Notowania

wiadomości
17-07-2004 (12:42)

Sławoj Leszek Głódź został arcybiskupem ad personam

Ojciec Święty Jan Paweł II podniósł do godności arcybiskupa ad personam biskupa polowego Wojska Polskiego Sławoja Leszka Głodzia. Poinformowała o tym w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce w specjalnym komunikacie podpisanym przez arcybiskupa Józefa Kowalczyka.

Podziel się
Dodaj komentarz

Określenie ad personam oznacza przypisanie tytułu arcybiskupiego konkretnej osobie; papież wyraża w ten sposób uznanie dla pracy danego biskupa. Ze względu na zaangażowanie w dialog ekumeniczny podobna sytuacja miała miejsce niedawno co do biskupa opolskiego, Alfonsa Nossola.

Sławoj Leszek Głódź został mianowany biskupem polowym wraz z przywróceniem w 1991 roku w Polsce ordynariatu polowego ; budował od podstaw struktury duszpasterstwa wojskowego. Jest jednym z najczęściej podróżujących biskupów, jako że ordynariat obejmuje teren całej Polski; odwiedza też kombatantów polskich rozsianych po całym świecie oraz żołnierzy Wojska Polskiego pełniących misje w różnych krajach - m.in. we wrześniu ub. roku złożył czterodniową wizytę w Iraku.

Tagi: wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz

Wybrane dla Ciebie