Notowania

Sejm chce Dnia Przedsiębiorcy 21 czerwca. Dlaczego? Bo jest ciepło

Posłowie chcą ustanowić Dzień Przedsiębiorcy 21 czerwca. Data nie jest przypadkowa, bo... jest wtedy ciepło i są imieniny Alicji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com/Domena publiczna)

Posłowie, na prośbę przedstawicieli biznesu, chcą ustanowić Dzień Przedsiębiorcy 21 czerwca. Data nie jest przypadkowa, bo jak argumentują przedsiębiorcy... jest wtedy ciepło. Posłowie dodają, że wtedy są też imieniny Alicji.

Projektem zajmował się Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.

- Ona jest krótka, że Sejm ustanawia Dzień Przedsiębiorcy 21 czerwca - mówił o propozycji uchwały rozbawiony szef zespołu Adam Abramowicz. - Pamiętacie państwo ich uzasadnienie, przedsiębiorców? Było takie, że dlaczego 21 czerwca? Bo jest ciepło i można zrobić imprezę. Co jest też jakimś uzasadnieniem - mówił już śmiejąc się poseł.

Dodawał, że nie ma żadnego związku pomiędzy wybraną datą a przedsiębiorczością i jakimkolwiek wydarzeniem historycznym, kojarzącym się z tą tematyką. Jeden z posłów zaproponował więc, by wyznaczyć święto w dniu uchwalenia tzw. ustawy Wilczka.

- To by symbolizowało też jakąś, powiedzmy, wolność gospodarczą - argumentował.

- Ale jak będzie środek zimy, to oni nie będą mogli zrobić pikniku – mówił rozbawiony przewodniczący. – Zostanie im tylko sanna – dodał.

Ostatecznie postulat został odrzucony. Posłowie przypomnieli sobie, że ustawa Wilczka została uchwalona 23 grudnia 1988 roku.

- Jeśli środowisko chce 21 czerwca, to nie ma co tu oponować - stwierdził Abramowicz. - O, imieniny Alicji. Koleżanka tutaj podpowiada. To jeszcze Alicje będą miały okazję podjęcia święta - mówił poseł Abramowicz.

Za pomysłem powołania Dnia Przedsiębiorcy stoi Krajowa Izba Gospodarcza. Za swoim pomysłem lobbuje wśród polityków dwa lata. Pisma w tej sprawie słała do byłego ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego.

Teraz zwróciła się do marszałka sejmu. O ciepłym czerwcu w liście do niego nic nie wspomina, ale zaznacza, że nowe święto ma „służyć integracji i działalności charytatywnej środowisk przedsiębiorców z całego kraju”.

Jaka pogoda była 21 czerwca?
Rok Temperatura Opady
2015 19° C 0,0 mm
2014 18° C 0,2 mm
2013 32° C 0,8 mm
2012 24° C 1,0 mm
2011 23° C 0,0 mm
2010 19° C 0,0 mm
źródło: wunderground.com, dane dotyczą Warszawy

Jak dodano, „w ocenie przedsiębiorców ustanowienie Dnia Przedsiębiorcy da możliwość podjęcia działań promujących pozytywny wizerunek przedsiębiorcy w otoczeniu społecznym”.

- Warto symbolicznie okazać szacunek przedsiębiorcom. Ciągle w Polsce pokutuje mit złego prywaciarza, który wyzyskuje. Postanowiliśmy się aktywnie do tego odnieść. Chcemy organizować imprezy, które będą go odkłamywać - mówi nam Andrzej Arendarski, szef KIG.

Pytany, skąd 21 czerwca, przyznaje, że nie pamięta i odsyła do łódzkiej struktur KIG. Dodaje jednak, że przygotowania do pierwszego Dnia Przedsiębiorcy już trwają.

- To mają być pikniki odbywające się w całym kraju. Chcemy na nie zapraszać polityków, związkowców, młodzież. Liczymy, że przy tej okazji przedsiębiorcom będą wręczane odznaczenia - mówi Arendarski.

Uchwała w sprawie powołania przez Sejm nowego święta ma trafić do laski marszałkowskiej na początku marca.

Jakie święta i rocznice obchodzimy 21 czerwca?
kraj święta i wydarzenia historyczne
Świat Noc Kupały
Kanada Dzień Tubylczy
Świat Dzień Deskorolki
Świat Dzień Jogi
Świat Dzień Muzyki
Polska powstanie Amiki Wronki
Polska koronacja Wacława III
Niemcy ostatni koncert Modern Talking
Tagi: dzień przedsiębiorcy, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz