak poprzedniej nocy pozycje ukraińskie były bombardowane 12 razy i to nie z lekkiej broni, tylko z ciężkiej broni o kalibrze 152 mm, której dawno już tam nie powinno być. Dziewięciu żołnierzy ukraińskich zostało rannych _ - zwrócił uwagę Duda.

Jego zdaniem państwa UE powinny solidarnie działać w tej sprawie, aby odpowiedzieć na potrzeby Ukrainy. - _ Potrzebna jest pomoc, której Ukraina będzie oczekiwała, o której powinniśmy decydować wspólnie, pokazując zarazem siłę UE i brak zgody na imperialną politykę Rosji _ - stwierdził polityk PiS.

O proaktywne podejście UE wobec Rosji apelował szef liberałów w PE Guy Verhofstadt. _ - Zamiast czekać na kolejne kroki pana Putina trzeba zastanowić się nad strategią na przyszłość. Powinna być to strategia, w której być może wzmocnimy sankcje, bo może okazać się to potrzebne w przyszłości, ale jednocześnie powinniśmy przedstawić pozytywny pakiet dla Rosji i tamtejszego społeczeństwa _ - tłumaczył.

Jak zaznaczył chodzi o to, żeby jasno rozróżnić reżim Władimira Putina od samej Rosji i jej mieszkańców. _ - To nie jest wojna przeciwko Rosji, przeciwko Rosjanom. Dlaczego nie zdecydować się na liberalizację wydawania wiz dla młodych ludzi, dla naukowców, dla drobnych przedsiębiorców z Rosji _ - pytał Verhofstadt.

Szefowa Zielonych w PE Rebecca Harms mówiła z kolei, że siły odśrodkowe w UE będą coraz silniejsze, co zagraża wspólnemu unijnemu stanowisku. - _ Mamy teraz konfrontację z zupełnie nową agresywną polityką Rosji. Narzuca nam się politykę agresji. Moskwa próbuje nas szantażować i teraz pytanie o to, czy się damy - podkreśliła. _

_ _

_ - Jej zdaniem UE powinna być na Ukrainie siłą, która stoi za zmianami. To musi być dobrze koordynowana grupa, która pomoże wyciągnąć Ukrainę z kryzysu _- oświadczyła.

Przewodniczący socjalistów w PE, drugiej co do wielkości frakcji w europarlamencie, Gianni Pittella powiedział, że w trakcie szczytu UE trzeba oczywiście zweryfikować realizację porozumień mińskich, ale - jak przekonywał - dziś kwestią centralną jest Libia.

Po prawie czterech latach od obalenia dyktatora Muammara Kadafiego w Libii wciąż panuje chaos. O władzę walczą dwa rywalizujące rządy. Pittella mówił, że spotkania, które odbyły się w sprawie sytuacji w tym kraju z udziałem dyplomacji UE przynoszą dobre rezultaty, ale trzeba działać szybko zanim Libia pogrąży się w anarchii.

Czytaj więcej w Money.pl
Sankcje USA najmocniej uderzyły w te banki Są kontrolowane przez trzech rosyjskich miliarderów zaprzyjaźnionych z Władimirem Putinem.
Schetyna o kolejnych sankcjach dla Rosji Minister spraw zagranicznych rozmawiał w Warszawie z szefem brytyjskiej dyplomacji Philipem Hammondem.
Putin znów zaskoczył. "Na Ukrainie nie ma walk" Prezydent Federacji Rosyjskiej oświadczył: _ Sytuacja pozostaje skomplikowana, ale nie ma już ofiar śmiertelnych i nie niszczy się pomników. _
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)