Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Schetyna: PiS wycofuje się z obietnic wyborczych

Schetyna: PiS wycofuje się z obietnic wyborczych

Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)

PiS wycofuje się z obietnic wyborczych dot. m.in. obniżenia wieku emerytalnego czy podwyższenia kwoty wolnej od podatku - powiedział w Opolu przewodniczący PO Grzegorz Schetyna, pytany o wypowiedzi w tej sprawie wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Schetyna uznał, że ,,wszystko wskazuje na to", iż rząd PiS wycofa się z obietnic ws. obniżenia wieku emerytalnego czy podwyższenia kwoty wolnej od podatku. - Jeżeli ktoś racjonalnie potrafi liczyć, a przecież premier Morawiecki potrafi liczyć, to w sposób dosyć niezawoalowany ucieka od tych wyborczych obietnic. To pokazuje, jak nieprawdziwa była ta kampania wyborcza i w jaką nieprawdę uwierzyli Polacy - ocenił.

Schetyna pytany był o wypowiedzi Morawieckiego podczas sobotniej konferencji prasowej w Opolu, która odbyła się po konwencji programowej PO w regionie opolskim.

Chodzi np. o wypowiedź wicepremiera dla radiowej Trójki dot. obniżenia wieku emerytalnego, w której mówił on m.in., że nie było ,,twardego zobowiązania" rządu w tej sprawie, ale gabinet Beaty Szydło będzie się starał wypełnić obietnice wyborcze. W RMF FM Morawiecki wskazał natomiast, że w tym roku nie powinno być wdrażane gwałtowne podniesienie kwoty wolnej od podatku.

Zdaniem Schetyny PiS m.in. w ten sposób wycofuje się z obietnic wyborczych. - Najpierw się wycofali z tego, że Polska miała być w ruinie - już nie jest. Uważają teraz, że jest w świetnej kondycji gospodarczej i finansowej. Wycofali się z obietnicy 500 zł na każde dziecko. Jest ponad 3 mln pierwszych dzieci w rodzinach, które nie będą dofinansowane w ten sposób - wyliczał szef PO.

Z członkami i władzami PO na Opolszczyźnie rozmawiał - jak powiedział - o ,,nowej PO". Dopytywany, jaka ma być ,,nowa PO" powiedział, że jeśli chodzi o personalia, to za półtora roku w partii będą wybory, a wcześniej ma być przeprowadzony audyt, który obejmie lata 2010-2015. - Powołaliśmy zespół kontroli i audytu i będzie on oceniał aktywności Platformy wojewódzkiej, miejskiej, powiatowej, gminnej, wszystkich kół - zapowiedział Schetyna i wyjaśnił, że będzie to podstawa do wyciągnięcia wniosków i określenia tego, jak odmienić PO.

Podkreślał m.in., że PO musi ,,być bliżej ludzi" czy ,,wrócić do korzeni także w sensie emocji w działaniu". - Wygrywaliśmy przez ostatnie 8 lat wybory, zmienialiśmy dobrze Polskę. Dzisiaj musimy pokazać nową PO - atrakcyjną, wyciągającą wnioski też z porażki wyborczej, będącą twardą opozycją w stosunku do PiS-u i centralizacji państwa - mówił Schetyna podkreślając, że PO nie zgadza się na politykę centralizacji, likwidacji mediów publicznych, służby cywilnej, ograniczenia praw samorządu, inwigilacji czy też ,,podważania i niszczenia legendy Solidarności, legendy polskiej historii, legendy Lecha Wałęsa".

Mówił, że obawia się centralizacji ze strony PiS. - Boję się odebrania środków europejskich marszałkom, (...) tego co zdarzy się z Regionalnymi Programami Operacyjnymi (RPO), bo wiem, że PiS nie rozumie polityki samorządowej, nie rozumie Polski lokalnej, chce wszystko centralizować - przekonywał. Pytany, co wskazuje np. na zagrożenie dla RPO powiedział, że ,,jest taka pokusa", na co wskazują ,,sygnały, które mamy w Warszawie", w parlamencie.

Marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła mówił mediom m.in., że nowe otwarcie dla PO musi zacząć się od tego, by jej działacze ,,wyrzucili z głów to, co ich boli" i odrzucili wzajemne pretensje i żale. Kolejna zmiana powinna, jego zdaniem, dotyczyć socjotechniki. - Budowaliśmy autostrady i drogi, modernizowaliśmy szkoły. Chwaliliśmy się asfaltem i wielkością wydanych pieniędzy, a nie mówiliśmy o tym, że np. zbudowaliśmy obwodnicę Głubczyc po to, by ludzie czuli się bezpieczniej w mieście, mogli szybciej dojechać do pracy czy domu i być z rodziną. A taki był cel tych inwestycji - podkreślał.

Szef PO w regionie poseł Leszek Korzeniowski mówił już po konferencji Schetyny, że opolska PO będzie chciała dołączyć do przemian, które mają zajść w partii. Pytany m.in. o to, czy przeprowadzany w PO audyt może być podstawą do ,,utrącenia" go z funkcji przewodniczącego opolskich struktur uznał, że ,,to pytanie do przewodniczącego". Dodał też, że wcale nie wyklucza faktu, iż ,,kiedyś odejdzie". Jak powiedział - z racji wieku czy z racji tego, że ,,kiedyś każdy powinien odejść".

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Adam611
159.205.185.* 2016-03-28 11:06
Schetyna jedź szybciutko do Brukseli i zakapuj to.
Normalny1
77.254.187.* 2016-02-21 19:27
Gdyby PO-PSL zostawiło po sobie kwitnącą gospodarkę a nie zadłużonego po uszy biedaka to można by było wprowadzić wszystko, a tak zanim się coś zrobi trzeba posprzątać po hulakach i birbantach rozsprzedających Polskę za srebrniki dla urzędów w Unii.
Kasjer 20
87.207.62.* 2016-02-21 13:47
PiS wycofuje się z obietnic wyborczych?Co w tym dziwnego panie Schetyna?W jakim stanie PiS zastał państwo po ośmiu latach waszych rządów?Pusty Skarb Państwa,sprzedany majątek państwowy a zadłużenie publiczne bilion złotych,gołe ściany w urzędach centralnych!Na dzieci nie było po 500zł,ale dla kolesi były pieniądze na wynagrodzenia,premie,nagrody i milionowe odprawy!
Zobacz więcej komentarzy (15)