Notowania

sankcje wobec iranu
13.02.2013 12:15

Sankcje wobec Iranu kosztowały go miliardy dolarów

Zachodnie sankcje wymierzone w irański sektor naftowy o 40 miliardów dolarów uszczupliły w 2012 roku przychody Iranu z eksportu tego surowca - oszacowała Międzynarodowa Agencja Energetyczna z siedzibą w Paryżu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Karlnaundorf/Dreamstime)

Zachodnie sankcje wymierzone w irański sektor naftowy o 40 miliardów dolarów uszczupliły w 2012 roku przychody Iranu z eksportu tego surowca - oszacowała Międzynarodowa Agencja Energetyczna z siedzibą w Paryżu.

Organizacja dodała, że w styczniu produkcja ropy była na najniższym poziomie od trzech dziesięcioleci. Według tych szacunków irańska produkcja naftowa spadła w ubiegłym miesiącu do 2,65 miliona baryłek dziennie, podczas gdy przed wejściem w życie sankcji było to 3,7 mln baryłek dziennie.

ONZ nałożyła cztery pakiety sankcji na Teheran, który jest podejrzewany przez Zachód o prowadzenie prac zmierzających do budowy broni jądrowej.

Do tych środków doszły odrębne sankcje amerykańskie i europejskie wymierzone w eksport irańskiej ropy naftowej; wywołało to poważny kryzys gospodarczy. Sankcje te mają zmusić Iran do zaprzestania prac nad atomem i zgody na skuteczną kontrolę programu atomowego. Teheran zapewnia, że energia jądrowa ma być wykorzystywana do celów pokojowych.

26 lutego w Kazachstanie ma się odbyć kolejna runda negocjacji w sprawie irańskiego programu nuklearnego z udziałem sześciu mocarstw, pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ - USA Chin, Rosji, Wielkiej Brytanii i Francji oraz Niemiec. Były one zawieszone od ośmiu miesięcy.

Czytaj więcej w Money.pl
USA nakłada kolejne sankcje na Iran Amerykański Departament Skarbu zablokował dostęp do systemu finansowego USA państwowej irańskiej telewizji IRIB.
Przełom w Iranie? Chcą upokorzyć prezydenta Galopująca inflacja i brak dewiz w bankach. Mahmud Ahmadineżad musi tłumaczyć się ze skutków kryzysu.
USA zadowolone z nowych sankcji UE wobec Iranu Nowe sankcje mają dotknąć irański program nuklearny i dochody irańskiego reżimu wykorzystywane do finansowania tego programu, lecz nie samych Irańczyków.
Tagi: sankcje wobec iranu, iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz