Notowania

SKOK Rafineria przejęty przez Bank BGŻ BNP Paribas. Jest decyzja KNF

21 marca 2018 r. KNF stwierdziła, że żadna spółdzielcza kasa nie posiadała zdolności do bezpiecznego przejęcia SKOK Rafineria.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Artur Szczepanski/REPORTER)
Zarządca komisaryczny w SKOK Rafineria został ustanowiony w czerwcu 2017 r.

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie zdecydowała o przejęciu SKOK Rafineria przez Bank BGŻ BNP Paribas. Oceniła, że zapewni to "pełne bezpieczeństwo" środków zgromadzonych w tej kasie. Wcześniej pomocy SKOK-owi Rafineria z funduszu stabilizacyjnego odmówiła Kasa Krajowa.

"Sytuacja Banku BGŻ BNP Paribas pozwala na przejęcie SKOK Rafineria w sposób zapewniający ochronę stabilności rynku finansowego i pełne bezpieczeństwo środków zgromadzonych na rachunkach Kasy" - ocenił KNF.

Jak wskazano w komunikacie Komisji, skala działania BGŻ BNP Paribas "istotnie przewyższa skalę działania SKOK Rafineria". Według stanu na 28 lutego 2018 r. aktywa Kasy stanowiły 0,12 proc. sumy bilansowej banku, a strata Kasy 1,2 proc. wyniku bieżącego banku.

Wideo: SKOK-i. Niekończąca się afera

Proces przejęcia SKOK Rafineria przebiegać będzie przy wsparciu finansowym Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). Jak zaznaczono, wartość środków publicznych przeznaczonych na ten cel będzie niższa niż kwota depozytów zgromadzonych w SKOK Rafineria.

"Rozpatrując sprawę przejęcia SKOK Rafineria przez bank, KNF - kierując się troską o bezpieczeństwo i stabilność sektora finansowego - wzięła pod uwagę również korzyści dla dotychczasowych członków SKOK Rafineria wynikające m.in. z dostępu do szerszej oferty produktowej Banku BGŻ BNP Paribas" - zaznaczono w komunikacie KNF

Już w sobotę 19 maja BGŻ BNP Paribas obejmie zarząd majątkiem SKOK Rafineria, 30 maja kasa zostanie przejęta przez bank. Do tego czasu SKOK Rafineria ma prowadzić działalność "w pełnym dotychczasowym zakresie".

21 marca 2018 r. KNF stwierdziła, że żadna spółdzielcza kasa nie posiadała zdolności do bezpiecznego przejęcia SKOK Rafineria i umorzyła postępowanie administracyjne prowadzone w tym kierunku. Jednocześnie rozpoczęła postępowanie w celu zbadania możliwości przejęcia tej kasy przez bank.

Zarządca komisaryczny w SKOK-u Rafineria został ustanowiony przez KNF w czerwcu 2017 r. Został zobowiązany do podjęcia działań mających na celu "wzrost efektywności działania i poprawę standardów zarządzania ryzykiem w oparciu o szczegółową weryfikację sytuacji finansowej kasy".

Bank BGŻ BNP Paribas jest członkiem wiodącej międzynarodowej grupy bankowej BNP Paribas. Jest bankiem uniwersalnym, notowanym na GPW. Na koniec 2017 r. jego aktywa wyniosły 72,75 mld zł.

Masz newsa? Podziel się nim przez dziejesie.wp.pl

Tagi: finanse, bankowość, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-05-2018

Scrutinizer...i tak, krok po kroku, wyborcze obietnice PiS, jak 500+ dla KAŻDEGO dziecka, repolonizacja banków, odbudowa przemysłu stoczniowego etc. spełniane są … Czytaj całość

18-05-2018

KajfaszCzy kiedyś dowiemy się , ile z tego finansowego przekrętu trafiło do kabzy jego promotora , komesa na Toruniu i przyległościach ?

18-05-2018

teddyProces przejęcia SKOK Rafineria przebiegać będzie przy wsparciu finansowym Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). Jak zaznaczono, wartość środków … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)

Wybrane dla Ciebie