Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sikorski, Steinmeier i Ławrow rozmawiają w "wąskim gronie" o Ukrainie

0
Podziel się:

Szefowie MSZ Polski, Niemiec i Rosji - Radosław Sikorski, Frank-Walter
Steinmeier oraz Siergiej Ławrow rozpoczęli w Petersburgu spotkanie w "wąskim gronie" na temat kryzysu na Ukrainie.

Sikorski, Steinmeier i Ławrow rozmawiają w "wąskim gronie" o Ukrainie
(Piotr Drabik/Flickr)
bFfYOqkB

Szefowie MSZ Polski, Niemiec i Rosji - Radosław Sikorski, Frank-Walter Steinmeier oraz Siergiej Ławrow rozpoczęli w Petersburgu spotkanie w _ wąskim gronie _ na temat kryzysu na Ukrainie.

Sikorski zapewnił, że Warszawa i Berlin będą mówili _ jednym głosem _, a deeskalacja konfliktu leży w rękach Rosji.

Tuż przed spotkaniem z Ławrowem, Sikorski i Steinmeier rozmawiali ze sobą przez ponad pół godziny na temat wspólnego stanowiska, które ma na celu m.in. zachęcenie i przekonanie Rosji do podjęcia działań na rzecz deeskalacji konfliktu na Ukrainie.

bFfYOqkD

_ - Jesteśmy po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem celem uzgodnienia stanowiska krajów należących do Unii Europejskiej przed spotkaniem w formacie Trójkąta Królewieckiego, na którego agendzie nie będą zwyczajowe tematy współpracy trójstronnej, bo nie jesteśmy w zwyczajnym czasie, a głównie sprawy dotyczące kryzysu na Ukrainie _ - powiedział Sikorski dziennikarzom.

Podkreślił, że wspólne stanowisko zostało uzgodnione. _ To jest głos dwóch krajów, które mają trochę inne wrażliwości, ale które dzięki procesowi integracji europejskiej są w stanie współpracować i koordynować swoje stanowisko _ - powiedział szef polskiego MSZ.

Pytany, czy widzi możliwości deeskalacji konfliktu na Ukrainie odparł: _ Oczywiście, te możliwości ma Rosja _.

Ministrowie spraw zagranicznych trzech państw spotykają się w tej formule po raz pierwszy od aneksji Półwyspu Krymskiego przez Rosję w połowie marca i po wyborach prezydenckich na Ukrainie. W ich wyniku nowym prezydentem Ukrainy, po zbiegłym z Kijowa na skutek protestów antyrządowych Wiktorze Janukowyczu, został Petro Poroszenko.

bFfYOqkJ

Relacjonujący spotkanie dziennikarze zwracają uwagę na fakt, iż rozmowy szefów dyplomacji Polski, Niemiec i Rosji zostały zorganizowane w jednym z hoteli w Petersburgu może świadczyć, że Rosja przywiązuje do nich drugorzędną wagę.

Dzień przed spotkaniem wiceminister spraw zagranicznych Rosji Władimir Titow powiedział w wywiadzie dla agencji Interfax, że ewentualne nowe unijne sankcje gospodarcze wobec Moskwy nie skłonią jej do zmiany stanowiska w sprawie Krymu. Mówił też, że ma nadzieję, iż Niemcy i Polska, mające _ ścisłe, rozgałęzione i wielorakie _ związki z Rosją, _ lepiej niż inni rozumieją znaczenie utrzymania tych kontaktów i będą miarkować swoje działania interesem narodowym _.

Z kolei szef niemieckiej dyplomacji ocenił w poniedziałek, że _ w konflikcie na Ukrainie po raz pierwszy od miesięcy widać światełko w tunelu _. Jeszcze nie zbliżyliśmy się wystarczająco do rozwiązania kryzysu. Jednak po tygodniach i miesiącach intensywnych dyplomatycznych zabiegów strony konfliktu wreszcie w sposób bezpośredni rozmawiają ze sobą" - oświadczył Steinmeier.

Zastrzegł, że rozpoczynający się dialog między ukraińskim a rosyjskim kierownictwem nie może w żadnym wypadku _ ulec wykolejeniu _. Powołana do życia grupa kontaktowa, do której należą przedstawiciele Ukrainy, Rosji i OBWE, musi skoncentrować się na zaprzestaniu aktów przemocy i kontynuacji narodowego dialogu przy okrągłym stole - powiedział Steinmeier. Jego oświadczenie zostało opublikowane wieczorem na stronie internetowej niemieckiego MSZ.

bFfYOqkK

Poprzednie spotkania szefów dyplomacji Rosji, Niemiec i Polski odbyły się w maju 2011 roku w Kaliningradzie, w marcu 2012 roku w Berlinie i w maju 2013 roku w Warszawie.

Czytaj więcej w Money.pl
"Poroszenko powinien uważać". Frank-Walter Steinmeier ostrzegł władze w Kijowie przed stosowaniem zbyt radykalnych środków w operacjach przeciwko prorosyjskim separatystom.
Rosja oskarża Ukrainę o zbrodnie wojenne Analityk z centrum prognoz Rościsław Iszczenko twierdzi, że Moskwa postępuje właściwie, ponieważ w ten sposób może zapobiec ludobójstwu.
Ławrow oskarża: "Zachód zamyka oczy" Przeciwko pokojowo nastawionym mieszkańcom Donbasu wysyłana jest armia, która ostrzeliwuje ich domy, a zachodnie media pokazują zupełnie inny obraz tej tragedii - twierdzi minister Ławrow.
Ławrow: Kijów musi odwołać wojska Szef MSZ Rosji omówił sytuację na Ukrainie w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym.
bFfYOqle
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)