Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sejm: Projekt ustawy okołobudżetowej do dalszych prac

0
Podziel się:

Prace nad projektem ustawy okołobudżetowej będą kontynuowane
- to efekt głosowania w Sejmie przeciwko wnioskowi o odrzucenie dokumentu.

Sejm: Projekt ustawy okołobudżetowej do dalszych prac
(Platforma Obywatelska RP/Flickr (CC BY-SA 2.0))

Prace nad projektem ustawy okołobudżetowej będą kontynuowane - to efekt dzisiejszego głosowania w Sejmie przeciwko wnioskowi o odrzucenie dokumentu. Projekt rządu przewiduje m.in. zamrożenie funduszu płac w budżetówce.

Odrzucenia rządowego projektu nowelizacji niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej na 2015 r., czyli tzw. ustawy okołobudżetowej, chciały kluby PiS i SLD. Inicjatywę poparło 183 posłów, przeciw opowiedziało się 256 posłów, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Teraz propozycją zajmie się sejmowa komisja finansów, której posiedzenie ma odbyć się jeszcze w piątek.

Projekt, którego pierwsze czytanie odbyło się w środę w Sejmie przewiduje m.in., że zamrożony ma być, na poziomie z 2014 r., fundusz wynagrodzeń w jednostkach i podmiotach prawnych sektora finansów publicznych. Od zasady tej przewidziano pewne wyjątki, np. dla Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu w związku z koniecznością zatrudnienia dodatkowych pracowników. Zamrożony zostanie, też na poziomie obowiązującym w 2014 r., fundusz świadczeń socjalnych.

Propozycja zakłada także zamrożenie maksymalnych wynagrodzeń osób objętych tzw. ustawą kominową. Do ich ustalenia będzie przyjmowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale 2009 r.

W projekcie znalazły się też zmiany dotyczące podatku akcyzowego. Zaproponowano bowiem opodatkowanie wytwarzania papierosów przy użyciu maszyn, z wyjątkiem ręcznego wytwarzania papierosów i wykonywania ich sposobem domowym w gospodarstwach domowych. Zmieni się też sposób opodatkowania cygar i cygaretek - podatek akcyzowy za te produkty ma być płacony od wagi, a nie od sztuki. Zmiany te mają ograniczyć proceder unikania opodatkowania wyrobów tytoniowych właściwą stawką akcyzy.

Zaproponowano też zmiany w ustawie o biokomponentach i biopaliwach. Zgodnie z nimi w 2015 r. nie będzie stosowany przepis, który mówi, że na działania promujące rynek biopaliw przeznacza się 1,5 proc. planowanych w poprzednim roku wpływów z podatku akcyzowego od paliw silnikowych. Środki te zostaną bowiem skierowane na sfinansowanie wprowadzanej w 2015 r. kwotowo-procentowej waloryzacji rent i emerytur.

Rząd zaproponował też regulacje umożliwiające wsparcie z budżetu państwa restrukturyzacji Przewozów Regionalnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Przedsiębiorcy przed Sejmem. Zaprotestują Nie jesteśmy gorsi od górników - tak mówią przedsiębiorcy, którzy o 13.00 będą protestować przed Sejmem.
Wiadomo, kto zastąpi Tuska w Sejmie Czeszejko-Sochacka, która zasłynęła zarysowaniem karoserii źle zaparkowanego samochodu, _ dostanie nową szansę _.
Nałęcz: Raczej nie będzie komisji śledczej Prezydencki doradca dodał, że obecny moment, na rok przed wyborami parlamentarnymi, jest jak najgorszy dla powoływania komisji śledczej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)