Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sławomir Skrzypek 1963-2010

0
Podziel się:

Magazyn Global Finance uznał w 2009 roku, że jest on jednym z najlepszych szefów banków centralnych.

Sławomir Skrzypek 1963-2010

W katastrofie rządowego samolotu Tu-154M zginął Sławomir Skrzypek, prezes Narodowego Banku Polskiego. Miał 47 lat. Zostawił żonę i troje dzieci.

Sławomir Stanisław Skrzypek urodził się 10 maja 1963 roku w Katowicach. Dzieciństwo i młodość spędził na Górnym Śląsku.

Bardzo szybko, bo już w szkole średniej zaangażował się w działalność opozycyjną. Współtworzył Młodzieżowy Ruch Oporu. W czasie studiów działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Za to w 1982 roku spędził pół roku w areszcie.

Ukończył Politechnikę Śląską. Kształcił się też w SGH w Warszawie, na Akademii Ekonomicznej w Krakowie oraz na Uniwersytecie Wisconsin – La Crosse w USA. Tam uzyskał tytuł MBA.

Po 1989 roku zaangażował się w politykę. Był członkiem Porozumienia Centrum - partii założonej przez braci Kaczyńskich. W latach 90. współpracował z Lechem Kaczyńskim w Najwyższej Izbie Kontroli.

Później zaczął pełnić coraz ważniejsze funkcje. Był zastępcą prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zasiadał w zarządzie PKP S.A..

Gdy Lech Kaczyński rządził Warszawą, Skrzypek został zastępcą prezydenta stolicy. Odpowiadał m.in. za politykę finansową i inwestycje.

W 2005 roku trafił do PKO BP. Był w zarządzie największego polskiego banku. A od września 2006 do stycznia 2007 pełnił obowiązki prezesa zarządu PKO BP.

Prezes NBP: Wybór zaskoczył wielu

Gdy Lech Kaczyński został prezydentem RP, nie zapomniał o swoim współpracowniku. Wybór na prezesa Narodowego Banku Polskiego był ukoronowaniem kariery Skrzypka. Jako kandydat prezydenta Kaczyńskiego, 10 stycznia 2007 roku został wybrany przez Sejm.

Skrzypek zastąpił na stanowisku szefa banku centralnego prof. Leszka Balcerowicza, Nominacja dla wielu była zaskoczeniem..

PAP/Tomasz Gzell

- _ Gdy rozpoczynał swoją prezesurę, nie posiadał doświadczenia w bankowości centralnej. Ale bardzo ciężko pracował i szybko się uczył. Z każdym dniem radził sobie coraz lepiej a już po pół roku doskonale poruszał się w tym obszarze _- wspomina prof. Marian Noga, były członek RPP.

Skrzypek nie był przeciwnikiem wprowadzenia wspólnej waluty. Ale tonował optymizm zwolenników szybkiego przyjęcia szybkiego przyjęcia euro nad Wisłą. -_ Dążąc do wprowadzenia euro musimy kierować się mądrością. Nie powinniśmy wiązać sobie rąk terminami, które mogą przynieść skutek odwrotny od zamierzonego _ - napisał w opublikowanym już po jego śmierci artykule dla _ Financial Times _.

fot: PAP/Tomasz Gzell_ fot: PAP/Tomasz Gzell fot: PAP/Tomasz Gzell _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/msza;zalobna;za;prezesa;nbp;slawomira;skrzypka,galeria,3597,0.html)Szef NBP potrafił stanowczo obstawać przy swoim zdaniu. Nie jest tajemnicą, że często miał inne poglądy niż minister Jacek Rostowski. W 2008 roku szef resortu finansów zarzucał Skrzypkowi opóźnianie podwyżek stóp procentowych i utratę kontroli nad inflacją. Skrzypek ripostował, że ceny rosły bo na całym świecie drożała żywność.

Na początku kwietnia spierał się z Radą Polityki Pieniężnej o podział zysku z Narodowego Banku Polskiego, który bank miał przekazać do budżetu państwa. Zdaniem prezesa banku zysk NBP w 2009 roku wyniósł około 4 mld złotych, natomiast większość członków RPP uważała że jest niemal dwa razy większy.

Wielu ekonomistów krytykowało jego poglądy i działania. Mimo tego we wrześniu 2009 roku magazyn Global Finance uznał, że Skrzypek jest jednym z najlepszych szefów banków centralnych. W Europie wyżej ocenieni zostali jedynie szef EBC Jean Claude-Trichet i szef banku centralnego Czech.

Na pozór chłodny, ale potrafił się otworzyć

W oficjalnych sytuacjach bywał spięty, nie czuł się swobodnie występując publicznie – Z_ awsze był bardzo przejęty odpowiedzialnością za funkcje, które pełnił. Wielokrotnie poprawiał swoje przemówienia. Obawiał się, jak zostanie odebrany nawet występując przed studentami. _ – wspomina Paweł Poncyljusz, poseł PiS.

-_ To człowiek bardzo profesjonalny i pracowity, powierzchownie dość surowy i niedostępny. Jednak, kiedy nabierał zaufania stawał się otwarty i przyjacielski. Bardzo lubił jeździć na rowerze. Na pewnej wspólnej wycieczce, gdy jeden z uczestników miał problemy z rowerem, Sławek kilkukrotnie pomagał mu go naprawiać _ - dodaje poseł PiS.

Prywatnie jego pasją była akwarystyka i jazda konna. -_ Jedyne hobby, na które mogę poświęcić chwilę wolnego czasu, to własnoręcznie stworzony mikrobiotop - 660-litrowe akwarium z rybami i roślinami z dorzecza południowej Amazonki _- opowiadał w wywiadzie dla _ Gazety Wyborczej _.

Sławomir Skrzypek zginął pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczejwraz z 95 innymi pasażerami samolotu, lecąc na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 19 kwietnia na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

PAP/Leszek Szymański

_ Pozostanie w mojej pamięci jako człowiek bardzo ciepły i przyjazny. _

dr hab. nauk ekonomicznych Ryszard Bugaj *(www.nbp.pl) *

_ Był człowiekiem oddanym bankowości, próbującym najlepiej zrozumieć, w jaki sposób funkcjonowanie systemu bankowego będzie wpływało na gospodarkę. _

*prof. Jerzy Osiatyński z Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN *(www.nbp.pl)_ _

_ Zapamiętamy Sławomira jako dobrego przyjaciela i oddanego eksperta. _

*Jean-Claude Trichet, prezes Europejskiego Banku Centralnego *(www.ecb.int)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)