Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sikorski mówi o stowarzyszeniu z Ukrainą

0
Podziel się:

- Nie muszę tłumaczyć, jak ważna to kwestia dla Polski, dla Europy i dla mnie osobiście - powiedział marszałek Sejmu.

Sikorski mówi o stowarzyszeniu z Ukrainą
(PAP/Jakub Kamiński)

W grudniu możliwe wystąpienie prezydenta Ukrainy na forum polskiego parlamentu. Taką nadzieję wyraził marszałek Sejmu. Podczas konferencji przed rozpoczęciem posiedzenia Radosław Sikorski mówił, że jeszcze dziś posłowie zajmą się projektem ustawy o ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską.

_ - Nie muszę tłumaczyć, jak ważna to kwestia dla Polski, dla Europy i dla mnie osobiście - _mówił. Zaznaczył, że to realizacja marzeń narodu ukraińskiego o europejskiej integracji. Wyraził też nadzieję, że prezydent Bronisław Komorowski będzie mógł podpisać ustawę ratyfikacyjną w dniu wizyty w Warszawie prezydenta Ukrainy - 17 grudnia.

MSZ zakłada, że ratyfikacja umowy mogłaby nastąpić jeszcze w tym roku. Sikorski wyraził nadzieję na briefingu, że prezydent Bronisław Komorowski będzie mógł podpisać akt ratyfikacji tej ustawy i tego traktatu w dniu wizyty w Warszawie prezydenta Ukrainy.

Unia Europejska i Ukraina podpisały polityczną część umowy stowarzyszeniowej 21 marca w Brukseli. Podpisy pod umową złożyli przywódcy 28 państw Unii, szef Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej, a ze strony Ukrainy premier tymczasowego rządu Arsenij Jaceniuk.

Polityczne rozdziały porozumienia mówią o wspólnych demokratycznych wartościach i zasadach wolnego rynku, na których opiera się współpraca UE i Ukrainy, kooperacji w sferze polityki zagranicznej i bezpieczeństwa oraz nowych instytucjonalnych formach współpracy, takich jak regularne szczyty UE-Ukraina i Rada Stowarzyszenia na szczeblu ministrów. W umowie nie ma wzmianki o możliwości przystąpienia Ukrainy do UE w przyszłości. W preambule mówi się ogólnie o "europejskich aspiracjach" i "europejskim wyborze" tego kraju.

Druga część umowy stowarzyszeniowej, dotycząca utworzenia strefy wolnego handlu, współpracy w dziedzinie gospodarki oraz wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, została podpisana w Brukseli 27 czerwca.

Umowa stowarzyszeniowa UE-Ukraina miała zostać podpisana w listopadzie ub. roku na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Ówczesny rząd Ukrainy wstrzymał jednak przygotowania związane z podpisaniem porozumienia. Były prezydent Wiktor Janukowycz tłumaczył tę decyzję obawą o pogorszenie relacji gospodarczych z Rosją.

Decyzja wywołała protesty społeczne. Kryzys doprowadził do odsunięcia ekipy Janukowycza od władzy i powołania koalicyjnego rządu tymczasowego z Jaceniukiem na czele. Wywołało to ostrą reakcję Rosji, która zaanektowała należący do Ukrainy Półwysep Krymski.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/m324245.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/radoslaw-sikorski-zostanie-odwolany-narazil,51,0,1643571.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) PSL: "Sikorski naraził kraj na kłopoty na arenie międzynarodowej" Klub Prawa i Sprawiedliwości złożył dziś wniosek o odwołanie marszałka.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/183/m327351.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sikorski-ujawni-tajemnice-delegacji-poslow,154,0,1665690.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Sikorski ujawni tajemnice delegacji posłów Marszałek powiedział, kiedy będzie gotowy audyt z wyjazdów zagranicznych parlamentarzystów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/174/m327342.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prezes-pis-nie-ma-watpliwosci-wybory,249,0,1665529.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Prezes PiS nie ma wątpliwości: Wybory sfałszowano! Zwracając się do marszałka Sejmu, powiedział: _ Ja wiem, że was to boli, ale sfałszowaliście wybory _. Ostra odpowiedź premier Kopacz i słowa o wojnie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)