Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Arkadiusz Braumberger
|

FT twierdzi, że Saryusz-Wolski zastąpi Tuska. Jest stanowisko PiS

23
Podziel się:
Jacek Saryusz-Wolski
Jacek Saryusz-Wolski

Wciąż trwają rozmowy i konsultacje, natomiast nie potwierdzam tych informacji - tak szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa odniosła się do poniedziałkowych doniesień brytyjskiego dziennika "Financial Times", który podał w poniedziałek, że premier Beata Szydło sonduje inne kraje UE ws. możliwości zastąpienia Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej przez eurodeputowanego PO Jacka Saryusz-Wolskiego.

Kempa w poniedziałek wieczorem w rozmowie z TVN24 nazwała doniesienia "Financial Times" spekulacjami. Pytana, czy to prawda, odpowiedziała przecząco. - Trwają rozmowy, konsultacje, to jest oczywiste. Cała Europa się konsultuje. Natomiast nie potwierdzam tych informacji - powiedziała szefowa KPRM.

- Polska usiłuje zmobilizować sprzeciw wobec reelekcji Donalda Tuska. Warszawa może wysunąć kandydata przeciwko obecnemu przewodniczącemu Rady Europejskiej - informuje "FT" na stronach internetowych. Wskazuje przy tym, że podjęcie decyzji w sprawie drugiej kadencji Tuska planowane jest na przyszłotygodniowym szczycie szefów państw i rządów krajów UE w Brukseli.

- Gdyby nie wysiłki Warszawy, by zmobilizować kraje przeciwko Tuskowi, jego ponowny wybór na drugą 2,5-letnią kadencję byłby postrzegany przez wielu dyplomatów jako formalność - pisze "FT". Ocenia, że Tusk zrobił wrażenie na wielu krajach członkowskich sposobem, w jaki zarządzał UE w trudnym okresie kryzysu zadłużenia w Grecji, kryzysu migracyjnego i Brexitu.

Gazeta informuje, że rządzące w Polsce Prawo i Sprawiedliwość odmówiło poparcia reelekcji Tuska, "częściowo w wyniku głębokiej, osobistej animozji między nim a Jarosławem Kaczyńskim". I przypomina o "długiej kampanii polskiego rządu", której celem było osłabienie szans na ponowny wybór byłego polskiego premiera na stanowisko szefa Rady Europejskiej.

"Financial Times" podaje, że strona polska zasugerowała w poufnych rozmowach "możliwość" oficjalnego nominowania Saryusz-Wolskiego na następcę Tuska.

Rozmówcy "FT" w Brukseli ocenili, że mianowanie Saryusz-Wolskiego byłoby niespodzianką, ale potwierdziłoby sprzeciw polskiego rządu wobec kontynuowania kadencji przez Tuska.

Dziennik informuje, że przedstawiciele polskich władz ani Saryusz-Wolski nie odpowiedzieli na prośby o komentarz. Źródła dyplomatyczne zbliżone do maltańskiej prezydencji podały, że poza Tuskiem nie zgłoszono dotąd żadnego oficjalnego kandydata na szefa Rady Europejskiej. Gazeta powołuje się na dwóch europejskich dyplomatów zbliżonych do rozmów.

Jacek Saryusz-Wolski jest europosłem PO od 2004 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(23)
Paweł 38 UK
7 lat temu
Dlaczego europosła, może posła Pana Jarosława K. to dopiero by się działo, kasa z UE do Polski popłunela by pełnym strumieniem, moze nawet siedzibę europarlamentu przeniesć na Nowogrodzką .
minimum
7 lat temu
sytuacja donalda tuska przypomina sytuację żołnierzy wyklętych,kt orzy nie mogli się poddac komunistom bo groziła im kara śmierci lub wieloletnie więzienie.każda rozmowa z komunistami była bezcelowa i nawet niemożliwa.zostawała im tylko beznadziejna walka.Tusk musi podjąć tą walkę i zniszczyć pisokomunę.
mno
7 lat temu
PIS rozmowy konsultacyjne sa takie- pada nazwisko sedziego i juz za godzine czy dwie Przeglosowany wiekszoscia PIS TOK wygladaja rozmowy konsultacyjne w naszym kochanym kraju ZENADA BEDZIEMY sluchac Obywateli i CO-- sluchamy siebie czyli tylko PIS ma zawsze racje-W HIstorii byli tez tacy co tylko mieli racje reszta albo na stos-inkwizycja albo kula od tyłu-najgorsze ze wykanczali swoich blisko wspolpracujacych by udawac ze ONI mieli czyse rece-Korea Polnocna robi to do dzisiaj -kogo tam obchodzi ze ludzie umieraja z glodu WAZNE ze przywodca ma reszta nie musi i maja na cich niewolniczo pracowac----RAK WYGLADA DYKTATURA
OK
7 lat temu
Należy poprzeć rudego tak, jak to rude popierało Polskę.
Mark4
7 lat temu
Duda podpisał wiele nielegalnych ustaw.
...
Następna strona