Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Siergiej Ławrow w Polsce. Jest szansa na poprawę stosunków z Rosją?

Siergiej Ławrow w Polsce. Jest szansa na poprawę stosunków z Rosją?

Fot. PAP/EPA

Rosja i Polska zostaną przy swoich zdaniach ws. sytuacji na Ukrainie. - Wizyta nic nie zmieni. Każda strona będzie bronić swojej pozycji - podkreślił Jan Malicki, który kieruje Studium Europy Wschodniej UW.


- Moim zdaniem głównym tematem będzie rok Rosji w Polsce i rok Polski w Rosji. To rzecz bardzo ważna. Pozwoli Polsce, po długim okresie nieobecności w obszarze rosyjskiej kultury, na zaistnienie. Uważam to za bardzo pozytywną rzecz
- powiedział Jan Malicki.

Według niego, szefowie MSZ Polski i Rosji będą też rozmawiać o spornych tematach, m.in. o sytuacji na Ukrainie, rozmieszczeniu rakiet Iskander przez Rosję i, być może, o sprawie zwrotu wraku Tu-154M oraz dostępie do rosyjskich archiwów. Malicki ocenia jednak, że są to sprawy, które będą najwyżej poruszone, ale nie załatwione.

- Rosja zapewne posądzi Polskę o angażowanie się w wewnętrzne sprawy ich sojusznika. Polska, mam nadzieję, zrobi to samo wobec Rosji. Stwierdzimy, że nie wtrącamy się w wewnętrzne sprawy Ukrainy, że Majdan jest pokojowym zgromadzeniem i może się na nim pojawić, kto chce, również goście z Rosji - dodał ekspert.

Malicki podkreślił, że sprawa rakiet Iskander, czy umieszczenia rosyjskich myśliwców w bazie lotniczej na Białorusi to nic nowego. - Było to wielokrotnie zapowiadane. Nie zaskakują nas te informacje - zaznaczył.

- Rosyjska dyplomacja jest polityką "długiego kroku i trwania", obejmującą długą perspektywę. Rozumowanie rosyjskie jest takie, że była dyskusja na temat tarczy antyrakietowej w Polsce i ona wraca. Jest też pewne przetasowanie w myśleniu Stanów Zjednoczonych o Rosji i regionie. Prawdopodobnie dojdzie do ponownego zainteresowania USA Europą Środkową i Wschodnią. Rosja to obserwuje i wie - dodał.

Według Malickiego polskie MSZ regularnie nęka ambasadę Rosji i rosyjską dyplomację wnioskami o załatwienie wielu spraw. - Musimy pamiętać, że Rosja jest bardzo trudnym partnerem i stosunkowo silnym. Pokazała w Wilnie i Kijowie, że jest poważnym graczem na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej. Nie tak łatwo z nią wygrać - ocenił ekspert.

Za ważną i pozytywną rzecz w kontaktach Polski i Rosji uznał wprowadzenie małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim. - Ruch bezwizowy z Królewcem to rzecz bardzo ważna i się bardzo dobrze rozwija z ogromną korzyścią dla Polski - mówił.

Politolog, publicysta tygodnia wSieci Grzegorz Kostrzewa-Zorbas uważa, że błędem polskiego MSZ jest, że nie przedstawiło wcześniej Programu na lata 2014-2020 w relacjach polsko-rosyjskich, który to dokument ma zostać podpisany przez Sikorskiego i Ławrowa w czwartek.

Niestety nasze MSZ nie ogłosiło polskiego stanowiska i polskiego programu relacji z Rosją. W szczególności nie został ogłoszony dokument, który rosyjskie ministerstwo przedstawia jako mapę drogową stosunków polsko-rosyjskich do roku 2020 i zapowiada jako bardzo ważny - powiedział PAP ekspert ds. stosunków międzynarodowych.

Jak zaznaczył, Rosjanie również nie ujawnili treści tego dokumentu, natomiast ogłosili kilka ze swoich priorytetów, głównie gospodarczych, na przykład swoboda dla inwestorów rosyjskich w Polsce oraz inne przywileje ekonomiczne. - Polska nie sformułowała swojego stanowiska, co w zamian i w ogóle nie ogłosiła swojej listy priorytetów - zauważył.

Według Kostrzewy-Zorbasa treść tego dokumentu powinna zostać ogłoszona przed jego podpisaniem. - Nie w trakcie negocjacji, bo one mają prawo być tajne i często tajność służy ich skuteczności. Jednak, gdy już negocjowanie się zakończyło, to opinia publiczna powinna poznać treść tego dokumentu i móc wobec niego zająć stanowisko - uważa politolog.

Jego zdaniem jednym z polskich priorytetów w relacjach z Rosją powinna być sprawa Ukrainy oraz innych państw Partnerstwa Wschodniego UE, na które Rosja jawnie, niczego nie ukrywając, wywiera różnorodne naciski, aby nie zbliżały się do UE.

Kostrzewa-Zorbas podkreślił, że nie chodzi tylko o Ukrainę, ale też na przykład o Armenię, na którą Rosja wywarła skuteczną presję i doprowadziła do tego, że Erywań zrezygnował z parafowania umowy stowarzyszeniowej z UE. - Armenia wycofała się w rezultacie nacisków rosyjskich i ma to znaczenie podobne do decyzji o zawieszeniu przygotowań podpisania umowy z Unią przez Ukrainę, tyle że nie wywołało aż takich protestów w kraju - dodał.

Podkreślił, że Polska musi mówić głośno o podobnych próbach nacisku stosowanych przez Moskwę na inne kraje. - Nie może być tak, że Rosji wolno stosować naciski i mówić głośno, że jest przeciwna zbliżeniu państw wschodnioeuropejskich do UE, a państwom członkowskim Unii, w tym Polsce, nie wolno na ten temat zabierać głosu i wyrażać swojego i ogólnounijnego stanowiska - uważa ekspert.

Pytany o najnowsze doniesienia o rozmieszeniu rakiet Iskander w pobliżu granicy z Polską Kostrzewa-Zorbas zaznaczył, że jest to stara sprawa, która tylko wygląda na nową. - Groźby rozmieszenia takich lub podobnych rakiet z głowicami jądrowymi, albo broni jądrowej w innej formie, na przykład bomb lotniczych, są przez Rosję powtarzane oficjalnie lub półoficjalnie co kilka lat od lat 90. - dodał politolog.

Jak mówił, był to straszak, który na szczęście nie powstrzymał Polski od wstąpienia do NATO i do UE. - Czasem te groźby miały formę zapowiedzi rozmieszenia broni jądrowej, a czasem informacji, że już została rozmieszczona, co nigdy nie zostało wiarygodnie sprawdzone - podkreślił.

Zdaniem politologa najpilniejsza reakcja Polski i Sojuszu Północnoatlantyckiego na tę informację to powinno być właśnie jej zweryfikowanie i podanie wyników tej weryfikacji do publicznej wiadomości. - Inaczej powinniśmy zareagować, gdyby się okazało, że to jest kolejny blef i puste straszenie, a inaczej, gdyby tym razem informacja okazała się prawdziwa - uważa Kostrzewa-Zorbas.

Pytany o swoje oczekiwania wobec spotkania Ławrowa i Sikorskiego zaznaczył, że nie widać postępów w naszych relacjach i jeśli to się nie zmieni, to należy oczekiwać, że to spotkanie nic nie wniesie. - Na razie polska strona merytorycznie milczy, rosyjska ogłasza to, co dla niej jest wygodne, ale też tylko częściowo, więc nie widać nowego, energicznego podejścia z żadnej ze stron. To niestety nie wróży nic dobrego - powiedział.

Kostrzewa-Zorbas zaznaczył, że ostatni sukces Polski w relacjach z Rosją to wprowadzenie małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim. Ale to jest niewiele, jak na liczbę spraw niezałatwionych i ogólnie na złożoność stosunków polsko-rosyjskich - ocenił.

Czytaj więcej w Money.pl

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
sokrates2012
99.233.142.* 2013-12-19 12:49
Dobrze! Dobrze!A gdzie jest nasz wrak,laptopy generałow i preydenta,komórki gości i broń Boru???Cisza.....Sikorski spieprzaj dziadu!Jesteś do niczego.!
Wincenty Mirosławski
83.24.166.* 2013-12-19 10:34
Niestety minister Sikorski jest pod silnym wpływem intelektualnym Georgea Friedmana. Całkowicie bezrefleksyjnie realizuje jego sugestie względem Rosji i służy globalnym interesom USA, kosztem regionu, Europy Środkowej i Wschodniej. Z polskiej strony nie widać chęci do ustępstw, nawet w odniesieniu do ochrony XIX w. rosyjskiego dziedzictwa kulturowego, pozostawionego w Polsce
bsf
77.253.104.* 2013-12-18 20:51
Musi to być coś bardzo ważnego może przyleciał PO przetłumaczony na rosyjski raport WSI ?
Zobacz więcej komentarzy (4)