Notowania

tomasz siemoniak
07.09.2011 13:59

Siemoniak: Chcemy, by śmigłowce dla wojska produkowano w Polsce

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak powiedział, że do końca roku podjęta zostanie decyzja w sprawie przetargu na śmigłowce dla wojsk lądowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Grzegorz Rogiński/KPRM.)

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak powiedział, że do końca roku podjęta zostanie decyzja w sprawie przetargu na śmigłowce dla wojsk lądowych.

Siemoniak, który zwiedził PZL Mielec, gdzie produkowane są m.in. helikoptery Black Hawk, powiedział na konferencji prasowej, że jest zadowolony z tej wizyty.

_ - Przyjechałem, aby zobaczyć nie tylko to, co się tutaj dzieje, ale wizyta moja ma kontekst taki, że przymierzamy się w resorcie do przetargu na śmigłowce dla wojsk lądowych, a być może do szerszego programu śmigłowcowego. Bardzo nam zależy, żeby to były śmigłowce produkowane w Polsce _ - zadeklarował.

Siemoniak zaznaczył, że decyzja w sprawie ogłoszenia przetargu powinna zapaść do końca roku. Pokreślił, że w resorcie toczy się również dyskusja na temat śmigłowców do przewozu najważniejszych osób w państwie.

_ - Także dowódcy różnych sił zbrojnych sygnalizują problem śmigłowców, który obecnie jest bardzo ważnym elementem wyposażenie współczesnej armii. Szukamy więc rozwiązania tego problemu na wiele lat i zakłady produkujące w Polsce (helikoptery) są bardzo istotnym partnerem, nie tylko jeśli chodzi o zakup, ale także rozmowy, czy idziemy w dobrą stronę _ - powiedział minister.

CZYTAJ W MONEY.PL:

Pytany przez dziennikarzy o środki, jakie trzeba będzie przeznaczyć na zakup śmigłowców, Siemoniak zaznaczył, że jest zbyt wcześnie na takie deklaracje. Dodał, że przetargi zbrojeniowe są bardzo skomplikowane i budzą duże emocje. _ - Więc nie budźmy tych emocji za wcześnie _ - powiedział.

Szef MON podkreślił, że jednym z ważnych argumentów przetargu będą zapewne miejsca pracy, jakie dają zakłady, takie jak PZL Mielec. Zdaniem Siemoniaka, produkcja w mieleckich zakładach jest bardzo nowoczesna, o czym najlepiej świadczy fakt, że produkty z Podkarpacia trafiają do najbardziej wymagających odbiorców na całym świecie.

Według ministra, w ostatnich latach w polskim przemyśle zbrojeniowym wydarzyło się wiele dobrego. Jako przykład dobrej prywatyzacji wymienił m.in. właśnie PZL Mielec. W jego opinii, jednym z problemów jest słaba promocja tej gałęzi przemysłu za granicą. _ - Sądzę, że tej kwestii możemy zrobić o wiele więcej _ - dodał.

Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu są największym producentem samolotów w Polsce. W firmie pracuje ponad 2 tys. osób. Zakład produkuje samoloty własnej konstrukcji: M28 Skytruck i M28B Bryza. Kooperuje także z największymi firmami lotniczymi na świecie. Od marca 2007 roku należy do United Technologies/Sikorsky Aircraft Corporation. Dotychczas firma Sikorsky zainwestowała w PZL Mielec 100 mln dolarów.

Siemoniak zwiedził również Hutę Stalowa Wola, gdzie zapoznał się ze stanem realizacji programów wojskowych, w których HSW bierze udział, m.in. samobieżnego moździerza Rak, dywizjonowego modułu ogniowego Regina wykorzystującego samobieżną haubicę Krab i systemu minowania Kroton. Obejrzał również wyroby cywilnej części HSW, produkującej sprzęt budowlany.

O zakupie nowych śmigłowców dla wojska czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/t77123.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/eksperci;w;armii;najwazniejsza;jest;modernizacja;obrony;powietrznej,127,0,891263.html) Na to polska armia wyda dziesiątki miliardów Do 2018 roku, MON zaplanowało wydać na modernizację 30 mld zł i kupić między innymi śmigłowce i samolot bojowo-szkolny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/12/t74252.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nowe;smiglowce;dla;wojska;juz;w;polsce,101,0,745061.html) Nowe śmigłowce dla wojska już w Polsce Maszyny Mi-17 kupiono w Rosji na potrzeby misji wojskowej w Afganistanie.
Tagi: tomasz siemoniak, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz