Notowania

ustawa budżetowa
20.01.2011 10:40

Sejm zgodził się na poprawki do budżetu

Senat chciał między innymi więcej pieniędzy na opiekę nad dziećmi do trzech lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Sejm przyjął dziś wszystkie senackie poprawki do ustawy budżetowej na 2011 r. Tym samym m.in. dodatkowe 40 mln zł powiększy rezerwę związaną z realizacją ustawy o opiece nad dziećmi do lat trzech. Rezerwa ta wzrośnie do 51 mln zł.

Pieniądze na opiekę nad dziećmi mają pochodzić ze zmniejszenia dotacji do partii politycznych. W sumie Senat zgłosił 18 poprawek do ustawy. Wśród nich znalazł się wniosek o podniesienie o 5 mld zł limitu poręczeń i gwarancji, których w tym roku będzie mógł udzielać Skarb Państwa.

150 tys. zł przekazano na wynagrodzenia dla kadry kierowniczej Urzędu Transportu Kolejowego. Kwota ta ma umożliwić zatrudnienie brakującego członka zarządu UTK.

O 127 mln zł zmniejszono podatkowe i niepodatkowe dochody państwa oraz o taką samą kwotę zmniejszono wydatki państwa. Jest to związane z dokonanymi zmianami w planach finansowych niektórych instytucji gospodarki budżetowej. Zmiany były konieczne, gdyż niektóre z tych instytucji utworzono już po przygotowaniu projektu ustawy budżetowej.

Sejm zgodził się także, by prawie 16,5 mln zł przekazać na program wsparcia przemian demokratycznych w krajach dawnego Związku Radzieckiego, m.in. na Białorusi. Pieniądze te umożliwią udzielenie pomocy Polakom na Białorusi.

Przyjęto też poprawkę, zgodnie z którą 2,2 mln zł zostanie przeznaczone na dotacje i subwencje, z których można bezpośrednio finansować analizy antydopingowe. Z kolei kosztem wydatków majątkowych Kancelarii Senatu zwiększyć się mają o 2 mln zł dotacje i subwencje Kancelarii na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą.

Uznanie Sejmu uzyskała także poprawka przewidująca utworzenie rezerwy w wysokości 1 mln zł na _ dofinansowanie obchodów uroczystości wydarzeń niepodległościowych roku 1981 _. O 4 mln zł zwiększone zostały środki na kulturę - związane z dofinansowaniem organizacji wystawy Europejskiego Centrum Solidarności. Pieniądze te mają pochodzić z obcięcia o 10 mln zł wydatków majątkowych polskich placówek zagranicznych i wydatków na tzw. zobowiązania wymagalne Skarbu Państwa.

Ustawa budżetowa na 2011 r. przewiduje maksymalny deficyt na poziomie 40,2 mld zł. Przyszłoroczne wydatki państwa mają wynieść ok. 313,4 mld zł, a dochody 273,2 mld zł (oba te wskaźniki zostały zmniejszone w środę przez Senat o 127 mln zł). Rząd zaplanował, że wpływy z prywatyzacji wyniosą 15 mld zł wobec 25 mld zł zaplanowanych w budżecie na 2010 rok. Zamrożone mają być płace w budżetówce. Na marzec 2011 r. zaplanowano wzrost emerytur i rent o 2,7 proc. We wrześniu 2011 r. nauczyciele otrzymają 7-proc. podwyżkę wynagrodzeń.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t49375.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/budzet;przyjety;czeka;na;podpis;prezydenta,38,0,579622.html) Budżet przyjęty, czeka na podpis prezydenta Minister finansów podkreśla, że tegoroczny budżet jest odpowiedzialny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t125429.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/80;poprawek;do;budzetu;dzis;decyzja;sejmu,113,0,738673.html) 80 poprawek do budżetu. Dziś decyzja Sejmu Minister Rostowski zaplanował deficyt w 2011 r. na poziomie 40 mld zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t86740.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/poslowie;za;senackimi;poprawkami;do;budzetu,5,0,579589.html) Posłowie za senackimi poprawkami do budżetu To poprawki _ drobne i korygujące _ nie zmieniające zasadniczo ustawy.
Tagi: ustawa budżetowa, sejm, budżet, poprawki, senat, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz