Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Setki milionów trafiaja do ochroniarzy i detektywów

0
Podziel się:

Eksperci zgodnie oceniają, że pieniądze zostały źle rozdysponowane.

Setki milionów trafiaja do ochroniarzy i detektywów
(Jean-Louis Atlan / Polaris/East News)

Setki milionów trafiają z budżetu państwa do firm detektywistycznych i ochroniarskich. Informacyjna Agencja Radiowa dotarła do raportu o pomocy publicznej w 2011 roku. Ochroniarze i detektywi znaleźli się na trzecim miejscu najhojniej wspieranych branż - trafiło do nich ponad 811 milionów złotych. To więcej niż dostała na przykład branża samochodowa.

Zdecydowana większość pomocy to dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Analityk ING TFI Paweł Cymcyk przyznaje, że cel jest szczytny, ale ma wątpliwości, czy powinien być finansowany z tej puli pieniędzy:

- _ Pomoc publiczna powinna służyć przede wszystkim społeczeństwu bo są to pieniądze wszystkich podatników. My wszyscy składamy się na pomoc publiczną, po prostu płacąc podatki. Wydaje się, że w najbardziej rozsądny i racjonalny sposób spożytkowania tej pomocy, to właśnie pomaganie firmom, przedsiębiorcą, którzy mogą stworzyć tych miejsca pracy coraz więcej, które z kolei mogą przysłużyć się do rozwoju gospodarki _ - twierdzi Cymcyk.

Andrzej Sadowski z Centrum imienia Adama Smitha uważa, że sam pomysł udzielania pomocy przez państwo, zakłóca równowagę na rynku:

- _ Pomoc publiczna jest takim eufemizmem, którym nadaje się chęci udzielania przez polityków pomocy. Stąd zawsze znajdą się takie kryteria, bo są ustalane niemerytorycznie, tylko politycznie, aby wspierać tych, którzy są bliżej władzy. Zaskakujące są czasami miejsca, gdzie trafia tak zwana pomoc publiczna _ - uważa Sadowski.

Wartość pomocy publicznej dla firm wyniosła w ubiegłym roku prawie 21 i pół miliarda złotych. Według informacji IAR zestawieniem przygotowanym przez UOKiK na jednym z najbliższych posiedzeń ma zająć się rząd.

Czytaj więcej w Money.pl
Cięcia w bankach w Hiszpanii. Komisja na tak Otwiera to drogę do uzyskania przez nie pomocy z funduszu ratowania strefy euro EMS. Banki te zostaną zrekapitalizowane kwotą 1,9 mld euro.
Będą miliony złotych dla LOT-u? To zależy od... Ewentualne uruchomienie przez resort skarbu pieniędzy w ramach wnioskowanej przez PLL LOT pomocy publicznej jest uzależnione nie tylko od prowadzonego przez KE postępowania.
Nie ma ratunku dla załogi Fiata? Półtora tysiąca ludzi trafi na bruk. Opozycja wskazuje na nieudolność i bezczynność rządu Donalda Tuska.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)