Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Sejm zajmie się ustawą, która chroni pracowników, ale pozwala sklepom działać w każdą niedzielę

148
Podziel się:

Jeszcze w tym tygodniu Sejm będzie debatował nad dwoma projektami ustaw PO, które mają znieść obecny zakaz handlu w niedzielę, a jednocześnie zagwarantować pracownikom wolne w dwie na cztery niedziele.

9 grudnia jeszcze będzie zakaz handlu, ale pozostałe niedziele w tym roku będą handlowe.
9 grudnia jeszcze będzie zakaz handlu, ale pozostałe niedziele w tym roku będą handlowe. (Arkadiusz Ziolek/ East News)

Jak informują Wiadomości Handlowe, oba projekty głównej partii opozycyjnej trafią pod obrady posłów podczas najbliższego posiedzenia Sejmu, czyli między 5 a 7 grudnia.

Pierwszy z projektów ustaw zakłada uchylenie w całości obecnej ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Drugi wprowadza zmiany w Kodeksie pracy, które dałyby pracownikom dwie wolne niedziele w ciągu kolejnych czterech tygodni.

Wideo: Zakaz handlu w niedziele. Status placówki pocztowej nie dla sklepu

Wprowadzenia gwarancji wolnych niedziel dla każdego pracownika zamiast odgórnego zamykania sklepów od początku domagały się organizacje biznesowe, część ekonomistów, a także Platforma Obywatelska i Nowoczesna.

Choć projekt ustawy zakładającej wprowadzenie gwarancji wolnych niedziel przy utrzymaniu niedzielnego handlu jako pierwsza, już w październiku 2017 roku złożyła w Sejmie Nowoczesna, do dzisiaj jest trzymana przez PiS w sejmowej zamrażarce. Bardzo podobny projekt Platforma złożyła miesiąc później.

Tymczasem rząd planuje zaostrzenie obowiązującej od marca tego roku ustawy. Nie tylko pozbawione możliwości działania w każdą niedzielę zostaną sklepy ze statusem placówki pocztowej, ale także mocno okrojone zostanie pojęcie "rodziny".

29 listopada, odbyło się pierwsze czytanie tego projektu. Zarekomendowano przyjęcie ustawy w jej pierwotnym brzmieniu. Jedna ze zmian zakłada uściślenie, kto może nieodpłatnie pomagać w niedziele właścicielowi sklepu. Żona właściciela sklepu, jego dzieci czy rodzice będą mogli nieodpłatnie stanąć w niedzielę za ladą, ale już np. teściowa czy siostra – nie.

Z badania Maison&Partners przeprowadzonego na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wynika, że 65 proc. Polaków popiera postulat, aby zamiast zakazu handlu wprowadzić ustawową gwarancję dwóch wolnych niedziel dla każdego pracownika w Polsce.

71 proc. badanych uznało, że państwo nie powinno ustalać, jak obywatele spędzają niedzielę, a zakaz handlu odbierają jako naruszanie ich swobody konsumenckiej.

"Co ciekawe, wśród przeciwników ograniczeń handlu w niedziele, istotną grupę stanowią ci, którzy w tej chwili w tym sektorze pracują. 44 proc. z nich negatywnie ocenia jakiekolwiek ograniczenia" - powiedziała prof. Dominika Maison.

Jak dodała, w grupie, która nigdy w tej branży nie pracowała, odsetek przeciwników ograniczeń wynosi 37 proc. Podobnie, ograniczenie handlu w niedziele jako utrudnienie postrzega 51 proc. pracowników z tej branży i jedynie 36 proc. ankietowanych, którzy nigdy w handlu nie pracowali.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(148)
Olo
4 lata temu
PO € by spececod walow i zlodziejstwa jeszcze nic dobrego nie wymyslily odrzucicvw pierwszym czytaniu i po sprawie albo do zamrazarki
Priorytety
4 lata temu
Kolejny temat zastępczy. A na najważniejsze ustawy przez 8 lat czasu nie znaleźli.
ja
4 lata temu
Rozsądne podejście do handlu... Może zmądrzeją, jak Rydzyk znów nie zamiesza.
Pracownik
4 lata temu
Co z tego ze sklepy są zamknięte. Ludzie pracujacy w sklepach to nie jest całe społeczeństwo. A reszta która tyra na magazynach na trzy zmiany przez 3 weekendy w miesiacu to sa inni Polacy? Strasznie obłudy jest ten kraj. Mowa o niczym poprostu.
Niedziele skl...
4 lata temu
Wszystkie sklepy w Szwecji sa otwarte w niedziele. Zamkniete sa tylko sklepy monopolowe. Bardzo dobrze! Gdy turysci zaczna omijac Polske, to sie okaze, Czy to byl dobry pomyslcie na zamykanie sklepow. A koscioly i tak pustoszeja.
...
Następna strona