Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sewastopol nie chce zrywać współpracy z Ukrainą

0
Podziel się:

Aleksiej Czałyj liczy, że Sewastopol "płynnie" przejdzie spod jurysdykcji ukraińskiej do rosyjskiej.

Sewastopol nie chce zrywać współpracy z Ukrainą
(PAP/EPA)

_ - Będziemy podejmować wysiłki, by nie zniszczyć istniejących stosunków gospodarczych (z Ukrainą). Z naszej strony żadnych inicjatyw w tym kierunku nie będzie _ - powiedział Mer Sewastopola Aleksiej Czałyj. Oświadczył, że władze jego miasta nie chcą zrywać relacji gospodarczych z Ukrainą i pragną z nią współpracować.

Wyraził przy tym nadzieję, że Sewastopol _ płynnie _ przejdzie spod jurysdykcji ukraińskiej do rosyjskiej. _ Będziemy się starali, by nie ucierpieli na tym ludzie po obu stronach przesmyku krymskiego (perekopskiego, który łączy półwysep z Ukrainą kontynentalną). Mamy ogromną nadzieję, że władze w Kijowie uznają w końcu, że to, co się stało, jest nieodwracalne i trzeba się jakoś dogadywać _ - podkreślił.

W poniedziałek deputowani (radni) Sewastopola przyjęli uchwałę o przyłączeniu go do Federacji Rosyjskiej. O przyjęcie do Rosji poprosiły także władze Krymu, który w poniedziałek ogłosił niepodległość państwową. Sewastopol formalnie nie jest częścią należącej do Ukrainy Autonomicznej Republiki Krymu i podlega bezpośrednio władzom w Kijowie na prawach obwodu.

Czałyj zapewnił jednocześnie, że Sewastopola posiada plan na wypadek braku chęci współpracy ze strony Ukrainy. _ W takiej sytuacji będziemy się opierali na zasobach Federacji Rosyjskiej _ - oświadczył.

Eksperci wskazują, że Krym związany jest z Ukrainą w tak wielu kluczowych sferach, że bez współpracy z nią będzie mu bardzo trudno przetrwać. Z Ukrainy pochodzi 99 proc. artykułów spożywczych, a główne źródło dochodów - turystyka - aż w 75 proc. zapewniają jego mieszkańcom przyjezdni z Ukrainy.

Kijów kontroluje także system bankowy na półwyspie i telefonię, obsługiwaną przez operatorów kijowskich.

Poważnym problemem dla półwyspu jest zależność od surowców z Ukrainy. O ile Krym może polegać na własnych zasobach, jeśli chodzi o wodę pitną, o tyle wodę do nawadniania pól musi sprowadzać przez kanał północnokrymski. To niezbędne, gdyż północna część półwyspu jest niemal pustynią. Ponadto zależność od energii elektrycznej z Ukrainy wynosi aż 80 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Specuchwała Dumy "O sytuacji na Krymie" Rosja będzie sprzyjać społeczno-gospodarczemu rozwojowi Krymu, pomyślności jego mieszkańców, pokojowi, spokojowi i zgodzie na terytorium tej republiki.
Putin przegrał w rozgrywce o Krym? Rosyjska prasa przypomina, że Władimir Putin nie reagował w ten sposób, gdy zamykano rosyjskie szkoły w Azerbejdżanie lub dyskryminowano Rosjan w krajach centralnej Azji.
Ukraińskie MSZ wzywa kraje świata Ma to wyjątkowo niebezpieczny charakter nie tylko dla jedności terytorialnej Ukrainy, ale też pokoju na świecie.
Na Krymie Rosjanie wyrzucają z domów Wśród pozbawionych mieszkań jest dziewięcioro dzieci.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)