Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Santander wyprzedzi Pekao. To już blisko

22
Podziel się:

Santander Bank Polska zapłacił za przejęcie części działalności Deutsche Banku ćwierć miliarda złotych. Resztę ureguluje własnymi akcjami. W ten sposób zrzuci Bank Pekao z drugiego miejsca na rynku - tak wynika z wyliczeń money.pl.

Ćwierć miliarda w gotówce i reszta we własnych akcjach - to koszt prześcignięcia grupy Pekao
Ćwierć miliarda w gotówce i reszta we własnych akcjach - to koszt prześcignięcia grupy Pekao (materiały prasowe)

W poniedziałek 8 października Santander podał, że w związku ze spełnieniem wszystkich warunków przewidzianych w umowie transakcyjnej nabył od Deutsche Bank AG 10 proc. akcji Deutsche Bank Polska. Wydał na to 258 mln zł.

Zapłacona kwota to część, a konkretnie 20 proc. wynagrodzenia za przejęcie aktywów niemieckiego banku. Cała transakcja ma wynieść około 1,3 mld zł. To płatność za portfel ponad 18 mld zł kredytów oraz ponad 10 mld zł depozytów, 6,9 mld zł aktywów pod zarządzaniem i spółkę maklerską DB Securities. Reszta płatności uregulowana będzie akcjami Santander Bank Polska.

Zobacz także: Zobacz też: Przedstawiciel służb specjalnych w KNF. "Banki boją się tego rozwiązania"

Druga grupa bankowa w Polsce

Na koniec czerwca Santander Bank Polska dzieliło od zajmującego drugie miejsce na rynku Banku Pekao prawie 15 mld zł aktywów. Grupa kapitałowa Banku Pekao miała ich 184 mld zł, a Santandera (w tym Santander Consumer Bank) - 169 mld zł.

W momencie przejęcia ponad 18 mld zł aktywów od Deutsche Banku banki zamienią się miejscami i to Santander będzie wiceliderem rynku. To znaczące wydarzenie w polskiej bankowości.

Do pierwszego miejsca, czyli pozycji PKO BP brakuje bardzo dużo. Największy bank w Polsce ma 299 mld zł aktywów.

Ćwierć miliarda za akcje do umorzenia

Umowa przejęcia części aktywów Deutsche Bank Polska została zawarta w grudniu ubiegłego roku. Wtedy Santander Bank Polska nazywał się jeszcze BZ WBK. Ale do finalizacji potrzeba było sporo czasu.

"Zgodnie z umową transakcyjną, nabywane akcje przestaną istnieć w dniu rejestracji obniżenia kapitału zakładowego DBPL" - podano w komunikacie, informując, że w czwartym kwartale b.r. Santander PL nie będzie miał żadnych akcji DBPL. Nie jest to więc inwestycja w sam DBPL, ale forma płatności za przejmowany od niemieckiego banku majątek.

DB Polska ma kontynuować działalność na terytorium Polski w zakresie bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej, a także detalicznych kredytów hipotecznych w walutach obcych, która to działalność pozostanie w DB Polska po wydzieleniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
Cynik
4 lata temu
Ciekawe, że BZ WBK dostało zgodę na nazwę Santander dopiero kiedy jego prezes Morawiecki został premierem. Może to nagroda za nie ujawnienie przelewów na „jakieś tam badania i fundacje”, o których słychać na taśmach prawdy.
obs
4 lata temu
Właśnie wybieram się zamknąć rachunki w DB.
Andretti
4 lata temu
Unikajcie Santander . Oszusci . Tragiczna obsluga .
Andrzej Żuraw...
4 lata temu
7 pażdziernika 2018r chciałem wżasc kredyt w tym banku kwotę 6100 złotych procent pani mówi ze hest 5% bez ubezpieczenia na 2 lata.Po obliczeniu pani mówi mi ze za ten kredyt łącznie zapłacę 1700 zł z groszami ta sama suma w banku,ten sam termin procent 8,99% PKO SA łaczbie mnie by kosztował niecałe 6900 tysiecy dziewięćset złotych rata wynosiła by 293 zł miwsiecznie .Różnica 800 złotych .Mamy do czynienia z złodziejami lichwiarzamy
esencja zła
4 lata temu
to bank złodziej i oszust niema prawa bytu na polskim rynku
...
Następna strona