Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat zdecyduje o "Rodzinie na swoim"

0
Podziel się:

Wyższa izba parlamentu będzie głosowała nad odrzuceniem ustawy, która z końcem 2012 r. ma wygasić program Rodzina na swoim.

Senat zdecyduje o "Rodzinie na swoim"
(OSTILL/iStockphoto)

Senat będzie głosował nad odrzuceniem ustawy, która z końcem 2012 r. ma wygasić program _ Rodzina na swoim _. Wniosek taki złożył senator Piotr Kaleta z PiS. Jego zdaniem nowelizacja jest antyrodzinna. PO tłumaczy, że powodem zmian jest troska o budżet.

Dziś Senat omawiał uchwaloną na początku czerwca przez Sejm nowelizację ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Przewiduje ona stopniowe wygaszanie programu _ Rodzina na swoim _ - wnioski na udzielanie preferencyjnych kredytów będzie można składać tylko do końca 2012 r. Obniżona miałaby zostać także cena mieszkania, na kupno którego można dostać dopłatę.

Nowelizacja przewiduje zmniejszenie z 1,4 do 1,0 wartości mnożnika określającego limit ceny mieszkania, do której można dostać dopłatę na rynku pierwotnym oraz z 1,4 do 0,8 mnożnika dotyczącego mieszkań na rynku wtórnym. Mnożnik ten odnosi się do maksymalnej wartości metra kwadratowego lokalu, na który zaciągany jest preferencyjny kredyt. Wartość średniej ceny metra lokalu w danym regionie określa raz na pół roku wojewoda. Im wyższy mnożnik, tym droższe może być mieszkanie objęte programem.

Zmiana zakłada, że z preferencyjnych kredytów mogłyby korzystać także osoby samotne - single w wieku do 35 lat. W ich przypadku przepisy ustawy dotyczyć będą mieszkań o powierzchni do 50 mkw. Ustawa określa też maksymalny wiek docelowy kredytobiorcy (tj. każdego z małżonków, osoby samotnie wychowującej co najmniej jedno dziecko) na poziomie 35 lat.

Senator Jan Rulewski (PO) przedstawiając sprawozdanie Komisji Rodziny i Polityki Społecznej z prac nad nowelizacją powiedział, że zmiany nie budziły zasadniczych zastrzeżeń. - _ Senatorowie na ogół uznawali fakt konieczności hamowania deficytu budżetowego. Również spłaszczanie dopłat wskaźnikiem 1,0 budziło poparcie _ - powiedział Rulewski.

Dodał, że komisja opowiedziała się za wprowadzeniem poprawki, zgodnie z którą program wygasłby z końcem czerwca 2013 r., a nie z końcem 2012 r. Inna zaproponowana przez komisję poprawka zobowiązuje rząd do przedstawienia (do 30 września 2013 r.) informacji o realizacji programu _ Rodzina na swoim _ oraz wskazania zamierzeń dotyczących wprowadzenia, po 30 czerwca 2013 r., systemów wsparcia rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Podczas posiedzenia Rulewski złożył poprawkę, która pozwala ubiegać się o preferencyjny kredyt małżeństwom, nawet jeżeli jeden z małżonków skończył 35 lat.

Senator Piotr Kaleta z PiS powiedział, że nowelizacja jest kolejną _ antyrodzinną _ ustawą, bowiem zamyka bardzo dobrze funkcjonujący program. Zarzucił PO, że _ ma alergię _ na to, co stworzył PiS. _ - Jestem głęboko przekonany, że to ustawa zła, która nie wspomaga polskich rodzin, a o to przecież nam chodzi _ - mówił Kaleta i złożył dwie poprawki. Pierwsza to wniosek o odrzucenie nowelizacji w całości. Druga poprawka przewiduje - w przypadku, gdyby ustawa nie została odrzucona - zniesienie maksymalnego wieku 35 lat, którego przekroczenie wyklucza z udziału w programie _ Rodzina na swoim _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t131230.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/po;nie;zamykamy;rodziny;na;swoim,227,0,787427.html) PO: Nie zamykamy "Rodziny na swoim"
Senator Andrzej Owczarek z PO wskazał, że przygotowana przez PiS ustawa była tak restrykcyjna, iż program nie funkcjonował. W pierwszym roku z dofinansowania skorzystało około 4 tys. osób, ale - jak zapewnił senator - rząd PO poprawił ustawę i spowodował gwałtowny wzrost akcji kredytowej. Owczarek poinformował, że dotychczas udzielono około 112 tys. kredytów z dopłatami, z czego 43 tys. w 2010 r. Jego zdaniem do końca funkcjonowania programu liczba takich kredytów może wzrosnąć do 150 tys.

_ - Oczywiste jest, że rosną koszty budżetu państwa. Koszty w tej chwili, na podpisane już umowy, sięgają ok. 3 mld zł i są rozłożone w czasie do 2020 r. W związku z tym troska rządu o to, (...) aby ograniczyć wydatki budżetowe poszła w kierunku znacznego zmniejszenia możliwości brania kredytów preferencyjnych _ - powiedział.

Program _ Rodzina na swoim _ zaczął funkcjonować na mocy ustawy z września 2006 r. Skorzystać z niego mogą małżeństwa lub osoby samotnie wychowujące dzieci. Po zaciągnięciu odpowiedniego kredytu w jednym z banków, które podpisały stosowną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, przez pierwsze 8 lat państwo dopłaca połowę wartości odsetek. W ramach programu można skredytować mieszkanie, którego maksymalna powierzchnia nie przekracza 75 mkw., czy dom o powierzchni nie przekraczającej 140 m kw.

Głosowanie poprawek przez Senat ma się odbyć na zakończenie posiedzenia, które zaplanowano na 6-7 lipca.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t45545.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ceny;mieszkan;lekko;w;dol;co;dalej,35,0,845603.html) Ceny mieszkań lekko w dół. Co dalej? W maju ceny transakcyjne mieszkań były o 3,4 proc. niższe niż przed rokiem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/225/t137953.jpg ) ] (http://dom.money.pl/wiadomosci/artykul/rodzina;na;swoim;-;jaki;bedzie;los;programu,209,0,817105.html) "Rodzina na swoim" - jaki będzie los programu? Modyfikacja _ Rodziny na swoim _ jest niezbędna, aby wesprzeć polską gospodarkę - pisze dla Money.pl Sławomir Horbaczewski, wiceprezes giełdowej spółki deweloperskiej Marvipol.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/131/t20611.jpg ) ] (http://dom.money.pl/wiadomosci/artykul/rodzina;na;swoim;ciagnie;kredyty;w;gore,27,0,808731.html) Rodzina na Swoim ciągnie kredyty w górę Sprzedaż kredytów hipotecznych wzrosła w czwartym kwartale ubiegłego roku o ponad 20 proc. w porównaniu do roku 2009.
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)