Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

BZ WBK przejmuje Deutsche Bank Polska. To już potwierdzone

73
Podziel się:

Potwierdzają się informacje money.pl sprzed tygodnia. Deutsche Bank Polska zostanie sprzedany BZ WBK. W sposób tworzy się instytucja, która zagraża Pekao na drugim miejscu w branży bankowej. BZ WBK prawdopodobnie zlikwiduje znaczną część przejmowanych placówek.

Większość aktywów Deutsche Bank Polska przechodzi pod skrzydła BZ WBK
Większość aktywów Deutsche Bank Polska przechodzi pod skrzydła BZ WBK (REPORTER)

Potwierdzają się informacje money.pl sprzed tygodnia. Deutsche Bank Polska zostanie sprzedany BZ WBK. W sposób tworzy się instytucja, która zagraża Pekao na drugim miejscu w branży bankowej. BZ WBK prawdopodobnie zlikwiduje znaczną część przejmowanych placówek.

Aktualizacja 9:40

To już pewne. Zapowiadana przez nas nieoficjalnie w ubiegłym tygodniu transakcja przejęcia przez hiszpańską grupę Santander, w ramach której działa BZ WBK, doszła do skutku.

Bank Zachodni WBK nabędzie wydzieloną działalność detaliczną oraz DB Polska Deutsche Bank Polska od Deutsche Bank AG z wyłączeniem, między innymi, walutowych kredytów i pożyczek hipotecznych oraz segmentu bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej - podano w czwartkowym komunikacie.

Zobacz także: Zobacz również: Portfel akcji BZ WBK Morawieckiego

Wspomniana "wydzielona działalność" DB Polska obejmuje portfel 18,2 mld zł kredytów brutto, 10,4 mld zł depozytów oraz 6,9 mld zł aktywów pod zarządzaniem, wg stanu na 30 czerwca 2017 r. Aktywa BZ WBK wzrosną z 150 do 169 mld zł i do zajmującego drugie miejsce na rynku Banku Pekao brakować będzie już zaledwie 2 mld zł.

Wstępna cena nabycia na dzień podpisania umowy wynosi 1,29 mld zł. Z tej kwoty 1,27 mld zł pójdzie na kupno działalność DBP, a DB Securities kosztował 20 mln zł.

BZ WBK nie przejmie wszystkiego z gotówkę - zapłaci tak zaledwie 20 proc. ceny. Pozostałe 80 proc. trafi do Deutsche Bank AG jako emisja 2,75 mln nowych akcji BZ WBK, co odpowiadać będzie 2,7 proc. kapitału akcyjnego.

Wydzielona Działalność DB Polska zostanie wyodrębniona z DB Polska w drodze podziału i wniesiona do BZ WBK. "Po otrzymaniu zgód regulacyjnych oraz osiągnięciu gotowości operacyjnej, zamknięcie transakcji przewidywane jest na 4 kwartał 2018 r." - podaje bank. Zaraz po zamknięciu transakcji migrowane będą systemy IT, a dotychczasowi klienci Deutsche Bank Polska staną się klientami BZ WBK.

Placówki do likwidacji?

Razem z kredytami i depozytami w ręce BZ WBK trafi sieć 113 placówek bankowych. Jak podaje BZ WBK "sieć DB znacząco pokrywa się z istniejącą siecią dystrybucji BZ WBK". Takie sformułowanie sugeruje, że placówki DBP będą likwidowane.

BZ WBK dzięki transakcji zwiększy skalę działalności i umocni pozycję w polskim sektorze bankowym, zwiększając swój udział rynkowy w kredytach z 10,1 proc. do 11,7 proc., z 111 mld zł do 130 mld zł.

Na liście korzyści wymienianych jest 91 tys. zamożnych klientów private banking dysponujących środkami na poziomie 16,7 mld zł oraz umocnienie pozycji w segmencie masowym, dzięki 234 tysiącom klientów z 6,6 mld zł środków. Wzmocniony będzie też segment biznesowy, bo do BZ WBK przejdzie 39 tys. przedsiębiorców z 9,4 mld zł.

Jak wskazuje BZ WBK, dzięki przejęciu udział kredytów walutowych w portfelu kredytowym banku spadnie z 12,5 do 10,7 proc.

Akcje BZ WBK w górę

Kurs akcji BZ WBK zyskuje po 40 minutach czwartkowej sesji 2,9 proc. po opublikowaniu oficjalnej informacji. Jednak już wcześniej po ubiegłotygodniowych informacji money.pl zyskał niecałe 2 proc. Potwierdzenie wiadomości poprawiło humory akcjonariuszy, których najwyraźniej zadowoliła cena i forma transakcji (80 proc. akcjami).

Notowania akcji BZ WBK od publikacji materiału w money.pl

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(73)
zorientowany
6 lat temu
WBK drożeje....A któż to ma zamiar sprzedać pokaźny pakiet akcji?
JaKiśPan
6 lat temu
Miałbym u Niemca trzymać swoje grosze z wypłaty, niedoczekanie
Kasia
6 lat temu
I Morawiecki powie, że nic nie wiedział.... Co za syf.
PO
6 lat temu
Deutche Islam i już Deutche Bank upadł,niemiecka solidność
ja
6 lat temu
Banki to biznes i chcą zarabiać. Nie zawsze są jednak w porządku względem klienta. Czasem wykorzystują jego niewiedzę. Słyszeliście o ksi ążce „Emeryt ura nie jest Ci potrezbna”? Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzi przygotować do radzenia sobie z finansami i zachęcić do dbania o nie. By uwierzyli, ze mimo ograniczonych zasobów (pieniędzy) można zbudować majątek, a nawet wolność finansową.
...
Następna strona