Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sezonowe pogorszenie koniunktury w listopadzie

0
Podziel się:

Wskaźnik koniunktury w przemyśle ogółem, opracowany przez Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH), obniżył się w listopadzie o 6 pkt w stosunku do października i wyniósł 10 pkt.

Wartość wskaźnika koniunktury dla sektora publicznego obniżyła się o 5 pkt, do 11 pkt, podczas gdy dla sektora prywatnego o 6 pkt, do 9 pkt.

"Nadeszło przewidywane spowolnienie aktywności gospodarczej. W listopadzie ogólny wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym zmniejszył swoją wartość w stosunku do października o sześć punktów i wynosi +10" - napisali w raporcie analitycy IRG.

Dodali jednak, że w porównaniu z listopadem 2002 roku wartość wskaźnika jest wyższa o 5 punktów, co świadczy o sezonowym charakterze pogorszenia koniunktury.

Z badania wynika, że w listopadzie zmniejszył się w porównaniu z październikiem 2003 roku poziom produkcji, ale jest on nadal wyższy wobec analogicznego okresu ubiegłego roku. W sektorze prywatnym spadek produkcji był znacznie większy niż w publicznym.

Analitycy IRG przewidują w najbliższych 3–4 miesiącach dalszy spadek produkcji, który będzie większy w sektorze publicznym, wyraźnie później reagującym na zmiany sezonowe.

Według badania zmalał ogólny portfel zamówień. W przedsiębiorstwach prywatnych spadek był większy. W najbliższej przyszłości firmy prywatne spodziewają się dalszego spadku zamówień, natomiast publiczne nie oczekują zmian w tej dziedzinie. Autorzy badania odnotowali także spadek w portfelu zamówień eksportowych, w tym przypadku tylko w przedsiębiorstwach publicznych. Oczekiwania na najbliższą przyszłość są, zdaniem IRG, optymistyczne. Przedsiębiorstwa spodziewają się wzrostu zamówień eksportowych, większego w sektorze publicznym.

Poprawiła się natomiast, chociaż nieznacznie, konkurencyjność polskich towarów na rynkach zagranicznych. Jednakże przedsiębiorstwa nie przewidują dalszej poprawy w najbliższej przyszłości.

Z badania wynika, że rosną korzyści z produkcji na eksport. W ocenie przedsiębiorstw korzyści z eksportu zwiększyły się zarówno w ostatnich trzech miesiącach jak i w porównaniu do sytuacji sprzed roku.

Optymizm w zakresie korzyści z eksportu wykazują tylko firmy prywatne. Przedsiębiorstwa publiczne spodziewają się pogorszenia opłacalności eksportu.

Analitycy IRG podają też, że rośnie poziom produkcji eksportowej. O wzroście informują zarówno firmy publiczne jak i prywatne. Niestety, w przyszłości firmy spodziewają się spadku eksportu. Większy spadek jest oczekiwany w sektorze publicznym niż prywatnym.

Analitycy IRG podają, że w listopadzie zatrudnienie nieznacznie się zmniejszyło. Ogólny wynik jest jednak odzwierciedleniem różnych zmian w poszczególnych sektorach własnościowych.

"Przedsiębiorstwa prywatne informują o spadku zatrudnienia, podczas gdy publiczne nie odnotowały zmian w jego poziomie. W obu sektorach poziom zatrudnienia jest wyższy niż przed rokiem" - napisali.

Raport dodaje, że również oczekiwania w obu sektorach są odmienne. Firmy publiczne spodziewają się spadku zatrudnienia w najbliższych 3–4 miesiącach, podczas gdy prywatne oczekują wzrostu zatrudnienia

W listopadzie poprawiła się sytuacja finansowa przedsiębiorstw publicznych, natomiast firmy prywatne oceniają, że ich sytuacja się pogorszyła. Przedsiębiorstwa obu sektorów spodziewają się pogarszania swojej sytuacji finansowej w najbliższej przyszłości.

Badanie koniunktury w przemyśle IRG przeprowadził na podstawie wyników ankiet z 581 przedsiębiorstw.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)