Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
komisja majątkowa
01.03.2011 19:08

SLD chce sądzić za Komisję Majątkową

Nie może być tak, że Kościołowi zabrano trabanta, a ten chciałby w zamian maybacha.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Mimo likwidacji Komisji Majątkowej nie można się wykluczać odpowiedzialności karnej i cywilnej jej członków - uważa ekspert SLD dr Paweł Borecki z Katedry Prawa Wyznaniowego Uniwersytetu Warszawskiego. *

Weszła w życie ustawa, która kończy działalność Komisji Majątkowej zajmującej się sprawami zwrotu lub przekazania Kościołowi katolickiemu majątku odebranego w PRL z naruszeniem ówczesnego prawa.

_ - Nie można z góry wykluczać odpowiedzialności karnej, a tym bardziej cywilnej członków Komisji Majątkowej, zarówno ze strony rządowej, jak i ze strony kościelnej _ - ocenił dr Borecki na konferencji prasowej w Sejmie.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/9/t111369.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sprawdz;w;ktorym;wojewodztwie;kosciol;dostal;najwiecej,85,0,680789.html) Sprawdź, w którym województwie Kościół dostał najwięcej
W jego opinii można mieć wątpliwości, czy z punktu widzenia definicji z Kodeksu karnego _ członkowie Komisji Majątkowej, zwłaszcza reprezentujący stronę kościelną, są to funkcjonariusze publiczni, ale nie ulega wątpliwości, że są to osoby wykonujące funkcje publiczne w rozumieniu Kodeksu karnego _.

_ - Dziwię się, że z góry formułowane są tezy, że zwłaszcza duchowni zasiadający w Komisji Majątkowej mają nie ponosić ewentualnej odpowiedzialności karnej _ - dodał Borecki, który współpracował z Sojuszem w przygotowaniu wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie ustawy kończącej działania Komisji Majątkowej.

Według niego poszkodowane samorządy _ powinny rozważyć, czy nie wystąpić z roszczeniem cywilnoprawnym z tytułu czynów niedozwolonych, a kościelne osoby prawne, które odniosły korzyść z wadliwych orzeczeń Komisji Majątkowej nie powinny ewentualnie ponosić odpowiedzialności za czyny niedozwolone z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia _.

_ - Nie powinno się wykluczać odpowiedzialności karnej i cywilnej mimo likwidacji Komisji Majątkowej _ - uważa Borecki.

Wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich (SLD) mówił z kolei, że _ jeśli właściciel niesłusznie zabranego na rzecz Kościoła przez Komisję Majątkową dobra, nieruchomości, ziemi będzie rościł sobie do tego pretensje i wygra to przed sądem, płacić będzie znowu statystyczny Polak _. _ Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa - ja jako parlamentarzysta, ale i ksiądz. Będziemy szukać szans, aby to mienie odzyskać _ - zaznaczył.

_ - To co zabrali komuniści, a Kościół uzyskał prawo, by to odzyskać - to w imię prawa i zgodnie z proporcjami. Nie może być tak, że Kościołowi zabrano trabanta, a Kościół chciałby w zamian maybacha; trabanta za trabanta _ - powiedział Wenderlich.

Decyzja o likwidacji komisji miała związek m.in. z krytyką jej działalności. Większość jej orzeczeń zapadała bowiem bez konsultacji z samorządami czy zarządcami nieruchomości, a media donosiły, że nie weryfikowano wycen gruntów przedstawianych przez rzeczoznawców Kościoła - miały być one zaniżane. Efektem tego była nowelizacja ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego, którą w styczniu podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

W związku z działalnością Komisji Majątkowej toczą się obecnie dwa śledztwa. Jedno prowadzi warszawska prokuratura apelacyjna, drugie prokuratura w Gliwicach.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/208/t45776.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/koniec;komisji;majatkowej;sprawy;trafia;do;sadow,180,0,785076.html) Koniec Komisji Majątkowej. Sprawy trafią do sądów Przez 20 lat Komisja rozpatrzyła w sumie około 2800 spraw, pozostało jej jeszcze 216.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/210/t45778.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/11;przestepstw;przy;zwrocie;majatku;kosciola,12,0,775436.html) 11 przestępstw przy zwrocie majątku Kościoła CBA zbadała decyzje Komisji Majątkowej i skierowała wnioski do prokuratury.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t131561.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kosciol;dostal;majatek;bezprawnie;cba;donosi,111,0,775279.html) Kościół dostał majątek bezprawnie? CBA donosi Do Prokuratury Generalnej trafiło zawiadomienie o możliwości popełnienia 11 przestępstw.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t132145.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/230;stron;o;zwrocie;ziemi;kosciolowi;co;zrobi;miller,83,0,786259.html) 230 stron o zwrocie ziemi Kościołowi. Co zrobi Miller? Szef MSWiA dostał sprawozdanie z prac Komisji Majątkowej. Dziś zakończyła ona działalność.
Tagi: komisja majątkowa, wenderlich, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz