Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Skutki nawałnic idą w miliardy. Ubezpieczyciele wypłacili już 400 mln zł

Skutki nawałnic idą w miliardy. Ubezpieczyciele wypłacili już 400 mln zł

Nawałnice, które przeszły przez Polskę w pierwszej połowie września, spustoszyły wiele gmin w Polsce. Najbardziej ucierpiały te na Pomorzu Fot. REPORTER
Nawałnice, które przeszły przez Polskę w pierwszej połowie września, spustoszyły wiele gmin w Polsce. Najbardziej ucierpiały te na Pomorzu
Tylko ubezpieczyciele wypłacili swoim klientom już 400 mln zł odszkodowań za zniszczenia na skutek nawałnic. Do tego dziesiątki milionów z MSWiA oraz od Lasów Państwowych. Faktyczne straty są jednak znacznie większe i powinny być liczone w miliardach.

O fatalnych skutkach nawałnic, które przeszły przez Polskę już ponad tydzień temu pisze "Rzeczpospolita". Liczenie strat będzie trwało jeszcze długo, ale już teraz wiadomo, że sięgną one miliardów złotych.

Firmy ubezpieczeniowe wypłacą klientom 400 mln zł, do tego 42 mln zł dla samorządów przekazał już resort spraw wewnętrznych.

Mowa tu nie tylko o jednorazowych zapomogach w wys. 6 tys. zł, ale również o większych pieniądzach. Poszkodowani mogą dostać 200 tys. zł w przypadku zniszczenia budynku mieszkalnego oraz 100 tys. zł za budynek gospodarczy.

Premier Szydło o usuwaniu skutków nawałnic

Kto ile dostanie? To zależy od konkretnej sytuacji. Resort spraw wewnętrznych zapewnia, że nie będzie patrzeć, czy poszkodowani otrzymują odszkodowanie od prywatnej firmy. Dodaje jednak, że konieczne będzie stosowanie "zasady miarkowania pomocy". A to oznacza, że więcej pieniędzy od państwa dostaną ci, którzy nie byli ubezpieczeni od skutków klęsk żywiołowych, czyli ok. 30-50 proc. poszkodowanych.

Specjalne wsparcie przeznaczone jest dla rolników. Minister Krzysztof Jurgiel szykuje odpowiednie rozporządzenie, które pozwoli na uruchomienie 35 mln zł przez Lasy Państwowe. Spółka pomoże również właścicielom prywatnych lasów.

Z kolei resort finansów zapowiada, że od nieodpłatnej pomocy nie trzeba będzie płacić podatku.

Pomoc oferuje również Unia Europejska, ale MSZ wskazuje, że jest zbyt wcześnie na wnioskowanie o takie wsparcie.

"Rząd RP jest obecnie na etapie szacowania strat poniesionych przez mieszkańców dotkniętych terenów. Po zakończeniu tego procesu podejmiemy rozmowy z Komisją Europejską" - napisał resort spraw zagranicznych.

odszkodowania, ubezpieczenia, nawałnice, skutki nawałnic
Czytaj także
Polecane galerie
/?/
2017-08-22 22:04
Za to teraz drewna na opał nie zabraknie przez kilka następnych lat bez proszenia urzędnika o zgodę na wycinkę.
Luki
2017-08-21 21:17
Braknie na 500 i budżet się nie zepnie. A PZU podniesie składki
pisomatołki
2017-08-21 20:28
pis wyciagnie reke po pomoc do UE? moze niech napisza list do Timermansa
Pokaż wszystkie komentarze (19)