Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Słaby wynik wskaźnika PMI dla Polski. Przemysł zaczyna spowalniać?

0
Podziel się:

Na rynek napłynęły dziś najnowsze dane o nastrojach w polskim przemyśle.

Słaby wynik wskaźnika PMI dla Polski. Przemysł zaczyna spowalniać?
(MAN Truck & Bus)

50,9 punktu - tyle wyniósł najnowszy odczyt wskaźnika PMI, mówiący o nastrojach w polskim przemyśle. Wynik znalazł się blisko granicy, która mówi o spowolnieniu. Jest jednocześnie najsłabszym od września ubiegłego roku.

Aktualizacja, godz. 9.55

Wstępny odczyt wskaźnika PMI za styczeń dla przemysłu w Polsce okazał się gorszy od prognoz (51,9 punktu), a także od wyniku z grudnia, gdy wyniósł on 52,1 punktu. Warto podkreślić, że w wyliczeniach prezentowanych przez firmę badawczą Markit Economics pułap 50 punktów jest określany jako granica między spodziewanym rozwojem a spowolnieniem we wskazanym sektorze gospodarki.

Wskaźnik PMI powstaje na podstawie ankiet przeprowadzanych wśród menedżerów w badanym kraju. Przedstawia on ich zdanie na temat kondycji i perspektyw, w tym przypadku sektora przemysłowego.

"Ponownie źródłem słabości był przede wszystkim osłabiający się popyt krajowy, przy większej skali napływu zamówień eksportowych. O schładzaniu koniunktury świadczą także wzrastające wolne moce produkcyjne, skracający się średni czas dostawy produktów czy ograniczana aktywność zakupowa. Firmy w dalszym ciągu raportują o spadających cenach komponentów produkcyjnych i o dokonanych obniżkach cen na ich wyroby w celu zwiększenia popytu. W zasadzie jedynym solidnym źródłem optymistycznych ocen pozostają plany dotyczące zatrudniania, które choć nadal optymistyczne, uplasowały się jednak poniżej wskazań z 2015 r." - oceniają ekonomiści Raiffeisen-Polbanku.

Trzeba jednak zauważyć, że gorsze dane za styczeń na razie nie zmieniają perspektyw polskiej gospodarki, jeżeli chodzi np. o dynamikę PKB. Ekonomiści Banku Światowego są dość optymistyczni, jeżeli chodzi o prognozy dla Polski. Według nich w 2016 roku polski PKB wzrośnie o 3,7 procent w porównaniu do 2015 roku. Z kolei w 2017 roku możemy liczyć na wzrost nawet o 3,9 procent.

Dynamika zmian PKB Polski na tle świata (proc. r/r)
Kraj/Region 2015 2016 2017 2018
Polska 3,5 3,7 3,9 3,9
Strefa euro 2,5 2,7 2,4 2,2
Świat 2,4 2,9 3,1 3,1
Kraje rozwijające się 4,3 4,8 5,3 5,3

Źródło: money.pl na podstawie danych Banku Światowego.

Pod koniec ubiegłego roku minister rozwoju Mateusz Morawiecki stwierdził, że chciałby, by PKB Polski rósł w tempie ponad 4 procent rocznie.

Ministerstwo Finansów w założeniach na 2016 rok wskazało, że PKB Polski wzrośnie o 3,8 procent. Według danych GUS, PKB w trzecim kwartale 2015 roku wzrósł o 3,4 procent w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku.

giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)