Notowania

zdrowotne
13.01.2012 14:27

Sejm zatwierdził nowe składki zdrowotne dla rolników

Zgodnie z przyjętą ustawą, składka na ubezpieczenie zdrowotne rolników wyniesie 1 zł miesięcznie za każdy pełny hektar przeliczeniowy w gospodarstwie rolnym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Joyfull/Dreamstime)

*Sejm uchwalił ustawę o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za ten rok. Za przyjęciem ustawy głosowało 226 posłów, przeciw było 212 posłów na 345 głosujących. Nie głosował klub SLD. *

Zgodnie z ustawą, składka na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników będzie wynosić 1 zł miesięcznie za każdy pełny hektar przeliczeniowy użytków rolnych w gospodarstwie rolnym, przyjęty dla celów ustalenia wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne rolnika.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/96/124512.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/przedsiebiorcy;musza;placic;ale;dla;rolnika;18;zl;to;za;duzo,147,0,1001107.html) Przedsiębiorcy muszą płacić, ale dla rolnika 18 zł to za dużoPoseł PSL mówi o zmianach w składkach zdrowotnych dla rolników.

Dla rolników mających poniżej 6 ha przeliczeniowych użytków rolnych - składkę na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników będzie opłacała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), W Polsce ponad 60 procent gospodarstw ma obszar poniżej 6 ha.

Rolnicy-właściciele gospodarstw powyżej 6 ha przeliczeniowych użytków rolnych składkę zdrowotną będą opłacali sami.

Szacuje się, że wpływy pieniężne z tego tytułu wyniosą około 113 mln zł w ciągu roku.
Sejm przyjął poprawkę PSL proponującą, by ustawa dotyczyła także rolników prowadzących działalność w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej i dodatkowo w gospodarstwie rolnym oraz domowników tych rolników. Pozostałe poprawki zostały odrzucone. Przyjęte w projekcie ustawy rozwiązania mają charakter przejściowy i będą obowiązywać od 1 kwietnia do 31 grudnia tego roku. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Więcej o składce zdrowotnej rolników czytaj w Money.pl
Im więcej ziemi, tym wyższa składka rolnika Zarówno PO jak i PSL popierają wprowadzenie tych zmian. Docelowo rząd planuje, by rolnicy znaleźli się w powszechnym systemie ubezpieczeń.
Rząd przerwał posiedzenie. Poszło o rolników? Rada Ministrów zaakceptowała dzisiaj zmiany dotyczące waloryzacji rent i emerytur a także posyłania do szkół sześciolatków.
Jest ważny projekt. Zmieniają składki rolników Projekt różnicuje składkę w zależności od wielkości gospodarstwa. Dokument został przekazany do konsultacji międzyresortowych i społecznych.
Tagi: zdrowotne, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz